„Pięćsetka” z insurekcji kościuszkowskiej w zbiorach dusznickiego muzeum

poniedziałek, 25.7.2022 12:30 506 0

Do zbiorów Muzeum Papiernictwa trafił niezwykle rzadki numizmat – 500 złotych z insurekcji kościuszkowskiej (1794). Ten niecodzienny bilet skarbowy, będący jednym z pierwszych polskich pieniędzy papierowych, został kupiony dzięki dotacji którą pozyskaliśmy ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pt. „Rozbudowa zbiorów muzealnych”.

Muzeum Papiernictwa od lat gromadzi zbiory numizmatyczne, których podłożem jest papier. Banknoty, bilety skarbowe czy pieniądze zastępcze są nośnikami gospodarczych, politycznych i historycznych procesów zachodzących na przestrzeni dziejów. Między innymi z tego powodu znalazły się w kręgu zainteresowań dusznickiego muzeum. Numizmatyczne muzealia liczą w tej chwili 1423 obiekty. Do zasobów udało się już jakiś czas temu pozyskać m.in. niemal kompletną kolekcję biletów skarbowych z insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku. Do nielicznych braków należały dotychczas dwa nominały: 500 zł i 1 zł – to jedne z najrzadszych polskich pieniędzy papierowych.

Bilet skarbowy 500-złotowy został wyprodukowany w nakładzie jedynie 500 sztuk – jest to najmniejszy nakład polskiego pieniądza papierowego. Do dziś zachowały się tylko pojedyncze sztuki pięćsetek. 15 lipca 2022 r. właśnie jedna z nich trafiła do naszych zbiorów. „Dusznicki” egzemplarz wyróżnia się niezwykle dobrym stanem zachowania. Ponadto jego niewątpliwym atutem jest to, że w jego przezroczu widoczny jest znak wodny z napisem „Honig” – takich egzemplarzy powstało zaledwie kilkadziesiąt, a do dziś zachował się tylko jeden, który właśnie trafił do naszej kolekcji.

Po uroczystym przekazaniu biletu skarbowego do muzeum, został on odpowiednio zabezpieczony. Zdjęcia numizmatu ukazujące wszystkie jego walory można podziwiać na stronie internetowej muzeum (www.muzeumpapiernictwa.pl). Niebawem zobaczymy go również w wersji zdigitalizowanej. Muzeum ma zamiar zaprezentować całą kolekcję kościuszkowskich pieniędzy papierowych na wystawie, która planowana jest na 2024 rok.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)