Dolnośląskie uzdrowiska łączą siły

środa, 30.9.2020 11:16 6524 7

Wspólne działania w ramach klastra uzdrowiskowego, wysokie standardy oferowanych usług, a także liczne działania edukacyjne – te i wiele innych inicjatyw zapowiadają dolnośląskie uzdrowiska, które podpisały wspólną Deklarację Uzdrowiskową.

Porozumienie zakłada utworzenie Dolnośląskiego Klastra Uzdrowiskowego, którego nadrzędnym celem jest rozwijanie i pogłębianie wszechstronnej współpracy  dla  osiągniecia wspólnych korzyści w obszarze lecznictwa uzdrowiskowego.

Przedstawiciele sektora uzdrowiskowego na Dolnym Śląsku zadeklarowali przystąpienie do klastra, w kramach którego deklarują wspólne prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, wypracowanie wspólnych standardów działania, a także wymianę wiedzy i rozwój kompetencji pracowników.

- Wykorzystanie nowych szans, pojawiających się na rynku, wymaga od dolnośląskich uzdrowisk kreatywnych pomysłów, nowych technologii, a przede wszystkim zjednoczenia sił. Tworząc klaster chcemy zmienić dotychczasowe podejście. Uzdrowiska nie mogą być dla siebie konkurencją, powinny mówić jednym głosem i wspólnie wypracowywać strategie rozwoju dla całej branży – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W inicjatywę zaangażowane są zarówno uzdrowiska samorządowe, jak i te z portfela KGHM TFI S.A. W ramach porozumienia spółki chcą zwracać uwagę na dobre praktyki w racjonalnym wykorzystywaniu surowców leczniczych, rozwój lecznictwa balneologicznego, edukację zdrowotną dla pacjentów oraz promowanie kurortów w Polsce i za granicą. Celem współpracy będzie także zwiększenie innowacyjności w zarządzaniu, tak aby podmioty uzdrowiskowe były jeszcze bardziej konkurencyjne na rynku usług turystyki medycznej.

- Wiele osób w Polsce zawdzięcza powrót do zdrowia dolnośląskim ośrodkom uzdrowiskowym, które zlokalizowane są w atrakcyjnych miejscach, blisko natury. Deklaracja uzdrowiskowa połączy potencjał wszystkich dolnośląskich spółek, aby wysoki potencjał zasobów naturalnych oraz kompetencje naszych pracowników były jak najlepiej wykorzystane – mówi dr. Urszula Bąkowska – Morawska, wiceprezes Interferie S.A., inicjatorka projektu.

Działalność Dolnośląskiego Klastra Uzdrowiskowego to także konkretna idea. Uzdrowiska chcą przede wszystkim uświadomić pacjentom, społeczeństwu, że balneologia i lecznictwo uzdrowiskowe  to dziedziny medycyny odgrywające kluczową rolę w leczeniu  i zapobieganiu wielu schorzeniom.

- Mamy zamiar zabiegać o uchwalenie potrzebnych przepisów prawnych, które optymalizowałyby działalność uzdrowisk. Chcemy występować z odpowiednimi postulatami i projektami przepisów, które rozwiążą bieżące problemy branży. Niezbędne będzie tu oczywiście dzielenie się wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami z ekspertami podczas warsztatów szkoleń i konferencji – mówi Zbigniew Hajłasz, prezes KGHM TFI S.A, do którego należy 5 dolnośląskich uzdrowisk.

 

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

Odpowiadasz na komentarz:
.
czwartek, 01.01.1970 01:00
SZCZYTNA ma warunki, aby stać się ważnym miastem turystyczno uzdrowiskowym, jej położenie temu sprzyja. Ma lepsze warunki do rozwoju od pobliskich Dusznik.
Maschinengewehrschütze środa, 30.09.2020 16:34
Jak tam sprawa Szczytna Zdrój?Odwierty,inwestorzy...
środa, 30.09.2020 17:18
Chyba zaorac? Ekologicznie.
. piątek, 02.10.2020 19:42
SZCZYTNA ma warunki, aby stać się ważnym miastem turystyczno uzdrowiskowym, jej położenie temu sprzyja. Ma lepsze warunki do rozwoju od pobliskich Dusznik.
awo środa, 30.09.2020 12:04
Piekne ogolniki ale malo konkretow. Mowa trawa.
witkacy środa, 30.09.2020 17:24
W PGU to juz niedługo prezes i zarząd będą robić...
Miedzylesianin środa, 30.09.2020 13:11
Co to za klown w jasnym gajerku kto to...
środa, 30.09.2020 12:38
Bo to ustalenia zyczeniowe.