Powołano klub radnych w lądeckiej radzie

środa, 2.9.2015 13:13 2497 1

W lądeckiej radzie powołano klub radnych pod nazwą „Porozumienie”. Zrzesza on następujących radnych: Krystyna Mazurkiewicz, Małgorzata Bednarek, Janusz Sosna, Tomasz Nowicki, Tomasz Stuła. Intencją powołania klubu jest chęć szerszej współpracy pomiędzy radnymi i wspólne przygotowywanie projektów uchwał.

- Uważamy jako grupa, że pracom Rady Miejskiej w Lądku-Zdroju należy nadać nowy impuls. Dodatkowa platforma współpracy poza komisjami stanowi świetną możliwość przedyskutowania problemów i zaproponowania rozwiązań - wyjaśnia Małgorzata Bednarek, radna Rady Miejskiej w Lądku-Zdroju - Jako pierwsze propozycje przygotowaliśmy dwa projekty uchwał, które zostały złożone do biura Rady Miejskiej w dniu 21 sierpnia br. Oczekujemy, że podczas prac komisji uzyskają one pozytywną opinię i będzie możliwe ich wdrożenie.

Tematem pierwszej uchwały jest przeprowadzenie na terenie gminy konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego, który stanowiłby część budżetu 2016 r. Opracowany projekt zawiera zasady Budżetu Obywatelskiego – dotyczy zadań inwestycyjnych, które muszą uzyskać poparcie co najmniej 15 osób, być zrealizowane w 2016 r. Koszt realizacji projektu nie może przekraczać 50 tysięcy złotych, musi on zostać złożony na specjalnym formularzu.

- Weryfikacji projektów dokona 10-osobowy zespół złożony z przedstawicieli Rady Miejskiej, organizacji pozarządowych i urzędników. Ocena zostanie dokonana w głosowaniu powszechnym, również drogą elektroniczną. Harmonogram konsultacji jest bardzo napięty, bowiem obejmuje dwa jesienne miesiące. Całość prac odbywałaby się w czasie 21 września do 4 listopada 2015 r. Oszacowaliśmy, że kwota, którą należy zarezerwować w budżecie na ten cel to 300 tysięcy złotych - tłumaczy Małgorzata Bednarek.

Drugi projekt wynika z dokuczliwych upałów w miesiącach letnich, które również w tej gminie  spowodowały problemy.

- Strażacy dowozili wodę na tereny wiejskie, ponieważ w części studni po prostu jej zabrakło. Uważamy, że gmina powinna prowadzić politykę wspierania tych mieszkańców, którzy podejmują trud i koszty budowy studni, tam gdzie gmina z powodów technicznych lub ekonomicznych nie zapewnia podłączenia do zbiorczej sieci wodociągowej. Wnioskodawca będzie mógł uzyskać dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia do 60% wartości brutto udokumentowanych poniesionych nakładów na budowę studni wierconej, lecz nie więcej niż 5.000,00 złotych. Wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie będzie określona w uchwale budżetowej na dany rok budżetowy - mówi Małgorzata Bednarek - Mamy nadzieję, że po dyskusji na komisjach i ewentualnych korektach projektów uchwał, pozostali radni zechcą oddać swoje głosy na nasze propozycje - dodaje. 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

gość środa, 02.09.2015 14:00
jestem za,ponieważ jestem juz miesiac bez wody,tylko jak wykonam obecnie...