komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Kai, Leonii

Mamy odpowiedź ministerstwa ws. strajku w oświacie

piątek, 5.4.2019 16:19 , komentarze: 16 , odsłony: 3493
kategorie artykułu:

Punktualnie o godzinie 8 rano w Centrum Dialogu Społecznego rozpoczęła się ostatnia tura rozmów z z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jak zapowiedziała tuż przed spotkaniem Beata Szydło, rząd przyszykował kolejne propozycje. Czy spotkają się one z akceptacją środowiska nauczycieli?

Jeszcze nic nie jest przesądzone - uspokaja ministerstwo edukacji wierząc w to, że poniedziałkowy protest nie dojdzie do skutku. Mniej wiary mają jednak dyrektorzy placówek, chociażby z terenu powiatu świdnickiego, którzy już wczoraj informowali rodziców o konieczności zaopiekowania się przez czas trwania protestu swoimi dziećmi. List w tej sprawie wystosowała także Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy [KLIKNIJ] oraz burmistrz Świebodzic, który zaproponował stworzenie miejsca opieki dla uczniów w Miejskim Domu Kultury oraz świetlicy środowiskowej [KLIKNIJ]

Tymczasem otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytania zadane minister edukacji Annie Zalewskiej. Niestety resort całą odpowiedzialnością obarczył dyrektorów szkół i samorządy.

Dyrektor przedszkola, szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom, uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku. Zapewnienie opieki ma odbyć się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno – wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta. Jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi czy uczniami, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu przedszkole, szkołę. Organ prowadzący odpowiada za działalność przedszkola, szkoły i do jego zadań należy w szczególności zapewnienie warunków działania przedszkola, szkoły, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Organ prowadzący powinien monitorować sytuację i być przygotowany na podjęcie działań umożliwiających wywiązanie się w tych obowiązków. Warto podkreślić, że dyrektor szkoły, przedszkola czy placówki oświatowej ma obowiązek zawiadomienia rodziców o strajku. Dyrektor odpowiada za realizację ustawowych i statutowych zadań szkoły. Nawet jeśli zawiadomi rodziców o planowanym strajku, to nie zwalnia to dyrektora i organu prowadzącego przedszkole i szkołę z obowiązku zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu dzieci w placówkach. Co ważne dyrektor ma obowiązek poinformowania rodziców o sposobie zapewnienia przez przedszkole, szkołę zajęć opiekuńczych w tym czasie. Rodzic ma prawo zapytać dyrektora w jaki sposób zapewni dziecku, uczniowi opiekę w trakcie strajku i w jakich warunkach. Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a przedszkole, szkoła nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego oraz kuratora oświaty - mówi rzecznik prasowy MEN, Anna Ostrowska.

 

 

Wasze komentarze

Poeta tylko głowa nie ta.
sobota, 06.04.2019 09:58 autor: baba
Zryty kokos
niedziela, 07.04.2019 12:27 autor: Xxl
Ot i sedno sprawy!
piątek, 05.04.2019 23:53 autor:
Nauczyciele to nieroby
sobota, 06.04.2019 08:37 autor:
To nie nauczyciele są nierobami tylko Ich uczniowie , tacy...
sobota, 06.04.2019 09:59 autor: asdrogowy
I jak słucha syn lub córka.... O czym ty piszesz?...
sobota, 06.04.2019 22:47 autor: matka córki
Mają w dupie bo bezstresowe wychowanie!!!!!!
niedziela, 07.04.2019 06:13 autor:

sobota, 20.4.2019 11:23
6
piątek, 19.4.2019 19:07
6
czwartek, 18.4.2019 12:40
3
poniedziałek, 15.4.2019 20:02
157
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ABC OGRODU
ABC OGRODU