Nagrody Starosty Róża Kłodzka 2021 - informacje o nagrodzonych

sobota, 9.4.2022 12:49 790 0

Osoby, instytucje oraz organizacje, które w minionym roku w szczególny sposób zasłużyły się dla społeczności naszego powiatu po raz kolejny uhonorowane zostały nagrodą starosty kłodzkiego „Róża Kłodzka”. Laureaci tegorocznej edycji odebrali swoje wyróżnienia podczas uroczystości, która zorganizowana została w piątek, 8 kwietnia w  auli im. Arnoszta z Pardubic, Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku.

Relacja - KLIKNIJ TUTAJ

Informacje o nagrodzonych:

1. Miejscowość Kamienica to najwyżej położona wieś na Ziemi Kłodzkiej, w której mieszka obecnie 65 mieszkańców. Jest o wieś dzika, o klimacie surowym, z długo zalegającą pokrywą śniegową.Podkreślając charakter Kamienicy jako wsi łańcuchowej typowej dla Ziemi Kłodzkiej, z uwzględnieniem trudnych i skomplikowanych warunków pogodowych Sołectwo wsi wraz z mieszkańcami wprowadziło wzdłuż całej doliny architekturę ludową opartą na miejscowym rzemiośle – rzeźbiarstwie.Społeczność, poprzez rzeźbiarstwo chce pokazać dzikość i niezwykłość miejsca, jego historię znaną i nieznaną, chce kultywować tradycje rzeźbiarstwa jako rzadkiego rzemiosła.Rzeźbiona Kamienica jest wizytówką wsi, wizytówką Ziemi Kłodzkiej.

Porządek i estetyka na terenie miejscowości

Elementy architektury zrealizowane w latach wcześniejszych takie jak rzeźbiona, podświetlona nazwa miejscowości znajdująca się na placu wiejskim (wielkość liter ok 200 cm)., rzeźbione skrzynie na kwiaty wykonane z pni drzew przez miejscowych artystów, postawione w miejscach ogólnie dostępnych tj.: przy witaczach, na dwóch placach wiejskich, przy wiacie, przy krzyżu i kapliczkach przydrożnych, skrzynki na kwiaty, ręcznie malowane przez mieszkańców r. znajdujące się przy drodze powiatowej, przy wjazdach do posesji, przy mostkach, rzeźby figury Chrystusa osadzone w odrestaurowanych kapliczkach zrealizowane zgodnie z Sołecką Strategią Rozwoju Sołectwa Kamienica sprawiają mieszkańcom i turystom przyjemność przebywania w tej okolicy.

Zaistniałe nowe elementy architektury tj.:

•    ujednolicona numeracja domów w postaci rzeźbionych tabliczek i kierunkowskazów,

•    rzeźbione tablice ogłoszeniowo-informacyjne (2 szt.) zlokalizowane w obszarze otwartym, ogólnodostępnym,

•    wykonane kapliczki Matki Boskiej Pięknej Miłości i Jezusa Frasobliwego (2 szt.)

mają sprawiać mieszkańcom i turystom przyjemność przebywania w tej okolicy i pokazać niezwykły świat Dzikiej Kamienicy położonej „na początku” Ziemi Kłodzkiej.

Inicjatywy społeczności lokalnej

Społeczność lokalna aktywnie uczestniczy w realizacji aktualnych i kontynuowanych przedsięwzięć. We wsi funkcjonuje grafik dbania o ukwiecenie i strefy zielone. Każda rodzina ma przypisany obszar odpowiedzialności za powierzone czynności. Zadbane i pielęgnowane są przestrzenie wspólne: dwa pięknie zagospodarowane place wiejskie, gdzie na pierwszym znajduje się zadaszona wiata z ławostołami, paleniskiem, grillem i placem zabaw dla dzieci, na drugim strefa sportowo – rekreacyjna – Gym-Park, z urządzeniami siłowni plenerowej wraz z miejscem prezentacji wszelkich imprez okolicznościowo-artystycznych.

Wszyscy mieszkańcy corocznie uczestniczą czynnie w nasadzeniach kwiatów do skrzynek, kwietników oraz uczestniczą w tworzeniu okolicznościowych dekoracji świątecznych i okolicznościowych.

By uczcić 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy ufundowali pamiatkowy krzyż, który wznosi się  na skałce wystającej z zachodniego stoku góry Stromej. Na skalnej ścianie, którą miejscowi także nazywają „Kamienicą” wytyczono sześć tras wspinaczkowych wyposażonych w komplet stałych punktów asekuracyjnych. Wykazane przez mieszkańców inicjatywy i zaangażowanie przyczyniły się do zmiany, poprawy warunków życia, nowych możliwości rozwojowych, wspomaga rozwój wspólnoty i społeczności lokalnej, wspiera działania w ramach wolontariatu, angażuje lokalnych partnerów działających wokół budowania dobra wspólnego w swojej małej ojczyźnie. Projekt wzmocnił czynnik więzi społecznych i kulturowych w środowisku wiejskim. Wzrosła świadomość i aktywność mieszkańców w aspekcie społecznym.

Realizowane inicjatywy pobudzają postawę patriotyczną: „Tu mieszkam, tu dbam, tu mam wpływ na moje miejsce na Ziemi i jestem za nie odpowiedzialny”. Wzmacniają więzi pomiędzy mieszkańcami wsi, integrują społeczeństwo, promują wieś, poprawiają estetykę wsi.

Wkład w promocję, rozwój turystyczny, kulturalny i gospodarczy powiatu.

Wykonane przez tutejszego artystę - rzeźbiarza tabliczki numeryczne domostw, tablice informacyjne oraz realizacja projektu rzeźbionych kapliczek, wraz z nasadzeniami roślinnymi wokół obiektów, przyczyniają się do podniesienia estetyki przestrzeni publicznej, wpływają na poprawę wizerunku wsi, promują walory Sołectwa oraz przyczyniają się do rozwoju turystycznego i kulturalnego powiatu. Kapliczki hołdują występującej na tych terenach tradycji kultu maryjnego oraz  zdobią tutejszy  krajobraz

Tablice informacyjne umiejscowione w miejscach ogólnodostępnych tworzą możliwość komunikowania się różnych instytucji z mieszkańcami oraz pozwalają także mieszkańcom na przekazywanie informacji sobie wzajemnie.

Wartym podkreślenia jest fakt, że tablice są w szczególności wykorzystane do komunikowania się z osobami starszymi, które na co dzień nie korzystają z mediów społecznościowych.

Powyższe działania sołectwa wpisują się w folklorystyczny klimat wsi podkreślając jej unikalny charakter i osobliwy urok.

Ładnie zagospodarowana przestrzeń wspólna stanowi część zagospodarowania turystycznego okolicy, od którego uzależniony jest dalszy pomyślny rozwój turystyki na obszarze wiejskim.

W roku ubiegłym Kamienica zajęła zaszczytne II miejsce w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska”,” organizowany przez Wydział Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

„…– to niezwykle urokliwa, klimatyczna mała miejscowość, licząca 63 niezwykle aktywnych mieszkańców, o wspaniale zachowanej dawnej zabudowie. Mieszkańcy dbają zarówno o miejsca wspólne we wsi, jak również o własne zagrody poprzez liczne nasadzenia kwiatów czy cykliczne sprzątanie wsi tak by stworzyć miejsce przyjazne dla siebie jak i licznie przybywających turystów. We wsi działają gospodarstwa agroturystyczne, stacja narciarska „Kamienica” z karczmą i browarem. Przebiegają tędy szlaki rowerowe i piesze prowadzące na Śnieżnik oraz narciarstwa biegowego. Cechą wyróżniającą naszego Laureata jest także pokazanie niezwykłości tej wsi, jej historii, tradycji poprzez rzeźbiarstwo. Dzięki swoim artystom rzeźbiarzom – wieś ozdobiona jest elementami drewnianej architektury niemal w każdym jej zakątku. Jest to, jak mówią sami mieszkańcy, wizytówka ich wsi pokazująca niezwykły świat Dzikiej Kamienicy położonej „na początku” Ziemi Kłodzkiej”.-portal doba.pl

W tym roku Kamienica po raz kolejny została wyróżniona w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska 2021”, tym razem w kategorii „Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi” za projekt „Zapomniane zawody: rzeźbiarz”.

2. Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy „Sudety" Międzylesie rozpoczął swoja działalność w 1946 r. Początkowo główną dyscypliną była piłka nożna. Z czasem rozwinęły się inne dyscypliny sportowe. Obecnie w ramach Klubu funkcjonują 4 sekcje sportowe, w tym sekcja sportów siłowych. Członkowie sekcji biorą udział w zawodach i imprezach organizowanych na terenie kraju, a także w Europie.

Powstanie dyscypliny sportów siłowych związane było z zainteresowaniami niektórych, tutejszych mieszkańców, chętnych do uprawiania sportu siłowego. Początki były trudne, nie było odpowiedniego sprzętu ani warunków lokalowych. W 1991 roku sportowcy zadebiutowali w Polskim Związku Sportów Siłowych w pierwszych zawodach w wyciskaniu sztangi leżąc. W 1996 roku zorganizowano u siebie Mistrzostwa Polski w wyciskaniu sztangi leżąc. Przyjechało około dwustu zawodników. Jako ciekawostkę warto podać, że debiutował tu Mariusz Pudzianowski.

W 1998 r. grupa pojechała na Mistrzostwa Świata w wyciskaniu sztangi w Austrii oraz na Mistrzostwa Europy w Anglii. Z obu imprez przywieziono kilka medali. Najbardziej utytułowani zawodnicy to: Andrzej Juraszek, Jacek Stańczyk, Krzysztof Halczyk, Bartosz Pasternak, Grzegorz Puzio oraz Piotr Jurkiewicz. Obecnie sekcję tworzą: Andrzej Juraszek, Piotr Jurkiewicz, Krzysztof Halczyk, Krzysztof Król, Grzegorz Kantor, Michał Zygmunt, Marcin Szreiber, Patryk Hajduk, Łukasz Gajdulewicz, Kamila Wyderska, Norbert Wybraniec. Prezesem Klubu jest Andrzej Dudek, a sekcją kieruje Andrzej Juraszek.

Zawodnicy aktywnie trenują i uczestniczą w zawodach w dyscyplinie sportów siłowych. W ciągu ostatnich czterech lat brali udział w licznych zawodach osiągając bardzo dobre wyniki.

3. Poliamid Plastics S.C. działa na rynku tworzyw sztucznych już od 33 lat. Firma jest dużym i stabilnym pracodawcą w regionie, zatrudniającym obecnie ponad 170 pracowników. Swoje produkty firma dostarcza na rynku krajowym oraz na wielu rynkach eksportowych, będąc ambasadorem Kłodzka i całego regionu. Swoimi działaniami wspiera edukację młodzieży szkolnej poprzez tworzenie klasy patronackiej oraz umożliwianie odbywania praktyk szkolnych w swoim zakładzie produkcyjnym.

Poliamid Plastics dokłada wszelkich starań, aby przygotowane środowisko pracy sprzyjało rozwojowi pracowników oraz przyczyniało się do budowania stabilności zatrudnienia. Ponadto, firma dokłada należytych starań, aby panowała tu rodzinna atmosfera, miedzy innymi poprzez dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. System prywatnej opieki medycznej, promocja szczepień, szkolenia pracownicze oraz odpowiednie systemy motywacyjne to tylko niektóre elementy świadczące o ogromniej trosce o pracownika.

Innowacyjne rozwiązania technologiczne i organizacyjne. Poliamid Plastics to największy europejski producent pierścieni dystansowych i akcesoriów do rur przesyłowych do wody cieplej i chłodniczej.

Świadomość troski o ekologiczny aspekt naszej działalności powoduje nieustanny rozwój tych produktów, które dzięki współpracy z naszymi partnerami mogą przysłużyć się do zamiany sposobu ogrzewania domów i zakładów na ten bardziej ekologiczny. Rury preizolowane transportują ciepłą wodę do domów i zakładów w Polsce, Europie a nawet na Bliskim Wschodzie. Cześć naszych produktów wytwarzamy przy użyciu materiałów ponownie przetworzonych, prowadzimy także testy materiałów biodegradowalnych, które w przyszłości pozwolą nam jeszcze bardziej zadbać o środowisko naturalne.

Zaangażowanie firmy w życie lokalnej społeczności.

Poliamid Plastics angażuje się w różnego rodzaju akcje, które wspierają pasje naszych pracowników. Zbieramy nakrętki z tworzyw sztucznych, organizujemy zbiórki karmy na potrzeby schronisk zwierząt, wspieramy adeptów siatkówki oraz starty w rajdach naszego kierowcy, który jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem rajdowym na Dolnym Śląsku.

4. SZLAKI NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH.

Od sezonu narciarskiego 2020/21 Gmina Stronie Śląskie mocno stawia na rozwój oraz promocję narciarstwa biegowego w Górach Bialskich, zawarto porozumienie z Nadleśnictwem Lądek Zdrój, na mocy którego Gmina może w sezonie zimowym (od 15 grudnia do 15 marca), wykorzystywać drogi leśne w Górach Bialskich dla celów związanych z narciarstwem biegowym oraz tworzyć nowe lub remontować stare oznaczenia tras biegowych. W sezonie 2020/21 dla narciarzy biegowych stworzono doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa, w Bielicach Górnych oraz Nowej Morawie utrzymywane są parkingi dla narciarzy, powstała nowa infrastruktura oznaczeń tras (całkowicie nowe tabliczki kierunkowe), wydana została nowa mapa biegówkowa. Łączna długość tras wynosiła około 40 km po stronie polskiej. Gmina nawiązała współpracę ze stroną czeską (Schronisko Paprsek) i w ramach tej współpracy łącznie przygotowywanych tras biegowych w Górach Bialskich po stronie polskiej i czeskiej było około 120 km. Postanowiono rozwijać infrastrukturę biegówkową w Bielicach, tak aby narciarze biegowi mogli liczyć na przygotowanie tras po każdym opadzie śniegu, a w przypadku awarii naszego ratraka, żeby była możliwość pomocy technicznej czy związanej z przygotowaniem tras, przez ratraki czeskie ze schroniska Paprsek.

Tak wyglądała w liczbach w sezonie 2020/21 działalność Gminy w kwestii rozwoju narciarstwa biegowego:

•    wyjechaliśmy ratrakiem 41 razy, w styczniu 15 razy, lutym 13 razy, marcu 8 razy i kwietniu 5 razy,

•    łącznie ratrak przejechał 2200 km spędzając na trasach 189 motogodzin silnikowych,

•    zużyliśmy do przygotowania tras 3180 litrów oleju napędowego.

•    w terminie od 6 stycznia 2021 r do maja  br. (koniec sezonu) Bielice odwiedziło szacunkowo ok. 40 tys.  narciarzy biegowych.

Rozwój narciarstwa biegowego jest doskonałą formą promocji Gminy oraz Powiatu Kłodzkiego, przyjeżdżają do Gminy i Powiatu w tym czasie narciarze z całego kraju oraz z zagranicy. Wiedząc o tym władze Gminy postanowiły w kolejnym sezonie 2021/22 poszerzyć swoją ofertę biegówkową o kolejne trasy narciarskie:

•    Pętlę pod Czernicą o dł. 21,7 km,

•    Pętlę Bialską o dł. 11,8 km,

•    Pętlę Rezerwatową o dł. 10 km.

Innowacyjność i pomysłowość.

Łącznie w Górach Bialskich do dyspozycji narciarzy biegowych w sezonie 2021/22 będzie prawie 60 kilometrów tras biegowych, czyli prawie 20 kilometrów nowych tras w stosunku do lat poprzednich. Stworzone zostaną kolejne miejsca parkingowe, m.in. w Nowym Gierałtowie przy leśniczówce. Gmina wydała kolejną mapę tras biegowych w ilości 10 tys. sztuk, na której zostały naniesione nowe odcinki tras wraz z profilami, zostały zamontowane nowe oznaczenia szlaków biegówkowych, zamontowane zostaną też w siedmiu miejscach (na Przełęczy Suchej, Dział, w Bielicach itd.) nowe mapy z informacją „tu jesteś”, na których będą przedstawione profile oraz przebiegi wszystkich szlaków biegowych, w sześciu miejscach zostały też zamontowane apteczki pierwszej pomocy z piktogramami (biały krzyż na czerwonym tle z logiem narciarza biegowego). Planuje się w tym sezonie uruchomienie trasy biegowej na szczyt Czernicy, na którym znajduje się wieża widokowa. Gmina podpisała umowę ze stroną www.bilestopy.cz, czeskim operatorem tworzącym mapy przebiegu tras biegowych wraz ze śladem gps wysyłanym z ratraka podczas przygotowywania tras. Dla ułatwienia orientacji w terenie dla narciarzy, będą tworzone, jak to miało tez miejsce w poprzednim sezonie, komunikaty z tras, po ratrakowaniu, na mapach turystycznych i na stronach internetowych Gminy i CETiK-u (www.stronie.pl, www.cetik.stronie.pl ) zostaną zamieszczone QR KODY wszystkich tras. Nad przygotowaniem, poprawnością oraz aktualizacjami na facebooku oraz  stronach internetowych Gminy i CETiKu czuwa Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, które od zeszłego sezonu zajmuje się przygotowaniem tras narciarstwa biegowego w Gminie Stronie Śląskie oraz Gminnym ratrakiem. W planach jest stworzenie dla turystów wirtualnych wycieczek, do których QR kody i opisy będzie można ściągnąć ze strony internetowej i facebooka CETiK-u oraz Gminy.

Na terenie Gminy w Bielicach organizowane są zawody biegówkowe pn. „Ultrabiel”, które są najdłuższym rozgrywanym na dystansie 60 km. biegiem w Polsce. Od sezonu 2021/22 zostaną też zorganizowane w Bielicach dwie kolejne imprezy biegówkowe: nocny półmaraton biegówkowy oraz kolejny bieg na 60 kilometrów, będą to wydarzenia o randze turystyczno/rekreacyjnej.

Wykorzystanie zasobów lokalnych

Rozwój narciarstwa biegowego to rozwój miejsc pracy dla lokalnej społeczności, powstanie nowych wypożyczalni sprzętu narciarskiego, szkółek narciarskich, możliwość zorganizowania kursów dla instruktorów narciarstwa biegowego, punktów małej gastronomi. Właściciele pensjonatów, agroturystyk i hoteli mogą liczyć na przyjazd turystów, korzystających z tras przygotowywanych przez Gminę Stronie Śląskie. Gmina Stronie Śląskie kilka lat temu zakupiła sprzęt narciarski (narty, buty, kijki) do bezpłatnego korzystania dla strońskich szkół, został też przeprowadzony kurs na instruktora narciarstwa biegowego dla nauczycieli. Dzieci oraz młodzież ze strońskich szkół mają możliwość wyjazdów zorganizowanych do Bielic i bezpłatnej nauki na nartach biegowych.

5. MIODOWA PASIEKA OD POKOLEŃ

Miodowa Pasieka od Pokoleń prowadzona jest przez wykwalifikowanych pszczelarzy miłujących pszczoły i przyrodę. Oprowadzają po swoim gospodarstwie pachnącym facelią i nostrzykiem, pokazując z jakich kwiatów powstaje miód. Można powiedzieć, że Państwo Szymczakowie mają ogromną rodzinę, ponieważ opiekują się aż 150 rodzinami pszczelimi! W 2018 roku pasieka okazała się najlepszą w całym województwie Dolnośląskim i zdobyła honorowy tytuł Najlepszego Gospodarstwa Pszczelarskiego na Dolnym Śląsku. W 2017 roku pan Edward został uhonorowany pszczelarskim medalem Jana Dzierżona. Ponadto gospodarstwo zdobyło także wyróżnienie zwane Pszczelim Gniazdem. 

Znaczenie dla zmniejszenia tzw. śladu ekologicznego

To właśnie pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na całym świecie. Te pożyteczne owady zapylają aż 77% gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z danych ONZ wynika, że 84% z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, a wyłącznie te ostatnie zapylają 90%. tych roślin. Pszczoła robotnica żyje zaledwie 38 dni latem i w tym czasie produkuje 1/12 łyżeczki miodu. Od zarania historii wosk i miód pszczeli były wykorzystywane w życiu codziennym i w medycynie. (źródło: www.gov.pl)

Znaczenie dla ochrony przyrody.

Pszczoły spotkać można wszędzie tam, gdzie kwitną rośliny. Na przełomie wieków wytworzył się ścisły związek ze współżycia świata roślin i pszczół. Pszczoły zapylają kwiaty, co jest niezbędne do powstania warzyw i owoców. W okresie wiosennym, kiedy rozpoczyna się sezon kwitnienia kwiatów, to właśnie pszczoły miodne dysponują największą ilością „zapylaczek”. W leśnictwie praca pszczół służy zwiększeniu ilości zdrowych i płodnych nasion potrzebnych do odnowienia lasu, pożywienia dla ptaków, zwiększenia urodzaju owoców leśnych.

ŚWIAT BEZ PSZCZÓŁ NIE ISTNIEJE, A LUDZKOŚĆ WYGINIE! Dlatego tak ważna jest pomoc każdego z nas, by te pracowite owady miały gdzie żyć. Szacuje się, że gdy wymrą pszczoły ludzie wyginą zaledwie 4 lata po nich. A populacja pszczół w skali świata stale się zmniejsza. Spadek liczebności owadów zapylających już dziś powoduje straty w sektorze produkcyjnym i medycznym, ma także fatalne skutki dla środowiska.

Zasięg działań informacyjnych, edukacyjnych

Pan Edward z uwagi na sporą wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną prowadzi wiele szkoleń tematycznych dla początkujących i zaawansowanych pszczelarzy. Często odwiedza przedszkola i szkoły propagując wśród dzieci i młodzieży tematykę pszczelarską, zwracając uwagę na znaczenie i wpływ pszczół na środowisko, bo czym skorupka za młodu nasiąknie…

W gospodarstwie realizowany jest program edukacyjny pn. Tajemnice życia pszczół. Jest to edukacja w zakresie produkcji zwierzęcej oraz świadomości ekologicznej i konsumenckiej. Stale współpracują z agroturystyką Kowalowe Wzgórze w Kamieńcu. Agroturystyka bardzo często organizuje dla swoich gości (z różnych stron Polski) u Państwa Szymczaków warsztaty pszczelarskie dla rodzin z dziećmi.

Gospodarstwo pasieczne w Gorzuchowie odwiedzają też pszczelarze z kraju i zagranicy (Francja, Czechy). Spotkania kończą się degustacją produktów pszczelich.

Oryginalna forma przekazu dostosowana do grupy docelowej

Pan Edward chętnie dzieli się swoimi wiadomościami i w związku z tym cały czas dostosowuje i doposaża swoje gospodarstwo pasieczne w potrzebne sprzęty oraz odzież ochronną. Pszczelarski Ośrodek Edukacyjno-Rekreacyjny wyposażony w sprzęt audiowizualny i materiały poglądowe, gdzie pod przestronnymi wiatami, przy schłodzonych napojach miodowo-miętowych specjalności pani domu, doskonale funkcjonuje przyjmując w każdym miesiącu ponad sto osób zainteresowanych życiem tych pożytecznych owadów. Podczas przeprowadzanych warsztatów nie tylko gospodarz ma specjalny strój ochronny, ale także goście, którzy biorą udział w warsztatach. Jest to znakomity sposób i forma przekazywania wiedzy dla konkretnych grup wiekowych. Każdy z nas może wcielić się pszczelarza.

6. Fundacja Pałac Gorzanów powołana została do istnienia 29 sierpnia 2012 roku. Jej nadrzędnym celem jest ochrona i restauracja założenia pałacowo – parkowego w Gorzanowie.

Fundacja działa w obszarze szeroko otwartej przestrzeni kulturowej, zwłaszcza w ostatnim czasie /  roku / przy wszelkich działaniach związanych z akcją PAŁAC KULTURY GORZANÓW.

Ilość tych wydarzeń artystycznych, kulturowych i promocyjnych przekroczyła w tym sezonie ponad 100 !!!

Wszelkie działania podejmowane w celu uratowania cennego zabytku, wyjątkowego nie tylko w skali Kotliny Kłodzkiej, Dolnego Śląska, czy całej Polski, są prowadzone do otwarcia kompleksu dla zwiedzających i nadania temu miejscu funkcji kulturotwórczej.

Aktualnie Fundacja zamierza przeznaczyć kompleks pałacowo-parkowy w Gorzanowie na stworzenie muzeum uwzględniającego historię regionu, gromadzącego i udostępniającego zbiory kultury materialnej i duchowej.

Miejsce to przeznaczone zostaje na promowanie historii, tradycji i kultury Dolnego Śląska oraz wskrzeszanie miejscowych tradycji. Organizowane są tutaj wystawy, konkursy, sympozja krajowe oraz międzynarodowe.

Fundacja przyczynia się do odtworzenia dawnej, kulturotwórczej funkcji pałacu poprzez prowadzenie działalności koncertowej, teatralnej, wystawienniczej i wydawniczej oraz edukacyjnej, a także poprzez upowszechnianie zjawisk kultury w każdej postaci.

Jednym ze środków prowadzących do osiągnięcia tego celu jest reaktywacja pałacowego teatru, który w ostatnim czasie przeżywa swój ponowny renesans / po 150 latach !!! /.

Fundacja zmierza do inspirowania działań interdyscyplinarnych. Skupia z coraz większą intensywnością wokół celów Fundacji twórców, artystów, uczonych, nawiązuje współpracę ze środowiskami twórczymi i placówkami kulturalnymi oraz naukowymi Ziemi Kłodzkiej, Dolnego Śląska i Europy.Dąży do nawiązania współpracy z wydziałami wyższych uczelni zainteresowanymi działaniami podejmowanymi na terenie pałacu. Aktywnie włącza sprawy związane z celami Fundacji w sieć międzynarodowych kontaktów służących ochronie zabytków oraz prowadzeniu przedsięwzięć kulturalnych na ich terenie, zwłaszcza w ostatnim czasie, a poprzez to zacieśnianie związków kultury polskiej z kulturą europejską i światową.Fundacja prowadzi działalność charytatywną na rzecz mieszkańców Gorzanowa i regionu oraz wspomaga lokalne inicjatywy społeczne.

Z coraz większą intensywnością prowadzi działalność edukacyjną z dziećmi i młodzieżą, osobami starszymi, zajęcia sprzyjające rozwojowi własnemu poprzez warsztaty i zajęcia tematyczne, warsztaty międzynarodowe.

Wielką wartością dodaną są zainicjowane w roku 2021 Pałacowe Targi Staroci, które odbywały się cyklicznie z wielkim powodzeniem od maja do października.

7. Justyna Michalska jest osobą odpowiedzialną, z dużą kulturą osobistą, pomocną, zorganizowaną i potrafi nieść pomoc każdemu diabetykowi napotkanemu na swojej drodze. Dzięki swojej determinacji, na bazie Sekcji Diabetologicznej Noworudzkiego UTW założyła w Nowej Rudzie Koło Diabetyków. Odtąd stała się osobą rozpoznawalną i bardzo cenioną nie tylko w środowisku diabetyków ale też i osób zdrowych. Swoją wiedzą o cukrzycy, bo jest diabetykiem od 27 lat dzieli się z każdym. W 2013r. Federacja Diabetycy.eu nadała jej tytuł Edukatora Diabetologicznego Społecznego, w 2017r. została uhonorowana za swoje zasługi przez Burmistrza Miasta Nowa Ruda w kategorii Ochrona Zdrowia, a w 2018r. została nominowana w konkursie Osobowość Roku w kategorii Społecznik Gazeta Wyborcza. Pani Justyna Michalska jest obecna wszędzie, gdzie potrzebna jest pomoc osobie z nowo rozpoznaną cukrzycą. Przez 6 lat odwiedziła mnóstwo placówek oświatowych w Kotlinie Kłodzkiej i nie tylko, gdzie zajmowała się kształceniem nauczycieli w zakresie  opieki nad  dzieckiem z cukrzycą typu 1.

W 2018r. uczestniczyła w biciu Rekordu Polski w Diabedance( taniec diabetyków) zorganizowanym przez Starostwo Kłodzkie wraz z diabetykami z Nowej Rudy. Nawiązała współpracę z organizacjami pożytku publicznego na terenie Kotliny Kłodzkiej, Złotoryi, Warszawy, Gdyni, osobami ważnymi dla Miasta Nowa Ruda i Kłodzko, lekarzami diabetologami z Dolnego Śląska, pielęgniarkami edukatorami w zakresie cukrzycy, oraz innymi instytucjami, których nazw nie sposób wymienić.

Rok w rok organizuje na terenie Słupca dzielnicy Nowej Rudy Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, zaopatruje bezpłatnie diabetyków w sprzęt medyczny, materiały edukacyjne o cukrzycy, prowadzi wykłady o cukrzycy dla diabetyków i ich rodzin oraz wycieczki piesze, aby nauczyć diabetyka, że sport jest bardzo potrzebny w kontroli cukrzycy. Koło Diabetyków w Nowej Rudzie, którego jest Prezesem składa się z 32 członków. Członkowie Koła wraz z Prezes traktują siebie, jak dużą rodzinę, która wspiera się, uczy życia z cukrzycą i akceptacji jej. Razem organizują pomoc innym diabetykom oraz zachęcają do wstąpienia w szeregi koła. Dzięki determinacji i ogromnej wiedzy, nie raz uratowała życie diabetyka od skutków powikłań cukrzycowych zagrażających życiu. Bez Pani Justyny Michalskiej diabetycy z Nowej Rudy nie mieliby możliwości uczestnictwa w spotkaniach diabetyków oraz poznawania nowinek medycznych w leczeniu cukrzycy.

8. Henryk Wolff jako Przedstawiciel Wykonawcy PORR S.A. realizując Kontrakt Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego na potoku Goworówka w miejscowości Roztoki Bystrzyckie wraz z Podwykonawcami udzielił wsparcia lokalnej społeczności  w postaci min.:

9. Renata Fiałkowska-Duma od ponad dwudziestu lat jest cenionym pedagogiem w PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzku. Aktywnie uczestniczy w promowaniu działań kulturalnych i artystycznych na terenie powiatu kłodzkiego. Jest inicjatorką i realizatorką wielu projektów muzycznych, które realizuje z prowadzonymi przez siebie zespołami. Z jej inicjatywy powstał Zespół wokalny Con Grazia z którym wielokrotnie koncertowała na terenie powiatu kłodzkiego oraz poza granicami kraju  mi.in w Czechach, Danii, Włoszech, Belgii, Francji, Serbii, Macedonii, Szwajcarii, Portugalii. Prowadzone przez nią zespoły ( chór dziecięcy PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej, Zespół Wokalny Con Grazia) wielokrotnie uczestniczyły w konkursach i festiwalach chóralnych zdobywając nagrody nie tylko w kraju ale i za granicą. Do najważniejszych  należą: I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Pięciokrotnie  zdobyty Złoty Anioł na Dolnośląskim Kolędowaniu w Świdnicy,  oraz Grand Prix w 2013 roku, II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia- „Warszawska Wiosna Chóralna”, III miejsce na międzynarodowym festiwalu w Ohrydzie -Macedonia, Zespoły wystąpiły też  w ramach międzynarodowego festiwalu chóralnego wraz z chórami z Czech, Słowacji, Białorusi i Węgier w filharmonii w Hradec Kralove wykonując z orkiestrą specjalnie na tę okazję skomponowaną suitę „O Kace a s Kacou”- Jana Vicara.  Renata Fiałkowska-Duma współpracuje  z muzykami i dyrygentami z Polski, Czech, Estonii, Francji czego efektem są wspólne projekty, wymiany młodzieżowe i koncerty. Na szczególną uwagę zasługuje ostatni, realizowany  w ramach programu Erasmus +, pt., „Na ludową nutę”, w którym uczestniczyli młodzi muzycy z Polski, Czech i Estonii. 

Renata Fiałkowska-Duma za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, czterokrotnie otrzymała nagrodę indywidualną II stopnia od Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

Józef Kmita to 73 letni pasjonat gry na akordeonie, mieszkaniec Nowej Rudy, swoją muzyczną przygodę rozpoczął już  w wieku 10 lat, od samego początku wykonuje głównie własne kompozycje. Tworzy z zamiłowania do muzyki, miejsca, przyrody, regionu i ludzi. W światowym konkursie akordeonowym we Francji,  w swojej grupie wiekowej zajął 6 miejsce. 12 grudnia wyróżniono go za własną kompozycję „Poranek”, którą zgłosili sami organizatorzy konkursu, doceniając jego kunszt kompozytorski. Kompozycja tak bardzo się spodobała, że poproszono o wyrażenie zgody na udostępnianie jej nut w celu odgrywania jej przez osoby zainteresowane. Do konkursu wytypowała go prof. Liliana Stopka, która spytana dlaczego nie preferuje do konkursu swoich absolwentów odpowiedziała: „Oni grają wspaniale, a Pan Józef tworzy muzykę”. Skutkiem uczestnictwa w konkursie we Francji było otrzymanie imiennego zaproszenia do wzięcia udziału w konkursie akordeonowym w Anglii.  Organizatorem był  „British College of Accordionists”, które obchodzi w tym roku 85-lecie istnienia (1936-2021). Kolejny start Pana Józefa to Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w USA, który odbył się 14.04 br. Pod auspicjami Creative Center Ostrava, Pan Józef wystąpił w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w formie on-line. W  czerwcu był uczestnikiem 2 konkursów w ramach Internetowych Dni Kłodzka 2021, w których otrzymał dwie nagrody oraz dyplom. Wiek nie stanowi dla niego żadnego ograniczenia. Występy dla szerszego grona sprawiają, że jego muzyka  „kwitnie” na scenie. Dostrzeżony przez katedrę Akademii Muzycznej w Katowicach. Tworzy dla ludzi. Niewątpliwie wybitna, niesztampowa postać, która wnosi nową jakość. Tak jak w przypadku czytania. Prawie każdy umie czytać, ale nie każdy umie napisać książkę. Ta dewiza sprawdza się przy grze na akordeonie przez Pana Józefa.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)