Ołdrzychowice Kłodzkie, czyli prawdopodobnie najdziwniejsze dożynki świata! [AKTUALIZACJA, FOTO]

poniedziałek, 29.8.2022 00:15 9522 3

Podczas dożynek gminy Kłodzko, które odbyły się w niedzielę, 28 sierpnia, wszystko było nie tak. Zamiast słońca – ulewa, zamiast pustek – tłumy, zamiast smętnych twarzy – uśmiechnięte buźki. I tylko mieszkańców Ołdrzychowic Kłodzkich żal, bo włożyli tyle wysiłku, tyle serca w przygotowanie wsi do imprezy, a nawet prawdziwego korowodu z dożynkowymi wieńcami nie mogli poprowadzić. A nie tylko na jego trasie przygotowali istne cudeńka... Plany pokrzyżował deszcz.

Do Ołdrzychowic Kłodzkich dotarliśmy w niedzielę już mocno przemoknięci, zdążyliśmy jednak na najważniejsze: wystarczyło czasu, by się zakochać. I to wielokrotnie. Bo czyż można było przejść obojętnie obok pani reprezentującej urząd gminy, która przy wejściu miała rozdawać materiały promocyjne, ale te przemokły całkiem jak my? Zamiast tego rozdawała więc piękne uśmiechy. – Pogody nie gwarantujemy, ale pogodę ducha? Zawsze! – usłyszeliśmy od niej. Albo jak można było nie ulec urokowi policjantek z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku, które niemal nas przekonały, że reporter doba.pl mógłby przejść testy sprawnościowe i zostać funkcjonariuszem? [Obecnym na dożynkach werbownikom wojskowym wystarczyło jedno spojrzenie, by orzec: – Do armii się nie nadaje...]. Wreszcie: jak pominąć na przykład panie z ołdrzychowickiej rady parafialnej, które podały na tacy takie ciasto z owocami, że klękajcie narody?

Nie przeoczyliśmy oczywiście rzeczy naprawdę ważnych. W konkursie na najpiękniejszą i najbardziej aktywną wieś gminy Kłodzko zwyciężyła Jaszkowa Dolna, której sołtys, Mariusz Majoch, będzie miał do wydania na potrzeby wsi dodatkowych 5 tys. złotych (2. miejsce zajęło Żelazno, a 3. był Marcinów). Gdy pan Majoch wszedł na scenę w Ołdrzychowicach, mógł się poczuć jak wielka gwiazda: tylu aparatów fotograficznych, ile było wycelowanych w jego stronę, jeszcze na żadnych dożynkach w powiecie kłodzkim nie widzieliśmy. Ale zasłużył sobie na to. Nagrodę sołtysa roku z rąk wójta gminy, Zbigniewa Tura i przewodniczącego rady,  Ryszarda Jastrzębskiego, odebrała Teresa Głód. – W końcu ktoś mnie docenił! – wypaliła ze sceny. Pani sołtys „rządzi” małą Jaszkówką od 1978 roku! Śmiało można by ją zatem wybrać sołtyską stulecia. O jednym z laureatów konkursu „Gospodarstwo Roku 2022”, panu Edwardzie Szymczaku, piszemy w innym miejscu [przeczytaj TUTAJ].

Był jednak moment, który zmusza do niepokoju. Podczas wręczania wójtowi Turowi przez przedstawicieli sołectw bochenków chleba, nie zabrakło oczywiście uśmiechów. Zaskakujące, jak dobry kontakt mieli ze sobą ci ludzie. Wystarczy obejrzeć naszą galerię zdjęć, by się przekonać, że ten Tur to jest ktoś! Były też pytania o inwestycje i niemal identyczne odpowiedzi wójta (oczywiście po ucałowaniu przez niego każdego otrzymanego bochenka chleba i zrewanżowaniu się woreczkami z poświęconym zbożem, które – według tradycji – trzeba zasiać jako pierwsze, bo wtedy gwarantuje to wysoki plon). – Do końca kadencji się nie uda – słyszeliśmy. Potem wójt nam wyjaśnił, że jest święto, zatem i tak robi dobrą minę do złej gry.

– Myślałem, że COVID to było największe nieszczęście dla samorządów, ale obecna inflacja bije wirusa na głowę. Koszty obsługi kredytów wzrosły wielokrotnie, w przetargach na inwestycje żądane przez wykonawców kwoty przekraczają możliwości gminy, a planowanie budżetu stało się fikcją, bo nieustannie trzeba zmieniać uzgodnione już sprawy – usłyszeliśmy od wójta Zbigniewa Tura. Wczoraj jednak aż kipiał energią.

Tej nie zabrakło też Emilii Saneckiej, liderce i wokalistce gwiazdy wieczoru, zespołu Daj To Głośniej . I nie miało najmniejszego znaczenia to, że jest siostrą radnej PiS w dolnośląskim sejmiku wojewódzkim. Zabawa był przednia! Nas jednak urzekły dzieciaki z wielkopolskiej gminy Zbąszyń, która jest partnerem naszej gminy Kłodzko. Kapela z Łokazji to prawdziwi gwiazdorzy. W prezencie podarowali nam mnóstwo optymizmu. To, niestety, nie wystarczyło licznym sprzedawcom, którzy liczyli na godziwy zarobek. Jak jednak w deszczu jeść na przykład watę cukrową czy skakać po „dmuchańcach”? A co się stało z chlebem dożynkowym? No jak to?! Został zjedzony przez gości! [kot]

Z OSTATNIEJ CHWILI: Panie reprezentujące gminę Kłodzko uznały, że niewystarczająco wyeksponowaliśmy ich urodę... To prawda! Ale to z wrażenia ich zdjęcia nam nie wyszły. Na końcu galerii są zatem trzy nowe fotografie. Naprawdę, warto je zobaczyć.

Zdjęcie z koncertu Daj To Głośniej: gmina Kłodzko

 

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Jurek środa, 31.08.2022 20:18
Normalnie piszący ten artykuł rozpłynął się w wazelinie. A czemu...
obserwator poniedziałek, 29.08.2022 13:13
Usuwanie "komentarzy-pytań" i pozostawianie samych odpowiedzi tworzy forum bez sensu....
Nieznajomy poniedziałek, 29.08.2022 10:12
Ręce opadają za te kentarze wszystko Wam bokiem wyjdzie.