Nowa Ruda: To była ostatnia taka Barbórka? Dzieci tu wolą Mikołaja na quadzie od górnika [FOTO]

niedziela, 4.12.2022 20:47 3582 9

Od rana 4 grudnia słuchiwaliśmy całej litanii życzeń składanych górnikom z okazji święta ich patronki. Nowa Ruda to w obecnym powiecie kłodzkim było centrum wydobycia węgla. I właśnie tam postanowiliśmy się przyjrzeć, co zostało z górniczej tradycji. Prawda jest jednak taka, że właściwie nikomu już nie zależy, by wróciła tam kopalnia. Nawet wśród dzieci orkiestra górnicza przegrywa z Mikołajami, którzy jeżdżą dziś na quadach.

Skąd taki wniosek? Gdy spod obelisku upamiętniającego tragicznie zmarłych górników przy ulicy Strzeleckiej w Nowej Rudzie ruszyła orkiestra, kilka pocztów sztandarowych i garstka sędziwych górników, w rynku – oprócz burmistrza, Tomasza Kilińskiego i szefa rady miejskiej, Andrzeja Behana – nikt na nich nie czekał. Na noworudzkim ratuszu zawisła co prawda zielono-czarna górnicza flaga, ale wokół królowała czerwień. Dziesiątki dzieci czekały na Mikołaja! Dwa krótkie przemówienia, dwa szlagiery zagrane przez orkiestrę dętą i górnicy musieli mu ustąpić...

Lepiej było w kościele św. Katarzyny, gdzie mszę w intencji górników odprawił biskup Adam Bałabuch. I tu nielicznym górnikom w ich przemarszu spod Pomnika Trudu Górniczego mało kto towarzyszył. W kościele jednak byli już ważni. Edward Śledź, przewodniczący regionu noworudzko-wałbrzyskiego Związku Zawodowego Górników w Polsce przedstawił prof. Stanisława Speczika, byłego prezesa KGHM i Andrzeja Zibrowa, dyrektora w spółce, która od lat stara się rozpocząć wydobycie węgla ze złóż w Ludwikowicach Kłodzkich.

Przewodniczący Śledź pochwalił się, jaki prezent od górników dostał biskup. Otóż był to... kufel, bo – wiadomo! – dla górnika zawsze liczyło się piwo, praca i modlitwa [kolejność przypadkowa]. A kufel przekazał Jan Podgórski, niegdyś inżynier w kopalni w Nowej Rudzie, a od lat m.in. animator tradycyjnego wydarzenia jakim jest Karczma Piwna. Niedawno Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał obchody Barbórki na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. I tam też pewnie na zawsze trafi nasze górnictwo.

Andrzej Zibrow w emocjonalnym wystąpieniu żalił się, że od 4 lat czeka na rozpatrzenie jego wniosek koncesyjny dotyczący możliwości eksploatacji złóż koło Ludwikowic, że to decyzja polityczna, a on sam traktuje to jako wbity nam „nóż w plecy”. – A wszyscy mieliśmy marzenia... – mówił do zebranych. – To nie jest koniec! – oznajmił wreszcie. – Po to złoto sięgną. Jeśli nie my, to następne pokolenie. Nie będzie to jednak łatwe, jeśli w ogóle możliwe. W Europie obowiązującym hasłem jest dekarbonizacja, czyli – w uproszczeniu – eliminowanie węgla jako paliwa.

Z obchodami Barbórki zbiegła się wiadomość, że Komisja Europejska odblokowała wypłatę środków z programu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Część z niemal 3 miliardów złotych trafi do Nowej Rudy! Nie na nową kopalnię jednak, ale „na likwidację skutków kilkusetletniej eksploatacji węgla”, jak wyjaśnił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, dla dziennik.walbrzych.pl. To szansa także dla Nowej Rudy, bo mają być to choćby pieniądze na wymianę pieców czy remonty kamienic. A górnictwo?

W tle za jedną z figurek świętej Barbary, pod którą 4 grudnia składano kwiaty, jest szyld: „Zakład pogrzebowy”. I właśnie tam jest jego miejsce. Póki żyją ostatni górnicy, będziemy oddawać im hołd. Potem dorośli zostaną z górniczymi karczmami piwnymi, a dzieci może zainteresują górnicze grupy rekonstrukcyjne czy wycieczki do dawnych sztolni. Pod warunkiem jednak, że nie będą kolidowały z „mikołajkami”. [kot}

PS Czy przetrwa górniczy obyczaj, na który zwróciliśmy uwagę w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu? Wszystkie górnicze poczty sztandarowe, sami górnicy w galowych mundurach, pochylali się przed figurką Anioła Stróża. Ta postać od wieków ma szczególne znaczenie dla Braci Górniczej.

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

Popo niedziela, 04.12.2022 22:01
Górnictwo to śpiew przeszłości,ile można dopłacać do interesu przez podatników.Czas...
kowal poniedziałek, 05.12.2022 08:32
Dopłacać? Lodzie wezmą węgiel po 2 tysiące z pocałowaniem ręki...
wtorek, 06.12.2022 13:50
A co kopalnie skupują węgiel zamiast sprzedawać
Bogobojowy poniedziałek, 05.12.2022 09:11
Dajcie im jeszcze kilka wypłat więcej, bo 13 i 14...
take it easy poniedziałek, 05.12.2022 11:35
Bogobojowy WYLECZ SIĘ najpierw (bańkę też podlecz), a potem ......
Bogobojowy poniedziałek, 05.12.2022 15:35
Pracowałem pół roku jako ryl i 2 na koksowni. Uwierz,...
wtorek, 06.12.2022 13:44
Kopalnie polikwidowane a darmozjadów jeszcze nie ubywa
niedziela, 04.12.2022 21:13
Stanisław - były górnik który zapomniał o tradycji. Teraz ma...
***** *** niedziela, 04.12.2022 21:05
https://dziennik.walbrzych.pl/to-juz-pra
wie-pewne-budowa-kopalni-w-nowej-rudzie-
wiosna-2019-roku/