komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 24 listopada 2020

Flory, Emmy

Mieszkańcy Kłodzka doczekają się remontu koryta i brzegów Nysy Kłodzkiej. Powstaną także tereny rekreacyjne

piątek, 13.11.2020 19:56 , komentarze: 9 , odsłony: 4077
kategorie artykułu:

Po przeszło dwudziestu trzech latach od powodzi tysiąclecia mieszkańcy Kłodzka doczekają się remontu koryta i brzegów Nysy Kłodzkiej. Przy okazji powstaną tereny rekreacyjne. Będzie to duży, wspólny projekt Wód Polskich i miasta Kłodzka.

     

Telekonferencja burmistrza Kłodzka, Michała Piszko z projektantami, podczas której przedstawiono zakres prac odbyła się w minionym tygodniu. 

Podczas rozmów ustalono, iż oprócz koryta Nysy,  na odcinku około 100 m wyremontowany zostanie także potok Jodłownik. Przy ul. Zofii Stryjeńskiej zreprofilowany zostanie mur i powstanie półka brzegowa. Z kolei przy ul. Chełmońskiego mur brzegowy zostanie podniesiony. Prace prowadzone będą także przy ul. Grottgera, gdzie odbudowane zostaną trzy burty, które będą odbijać nurt od podmurza. Zapobiegnie to także erozji.

W sąsiedztwie mostów na ul. Grottgera i ul. Kościuszki powstanie nowa linia brzegowa i poszerzone zostanie dno. Usunięta będzie również roślinność i udrożnione zostaną rowy dopływowe.

Wyremontowany zostanie także wał wzdłuż ul. Malczewskiego. Powstanie utwardzona nawierzchnia z
kostki betonowej i wykonane zostanie zabezpieczenie brzegowe. W planach jest także rozebranie muru niskiej wody, a jego śladzie powstać ma nowy. Odbudowane będą również schody, a mur na prawym brzegu rzeki zostanie zreprofilowany.

Przy jazie H4 planowana jest przebudowa progu. Stworzona zostanie nowa korona, powstanie swego rodzaju „rynna”, co zapewni kulminowanie się przepływów i naniesiony przez rzekę materiał będzie mógł spłynąć dalej nurtem i nie będzie się gromadził. Powstanie także basenowa przepławka dla ryb, a obecne w nurcie Nysy „wyspy” zostaną rozebrane. 

Powyżej progu (park przy Kusocińskiego, OSiR) wyremontowane zostaną ubezpieczenia brzegowe, m.in. z okładziny kamiennej i przebudowany zostanie slip kajakowy.

Modernizacji poddany zostanie również wał przy ul. Korczaka. Wyrównana zostanie korona i skarpy. Planowane jest również udrożnienie progów znajdujących się w wyższej części rzeki. 

Miasto zajmie się tzw. małą architekturą.

Przetarg na wykonawcę zadania ma zostać ogłoszony w kwietniu przyszłego roku. Prace powinny zacząć się w ostatnim kwartale 2021 r. i potrwać do końca 2022 r.

 

 
poniedziałek, 23.11.2020 11:40
9
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele