Papierowe miasto Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej

poniedziałek, 13.1.2020 09:36 1334 0

Do tej pory w Galerii sztuki papieru Muzeum Papiernictwa prezentowane były wystawy, gdzie papier występował w roli głównej - jako medium, środek wyrazu artystycznego.

Tym razem zawita tu wystawa „Papierowe miasto” Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej, dla której papier - wydawałoby się - gra rolę drugoplanową, jest tylko tworzywem, podłożem służącym artystce do tworzenia grafik. Wystawa ta jednak ma głębsze odniesienie do papieru, nie w sensie fizykalnym lecz metaforycznym. Opowiada historię mężczyzny, który przybył z dalekiego kraju do pewnego miasta. Nowe miasto różniło się od poprzedniego miejsca, w którym ludzie byli dla siebie dobrzy i szanowali się. Tu było inaczej. Postanowił więc zbudować sobie papierowe miasto, które przypominałoby mu życzliwych ludzi, z którymi musiał się rozstać. Miasto to umieścił w walizce, aby zawsze móc do niej zajrzeć. Przesłaniem tej historii jest obrona dobra, piękna i prawdy, co jak się okazuje nie jest tak proste, ponieważ dzisiaj ludzi interesuje głównie zło…

Artystka za pomocą swoich wysublimowanych grafik, w połączeniu z narracją, w bardzo prosty sposób pokazuje odbiorcy, w jakim kierunku zmierza świat…

Papier, który wykorzystała Joanna Wiszniewska-Domańska do stworzenia tej wystawy pokazał jeszcze jedno jego oblicze, które do tej pory nie było rozważane. Papier potrafi rozbudzać wyobraźnię, a co za tym idzie staje się środkiem do wyrażania emocji. Prezentacja tej wystawy w Muzeum Papiernictwa, oprócz walorów artystycznych, wkracza w sferę osobistą postrzegania świata … i takie jest jej przesłanie.

Joanna Wiszniewska-Domańska - zajmuje się rysunkiem, grafiką, kolażem, ilustracją i książką artystyczną. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, gdzie prowadzi pracownię Ilustracji i Książki Artystycznej. Swoją twórczość prezentuje na licznych wystawach w kraju i na świecie, a jej prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów, bibliotek, galerii oraz kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i poza jego granicami.

O swojej twórczości mówi: „Bohaterem moich prac jest człowiek, metaforyczna podróż przez życie, człowiek jako poeta i marzyciel, a zarazem konstruktor swoich marzeń…” Wernisaż ekspozycji odbędzie się 17 stycznia o godzinie 17.00.
Beata Dębowka
kurator wystawy

Dodaj komentarz

Komentarze (0)