komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 24 maja 2019

Joanny, Zuzanny

Młyn papierniczy zabytkiem zadbanym

środa, 1.5.2019 11:30 , komentarze: 0 , odsłony: 657
kategorie artykułu:

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. W tegorocznej edycji Jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień. W kategorii „Architektura i budownictwo drewniane” wyróżnienie zdobył dusznicki młyn papierniczy.

Wręczenie nagród odbyło się 24 kwietnia w Muzeum Emigracji w Gdyni podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Gospodarzami spotkania byli Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz prezydent Gdyni dr Wojciech Szczurek. 

W gronie laureatów znalazł się dusznicki młyn papierniczy, siedziba Muzeum Papiernictwa. Sukces ten jest szczególnie ważny, gdyż dotyczy remontów i inwestycji realizowanych przez ostatnie lata. Znalazły one uznanie w oczach Jury, w którym zasiadają najwybitniejsi specjaliści z zakresu ochrony zabytków. W uzasadnieniu decyzji komisja konkursowa zwróciła uwagę na prace konserwatorskie przeprowadzone z poszanowaniem wartości zabytkowych, uwzględniające strukturę budowlaną i oryginalne wyposażenie ciągu technologicznego papierni. Dyplom i gratulacje z rąk wiceminister kultury i generalnego konserwatora zabytków Magdaleny Gawin odebrali: dyrektor muzeum Maciej Szymczyk i wicedyrektor oraz koordynator prac przy zabytku Joanna Seredyńska. 

Wg wręczającej nagrody Magdaleny Gawin „Zabytek zadbany” to prestiżowy konkurs, który pełni rolę symbolicznego podziękowania zarządcom i właścicielom zabytków za ich troskę, za ich wkład, za to, że wzbogacają nasze dziedzictwo kulturowe. 


Marta Nowicka
Maciej Szymczyk

 

Wasze komentarze


czwartek, 23.5.2019 12:03
niedziela, 19.5.2019 22:56
1
niedziela, 19.5.2019 12:19
poniedziałek, 13.5.2019 12:13
piątek, 10.5.2019 16:54
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK
Praca na GoWork
Praca na GoWork
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe