Płonie Zamek Książ[Aktualizacja 11.12]

środa, 10.12.2014 15:07 7899 5

Trwa akcja gaśnicza Zamku Książ w Wałbrzychu. Ogień pojawił się ok. godz. 14.00 na dachu budynku. 

Do zaprószenia ognia doszło prawdopodobnie podczas przeprowadzania prac remontowych na przedostatnim piętrze Zamku Książ.

AKTUALIZACJA 11.12.2014 r.- Informacja o spłonięciu 200 metrów kwadratowych dachu jest nieaktualna. Pożar objął swym zasięgiem około 500 metrów połaci dachowej. Policja nie podaje żadnych szczegółów ani hipotez co mogło być przyczyną pożaru. Sprawę badają biegli z zakresu budownictwa, inspektorzy budowlani. Straż Pożarna po odparowaniu wody, zabezpieczy dach nieprzemakającą plandeką. Na miejscu cały czas pracują policyjni technicy. Na razie nie oszacowano strat.

[16:46] Zakończyła się konferencja prasowa. Na pytania odpowiadali: Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Andrzej Abulewicz.

Skrót wypowiedzi prezydenta Szełemeja: 
Pożar rozwinął się w części barokowej Zamku, dzięki systemowi monitoringu przeciwpożarowego, który zadziałał bardzo sprawnie, został szybko zlokalizowany. Udało się zabezpieczyć resztę Zamku przed rozprzestrzeniającym się ogniem. Nie ucierpiała żadna część wyposażenia w tym również trzecie piętro, które dzięki wysokim nakładom zostało oddane do użytku w ubiegłym roku. Zniszczeniu uległo około 200 m2 dachu na częścią barokową. Nie ma osób poszkodowanych. Turystów udało się sprawnie wyprowadzić z terenu Zamku.

Prezydent Szełemej serdecznie podziękował wszystkim strażakom, policjantom, strażnikom miejskim oraz ochotnikom, którzy brali udział w gaszeniu pożaru i zabezpieczaniu terenu.

Skrót wypowiedzi komendanta Abulewicza:

Dzięki szybkim decyzjom prowadzącego akcję gaśniczą udało się zatrzymać rozprzestrzenianie ognia w głąb Zamku. W chwili obecnej trwa akcja dogaszania pożaru. W akcji brało udział 30 jednostek Straży Pożarnej, znaczne siły Policji, Straży Miejskiej oraz ochotnicy. Zabezpieczane są zbiory. Jeszcze dzisiejszej nocy uszkodzony dach zostanie zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi za pomocą płacht i plandek. Zabezpieczanie będzie możliwe po zakończeniu akcji dogaszania pożaru. Przyczyna pożaru będzie znana po zakończeniu czynności dochodzeniowych.

[16:20] Zebrał się sztab kryzysowy. Za chwilę rozpocznie się konferencja prasowa, w której swój udział zapowiedział również Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

[15:45] Na miejscu jest 31 zastępów Straży Pożarnej. Ogień został opanowany, ale akcja dogaszania pożaru potrwa jeszcze około kilkunastu godzin. Na godz. 16:15 zapowiedziano konferencję prasową rzecznika Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

 

Zamek Książ jest trzeci co do wielkości w Polsce.
Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

wuszu@ czwartek, 11.12.2014 18:20
Chyba komuś zależało aby przypadkiem coś się spaliło. Dwa pożary...
uld czwartek, 11.12.2014 21:56
Może niekoniecznie... ponoć to wina robotników, którzy robili remont....
wuszu@ czwartek, 11.12.2014 18:41
Chyba komuś zależało aby przypadkiem coś się spaliło. Dwa pożary...
wuszu@ czwartek, 11.12.2014 18:30
Chyba komuś zależało aby przypadkiem coś się spaliło. Dwa pożary...
hlm środa, 10.12.2014 23:32
Bardzo mi przykro:( tyle pracy włożono było w to,...