Lądek-Zdrój: Rusza renowacja wieży zegarowej ze Wzgórza Świętojerskiego [FOTO]

czwartek, 29.9.2022 13:54 277 0

Rozpoczęły się przygotowania do prac związanych z odrestaurowaniem zrujnowanej wieży zegarowej w uzdrowiskowej części Lądka-Zdroju. Remont jednego z najstarszych zabytków kurortu powinien zakończyć się przed kolejnym sezonem letnim.

Ośmioboczna wieża zegarowa z 1580 roku, zwieńczona ażurową galeryjką i baniastym hełmem, do 1882 roku wyposażona była w oryginalny mechanizm, który podarował miastu książę brzeski Jerzy II Wspaniały (1523-1586). Potem używana była także jako dzwonnica wzniesionej w sąsiedztwie wczesnobarokowej kaplicy Św. Jerzego (powstała w latach 1658-1665), która – jak czytamy na stronie zabytek.pl – ma wybitne wartości artystyczne i jest dziełem dobrej klasy, cechującym się formalną oszczędnością i proporcjonalnością oraz dobrą, staranną kompozycją bryły, elewacji i wnętrza. Kaplica, remontowana 30 lat temu, dziś także potrzebuje pilnej pomocy.

Właścicielem wieży przez lata było uzdrowisko i ani ono, ani konserwator zabytków, nie przykładali się do utrzymania tego obiektu w należytym stanie. W karcie zabytku czytamy, że w... 1974 roku jej stan był dobry... Prace, by przywrócić jej przyzwoity stan, kosztować mają 286 tys. 231 zł i 18 gr. To część pozyskanych przez gminę Lądek-Zdrój środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – funduszu przeciwdziałania skutkom Covid-19. [kot]

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)