Powiat niesie pomoc uchodźcom z Ukrainy [Foto, Wideo]

wtorek, 1.3.2022 08:25 1048 0

Niesienie pomocy, usystematyzowanie wsparcia, niezbędne formalności, możliwość finansowania zakwaterowania - to tylko niektóre tematy, jakie poruszone zostały podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Kłodzku. W spotkaniu z przedstawicielami mediów udział wzięli starosta Maciej Awiżeń, wicestarosta Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk oraz dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Bezpieczeństwa i Polityki Zdrowotnej, Jan Kalfas.

 - Szacujemy, że na ten moment przyjechało już około 100 osób. To są osoby, który pojawiły się u swoich rodzin, bo trzeba pamiętać, że Ukraińcy i Ukrainki mieszkają i pracują u nas i ściągnęły swoich bliskich. Kieruję podziękowania dla właścicieli hoteli i pensjonatów, które już udzieliły pomocy tym rodzinom. Są też sytuacje, które będzie zlecał wojewoda, gdzie są osoby, które nie mają tutaj rodzin, a nie będą mogły być zakwaterowane blisko granicy ukraińskiej. Wiem, że zazwyczaj te osoby chcą być blisko granicy, ale możliwości województw przygranicznych mogą niedługo się skończyć i wtedy my, z naszymi zgłoszeniami będziemy brani pod uwagę - mówił starosta. 

Obecnie gminy powiatu kłodzkiego zgłosiły możliwość przejęcia około 500 osób. 

- Docelowo spodziewamy się, że będzie to parę tysięcy miejsc. Jesteśmy powiatem turystycznym, mamy 5 uzdrowisk i mamy tych miejsc naprawdę dużo choćby w zapasie około 2000 miejsc w uzdrowiskach Lądek-Długopole i Uzdrowiskach Kłodzkich, ale w dalszym ciągu zgłaszają się hotele, pensjonaty, agroturystyki, które są gotowe, aby przyjąć uchodźców - mówił starosta. - Oprócz tego, że mamy już miejsca zakwaterowania to mamy także miejsca pracy. Oczywiście, najpierw ci ludzie muszą odpocząć, a później damy możliwość żeby te kobiety, które tutaj przyjadą mogły ją podjąć. 

Zespół Opieki Zdrowotnej oraz przychodnia Salus - zgłosili swoją deklarację pomocy m.in. dot. możliwości testowania na COVID-19, jak również ewentualnego szczepienia chętnych przeciw koronawirusowi i innym chorobom, na które szczepi się w Polsce. 

- Są też rodziny, które na własny koszt  przyjęły do siebie Ukraińców. Bardzo proszę, aby w  sytuacjach kiedy ktoś osobiście pojechał na granicę i przywiózł tu rodzinę, to należy zgłaszać ten fakt do gminy i na policję ponieważ musimy mieć pełną informację kto jest na naszym terenie, co się dzieje żeby tez później udzielić pomocy np. zdrowotnej czy prawnej - apeluje starosta. 

Co istotne, należy pamiętać o tym, iż osoby prywatne, które zdecydują się przyjąć uchodźców, nie mogą liczyć na zwrot kosztów. Jest to bowiem możliwe jedynie po wypełnieniu ankiety i decyzji wojewody. Ankiety dostępne są w gminach. 

Przypominamy, iż wszyscy uchodźcy z Ukrainy zobowiązani są taże do zarejestrowania się w tzw. punktach recepcyjnych, które znajdują się na granicy, ewentualnie w miastach wojewódzkich. Jest to istotne również ze względu na starania o status uchodźcy. Najbliższy punkt recepcyjny funkcjonuje na dworcu PKP we Wrocławiu.

Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił infolinię dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską.
Jej numer: +48 47 721 75 75. Można pod nim zasięgnąć informacji o zakresie pomocy dla obywateli Ukrainy.
Informacje także na: www.ua.gov.pl

Podczas konferencji starosta zaprezentował także pakiety powitalne, które przygotowane zostały dla  dzieci z ukraińskich domów dziecka, które przyjadą do Domu Wczasów Dziecięcych w Dusznikach-Zdroju

 

Relacja z całej konferencji dostępna jest w materiale TVKłodzko: 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)