Oddaj osocze w Wałbrzychu - trafi do chorych w twoim powiecie

sobota, 28.11.2020 13:57 4530 1

Dlaczego osocze jest ważne dla chorych na Covid-19, jak wygląda proces pobrania i czy możliwe jest oddanie osocza konkretnej osobie? Na te i inne pytania odpowiada Natalia Kozdrwiecka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Ważną informacją dla naszych Czytelników jest to, że obszarem działania Regionalnego Centrum są między innymi powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki.

Kto może się zgłaszać, by oddać osocze?
Osocze może zostać pobrane od osób,  które:
- są po zakażeniu SARS-CoV-2/  po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji,
- są w pełni zdrowe,
- są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi w wieku 60-65 lat mogą oddać osocze tylko za zgodą lekarza),
- spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741),
- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, w kierunku przeciwciał anty-HLA. My w tej sytuacji postępujemy w taki sposób, że zapraszamy panie po ciąży czy osoby, które miały przetaczaną krew, na pobranie próbki. Następnie wysyłamy ją do zbadania do Warszawy, do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii i w momencie, kiedy mamy już wynik i wiemy, czy są przeciwciała, czy ich nie ma, kontaktujemy się z tą konkretną osobą i informujemy, czy może oddawać osocze.

W jakich godzinach należy się zgłaszać i jak należy się do tego przygotować?
Aby oddać osocze, należy wysłać maila w tej sprawie na adres ozdrowieniec@rckik.walbrzych.pl  lub zadzwonić do RCKiK pod numer telefonu 74 664 63 19.

Jak wygląda proces oddawania osocza i ile trwa?
Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych i na jego frakcjonowanie. Cały proces oddawana osocza trwa ok. 30-40 minut, najkorzystniejsze jest pobranie trzykrotne. Zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadza w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, pobiera się 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza. Zabiegi wykonywane są w RCKiK w Wałbrzychu

Czy można przekazać osocze konkretnej osobie?
W Polsce nie istnieje coś takiego jak krwiodawstwo rodzinne. W momencie, kiedy ktoś oddaje osocze, to oddaje je do naszego banku, zasila nasze zapasy a my wydajemy je zgodnie z zapotrzebowaniem Przetaczanie osocza, a także innych składników krwi chorym, odbywa się zgodnie z serologicznymi zasadami transfuzji. O pierwszeństwie podania osocza choremu decyduje lekarz prowadzący. 

Czy proces oddawania osocza jest bezpieczny?
Jeśli chodzi o nasze procedury związane z epidemią, to pracujemy z zachowaniem reżimu sanitarnego i przestrzeganiem wymogów zawartych w przepisach. Oddawanie osocza odbywa się przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie osocza jest procesem całkowicie bezpiecznym.

Dlaczego osocze ozdrowieńców jest tak ważne dla chorych?
Osocze uzyskane od osób wyleczonych z infekcji SARS-CoV-2 zawiera przeciwciała, które aktywują odpowiedź immunologiczną skierowaną przeciw wirusowi i mają zdolność dezaktywacji tego patogenu. Immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców mogą zarówno zwiększyć odporność, jak i zmniejszyć nasilenie symptomów infekcji u pacjentów już zakażonych. 

Do jakich jednostek trafia osocze ze stacji w Wałbrzychu?
Osocze, tak samo jak krew trafia do szpitali działających na obszarze naszego działania. Obszarem działania Regionalnego Centrum są powiaty wchodzące w skład województwa dolnośląskiego: bolesławiecki, dzierżoniowski, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lwówecki, lubański, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki i zgorzelecki. Każdego dnia zgłasza się do nas dużo ozdrowieńców, którzy wyrażają chęć oddania osocza.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

krwiodawca niedziela, 29.11.2020 14:53
Pewnie wielu z obecnych dawców krwi przeszło COVID bezobjawowo -...