Miejsca pełne historii i tajemnic, które warto odkrywać nawet jesienią. Wśród nich także te z naszego powiatu. Znacie je? [FOTO]

poniedziałek, 30.10.2023 12:50 1016 1

Czy podziemia Twierdzy Kłodzko mogą rywalizować z tymi pod Zamkiem Książ? Nie muszą! Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego rusza z nową akcją promującą odkrywanie tajemnic w regionie. Warto poznać je wszystkie.

– Zauważyliśmy, że w październiku i listopadzie następuje znaczący spadek ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku. Rozpoczęliśmy nową akcję promocyjną „Zgłębiaj tajemnice", żeby pokazać, że nasz region jest atrakcyjny przez cały rok. Jesień w Sudetach jest przepiękna, ale może być też kapryśna, dlatego proponujemy wycieczki do miejsc, które zachwycą turystów bez względu na pogodę – mówi Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Mroczne sekrety i kręte korytarze pełne zawiłej historii: tej jesieni na Dolnym Śląsku zgłębimy tajemnice! Szlak Tajemniczych Podziemi zrzesza dziesięć arcyciekawych atrakcji. Podziemia dolnośląskich twierdz i zamków czy wnętrza dawnych kopalni, które w górzystych partiach regionu drążono w poszukiwaniu złóż kruszców i surowców naturalnych, skrywają jeszcze niejedną nierozwiązaną zagadkę. Dlatego wycieczka w głąb dolnośląskiej ziemi to doskonała lekcja lokalnej, niekiedy niezwykle dramatycznej historii.

Wśród obiektów biorących udział w akcji musiały się znaleźć dwie pruskie twierdze warowne: w Kłodzku pochodząca z XVII wieku oraz w Srebrnej Górze, która zaliczana była do najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie. Pod starówką Kłodzka ciągnie się również Podziemna Trasa Turystyczna, w której przez stulecia toczyło się życie – znajdowały się tam magazyny, kantory, karczmy, kryjówki. Obecnie można zwiedzić korytarze o długości blisko 600 metrów.

Zachęcimy również do odwiedzenia Jaskini Niedźwiedziej – najdłuższej jaskini w polskiej części Sudetów. Ze względu na unikalną i dobrze zachowaną szatę naciekową, uchodzi za najpiękniejszą w Polsce. Można ją zwiedzać na dwa sposoby: trasą turystyczną oraz ekstremalną, podczas której turyści poczują się jak prawdziwi grotołazi.

Magicznym miejscem na mapie Dolnego Śląska jest Kopalnia Uranu w Kletnie. Wizytówką trasy są kolorowe wystąpienia miejscowych minerałów takich jak: fluoryt, ametyst, malachit czy baryt. W Górach Złotych można odkryć skarby Kopalni Złota. To ponad godzinne zwiedzanie dwóch sztolni, podczas których spotkać można ducha Gertrudy, zobaczyć, ile złota wydobyto przez wieki w Złotym Stoku, podziwiać podziemny wodospad. Najmłodsi na pewno nie będą się nudzili przy płukaniu złota oraz podczas podziemnego spływu łodzią.

Oto lista miejsc, które biorą udział w akcji:
• Kopania Złota w Złotym Stoku
• Kopalnia Niklu Chryzoprazu i Opalu
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
• Stara Kopalnia w Wałbrzychu
• Time Gates – Bramy Czasu
• Podziemia Zamku Książ
• Podziemne Miasto Osówka
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Kopalnia Nowa Ruda
• Kopalnia św. Jana w Krobicy
• Obiekty Riese
Kopalnia Uranu w Kletnie
• Twierdza w Srebrnej Górze
Twierdza w Kłodzku
Jaskinia Radochowska.

Więcej informacji i ciekawostek na temat akcji znajdziecie na oficjalnych profilach Dolnego Śląska w social mediach oraz na stronie www.dolnyslask.travel. Jeżeli znacie jeszcze ciekawe podziemia, które warto zwiedzić jesienią, dajcie znać! [-]

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

HANYSY!!!!!! poniedziałek, 30.10.2023 16:07
Jest tu jaki PISdekiel?!