Ponad 4 miliony na sport!

piątek, 26.6.2015 13:47 12643 8

Duszniki-Zdrój mają realną szansę na organizację imprez o randze światowej. Wszystko za sprawą dwóch dużych inwestycji, jakie w najbliższym czasie zostaną zrealizowane w mieście. Pierwsza z nich dotyczy budowy profesjonalnego toru wrotkarskiego na obecnym boisku przy al. Chopina. Druga przewiduje kompleksową modernizację Jamrozowej Polany. Na oba projekty władze pozyskały ponad 4 miliony złotych dotacji.

- W marcu zgłosiliśmy chęć przystąpienia do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Chcieliśmy osobiście złożyć projekty, żeby móc porozmawiać z dyrekcją i pracownikami Departamentu Inwestycji Sportowych. Spotkanie było bardzo miłe, wytłumaczyliśmy dlaczego, naszym zdaniem, te dwie inwestycje powinny znaleźć się w programie ministra. Spotkało się to z dużym zrozumieniem i praktycznie czekaliśmy około miesiąca na ocenę naszych projektów – wyjaśnia Jacek Kowalczyk, zastępca burmistrza Dusznik-Zdroju.

- W międzyczasie odbyło się parę spotkań lobbujących nasze projekty – mówi Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju - Najważniejszym argumentem, jeśli chodzi o Jamrozową Polanę, była bliskość dojścia do finału projektu, ponieważ my, jako Duszniki zainwestowaliśmy już 12 milionów złotych w ten obiekt i obecnie jest on obiektem z licencją „B” czyli takim, na którym najwyższą rangą imprezę, jaką można zorganizować są Mistrzostwa Europy, które de facto organizujemy za dwa lata. Żeby ten standard był najwyższy i zdobyć tę licencję „A” stosunkowo nie dużo nam brakuje. Bardzo duża część infrastruktury już jest, a ten projekt opiewający na kwotę 9,5 miliona na modernizację ma właśnie do tego dążyć, żeby w Polsce był w końcu obiekt, na którym można będzie zorganizować Puchar Świata.

Projekt modernizacji Jamrozowej Polany otrzymał dotację w wysokości 3,5 miliona złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace rozpoczną się już z końcem sierpnia.

- Będziemy starać się także o dofinansowanie z województwa i jesteśmy po kolejnych rozmowach z Ministerstwem Sportu o dodatkowe środki w przyszłym roku – tłumaczy burmistrz miasta – Inwestycja musi zostać przeprowadzona tak, aby sprostać wszelkim wymogom Międzynarodowej Federacji Biathlonu. Są to trasy, ich system naśnieżania, oświetlania, bank śniegu czyli miejsce, gdzie możemy produkować i przechowywać śnieg, a także nowe źródła wody i zbiorniki wodne, podziemne przejście pod stadionem biathlonowym z wyjściami technicznymi dla trenerów i sportowców na rampę strzelnicy i strefę START/ FINISH. Modernizacji poddany zostanie także budynek sędziowski, który w dużej części zostanie wyburzony oraz strzelnica. Powstanie nowa strzelnica elektroniczna, która jest potrzebna do realizacji telewizyjnych na żywo, a na trasie wybudowany zostanie jeszcze jeden mostek. Do tego mnóstwo wyposażenia mobilnego sportowego: mobilne trybuny, z których będą mogły korzystać tak naprawdę oba projekty, w lecie na torze wrotkarskim, w ziemie na Jamrozowej Polanie. Będziemy mogli je przenosić a także jako miasto wypożyczać.

Realizacja zadania ma potrwać dwa lata. Po tym czasie władze miasta będą starać się o przyznanie obiektowi licencji „A”, która pozwoli na organizację imprez o randze światowej. Przystosowany do tego będzie również drugi obiekt, jaki powstanie w Dusznikach-Zdroju. Mowa o torze wrotkarskim, który powstać ma na obecnym boisku przy al. Chopina.

- Nasz projekt jest jednym z trzech projektów torów wrotkarskich z Polsce, które zostały zaakceptowane przez ministerstwo. Wiąże się to między innymi z faktem, że we Wrocławiu zorganizowany zostanie Word Games, a jedną z dyscyplin będzie właśnie wrotkarstwo szybkie. Jeden obiekt powstanie we Wrocławiu, drugi w Tomaszowie Lubelskim a trzeci u nas, w Dusznikach-Zdroju – wyjaśnia włodarz miasta.

Prace związane z budową toru mają rozpocząć się pod koniec sierpnia. Co ważne, inwestycja ma zostać zakończona jeszcze w tym roku.

- Koszt budowy obiektu to ponad 1 mln 200 tysięcy złotych, z czego 50% dokłada ministerstwo, a 50% miasto. Będzie to kompleksowy obiekt z oświetleniem, budynkiem technicznym, przystosowany pod standardy organizacji Mistrzostw Polski, Europy czy Świata. Oczywiście wszystkie parametry muszą być spełnione co do milimetra. To jest jeden, akceptowalny projekt na cały świat, więc jeśli ktoś chce budować tor wrotkarski to zawsze będzie on dokładnie taki sam. Ma specjalną powierzchnię, która po pierwsze zwiększa przyczepność i powoduje, że można rozwijać większe prędkości. Co jest ważne przy tej inwestycji zakładamy, że ten tor, taki bardziej amatorski, który istnieje obecnie pozostaje. Będziemy mieć tak naprawdę dwa tory. Jeden, na którym dalej będą mogli ćwiczyć amatorzy, nie przeszkadzając jednocześnie profesjonalistom jeżdżącym w środku - mówi Piotr Lewandowski - Na pewno będzie on mocno wykorzystywany przez nasz klub UKS Orlica chociaż mamy już zapewnienia wielu innych klubów także łyżwiarskich, które będą chciały przyjeżdżać na zgrupowania do Dusznik-Zdroju. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ nasze miasto zaczyna być takim miejscem na zgrupowania sportowe różnych dyscyplin.

Bardzo dużą atrakcją toru ma być jego użytkowanie w okresie zimowym. Niecka znajdująca się w środku toru będzie przystosowana pod lodowisko, a budynek techniczny ma na ten czas zamienić się w wypożyczalnię.

- Czeka nas potężny wysiłek, ponieważ ten obiekt musi być oddany do użytku jeszcze w tym roku, więc budowa będzie szybka i powinna się zakończyć z początkiem listopada. Mamy nadzieję, że początek zimy będzie dla nas łagodny. Musimy pamiętać, że tutaj korzystamy z pieniędzy ministerialnych czyli takich, które nie mogą być przekładane na następny rok, ponieważ to już zmienia budżet ministerstwa na kolejny rok – zaznacza włodarz Dusznik-Zdroju – Obecnie udało nam się już uzyskać pozwolenia na budowę. Ten okres był niesamowicie intensywny, mnóstwo ludzi było w to zaangażowanych, za co bardzo chciałbym podziękować wszystkim. Duże podziękowania należą się także dyrektorowi sportowemu w Urzędzie Marszałkowskim, panu Marcinowi Przychodnemu, senatorowi Stanisławowi Jurcewiczowi oraz radnemu województwa dolnośląskiego, Czesławowi Kręcichwostowi. Projekty były dobrze przygotowane, ponieważ ani w jednym, ani w drugim przypadku nie dostaliśmy żadnych uwag, więc tutaj bezpośrednio chciałem podziękować wiceburmistrzowi Jackowi Kowalczykowi, który jest odpowiedzialny w naszym urzędzie za inwestycje i pozyskiwanie środków zewnętrznych. Ze strony ministerstwa podziękowania należą się pani wiceminister Dorota Idzi oraz pani Aleksandrze Klucińskiej, dyrektor Departamentu Infrastruktury Sportowej.

Jak zaznaczają władze Dusznik-Zdroju kolejne inwestycje, jakie będą przeprowadzane w mieście będą tylko dopełniać to co powstaje teraz. W kolejnych etapach planowane jest także zagospodarowanie terenu łąk poborowinowych. Całość ma zostać ukierunkowana na funkcję sportowo-rekreacyjną.


Przetarg na realizację obu inwestycji ma zostać ogłoszony w lipcu.

 

 

Przeczytaj komentarze (8)

Komentarze (8)

Górnik piątek, 26.06.2015 21:26
Bez sensu jest ta inwestycja w ten nudny biathlon, kiedy...
autor poniedziałek, 29.06.2015 17:54
Poprzednik tak bardzo się nastawiał do klienta biznesowego. I biznesowy...
Mati sobota, 27.06.2015 02:38
Tylko jeśli sportowiec zajdzie się w pierwszej 8 w mistrzostwach...
Adamkom sobota, 27.06.2015 06:12
Brawo dla włodarzy, wreszcie Duszniki odżyją, już widać wielkie zmiany...
sobota, 27.06.2015 12:40
No jeszcze ich nie widać, ale dobrze, że zaczyna wiać...
piątek, 26.06.2015 22:33
Brawo Panowie !! Wreszcie w tej Pieknej miejscowosci zaczyna...
duszniczanka piątek, 26.06.2015 18:25
Brawo dla Burmistrza!!! Tak trzymać
Teresa Bednarek piątek, 26.06.2015 14:58
Bardzo się cieszymy i życzymy powodzenia!!!