III Polanickie Grzybobranie

czwartek, 9.9.2021 14:17 1330 1

W sobotę 18. września w Parku Zdrojowym odbędzie się Polanickie Grzybobranie – Grzybów-Zdroje.
To jeden z ulubionych "sportów" Polaków. Sezon właśnie się rozpoczął, poszukiwacze borowików, koźlarzy i czarnych łebków ruszyli do lasów.

Miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu na swoje święto w Polanicy-Zdroju przyjadą już po raz trzeci.

- Zaprawieni zbieracze, jak co roku, będą rywalizować w konkursie na najładniejsze grzybowe okazy. To też świetna zabawa dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grzybami. Przyjeżdżają do nas rodziny z całego regionu, a nawet różnych zakątków kraju. Coś dla siebie znajdą zarówno dorośli jak i dzieci. Dla tych pierwszych mamy dodatkowo konkurs na nalewkę z darów lasu. Najmłodsi mogą natomiast wziąć udział w grze terenowej „Kowboju witaj w Zdroju” - mówi Justyna Kuban, dyrektor Teatru Zdrojowego - Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju.
Impreza ma na celu krzewić edukację w zakresie kultury leśnej i ekologicznej. Odbędą się liczne wykłady i warsztaty prowadzone m.in przez leśników i pszczelarzy. Będzie można porozmawiać z pracownikami Nadleśnictwa Zdroje i Parku Narodowego Gór Stołowych. Dla najmłodszych przewidziano kącik ekologiczny. Będą też warsztaty hortiterapeutyczne czyli terapii ogrodniczej.
- Wszystko będzie obracało się wokół grzybów. Będziemy edukować, opowiadać o rodzajach grzybów i ich bezpiecznym zbieraniu. Specjalnie na ten cel przygotowaliśmy bardzo realistyczne makiety, które mają pokazać ludziom te najbardziej popularne jadalne i trujące grzyby, bo jak wiemy co roku niestety kilkanaście osób ulega zatruciu. Oprócz grzybów chcemy też „sprzedać” trochę tej naszej leśnej edukacji, a Park Zdrojowy jest do tego idealnym miejscem - mówi nadleśniczy Przemysław Zwaduch z Nadleśnictwa Zdroje.

Jak zwykle nie zabraknie też części artystycznej. Wystąpi Kapela Ludowa Nowa Ruda, zatańczą członkinie Akademii Ruchu Gworów, a o live cooking zadbają uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej.

Organizatorem wydarzenia są: Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji oraz Nadleśnictwo Zdroje.

 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:
waldi
czwartek, 01.01.1970 01:00
Grzybów w tym roku zatrzęsienie ale w większości poobgryzane przez ślimaki. Grzybiarzy jeszcze więcej jak grzybów ale zbieranie "na ślepego grzybiarza" (czyli idę za kimś krok w krok) pozwoliło mi zebrać wczoraj ponad 2 kg w ciągu godziny
waldi piątek, 17.09.2021 11:24
Grzybów w tym roku zatrzęsienie ale w większości poobgryzane przez ślimaki. Grzybiarzy jeszcze więcej jak grzybów ale zbieranie "na ślepego grzybiarza" (czyli idę za kimś krok w krok) pozwoliło mi zebrać wczoraj ponad 2 kg w ciągu godziny