Poznaj najpopularniejsze rodzaje faktoringu

piątek, 15.10.2021 13:35 923

Faktoring to usługa, która z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej formy wsparcia finansowego, dzięki czemu mogą w pewnym stopniu minimalizować negatywne skutki bieżących zdarzeń związanych z koronawirusem. Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po najczęściej wybieranych rodzajach faktoringu. Sprawdź i wybierz ten, który najlepiej do Ciebie pasuje.

Zacznijmy od podstaw – czym jest faktoring?

Faktoring lub inaczej finansowanie faktur to usługa, która polega na sprzedaży wierzytelności. Przedsiębiorstwo, które wystawia swoim klientom faktury z opóźnionym terminem płatności, sprzedaje je firmie faktoringowej, a ta natychmiast przelewa na jego konto zaliczki na poczet przyszłego odzyskania wierzytelności. Oczywiście faktor nie robi tego za darmo. Za każdą przesłaną i procesowaną fakturę koniecznie jest zapłacenie prowizji oraz innych opłat zawartych w umowie.

Poznaj najpopularniejsze rodzaje faktoringu

Faktoring jako dosyć rozbudowana usługa ma wiele rodzajów, które są wykorzystywane w zależności od potrzeb konkretnego klienta. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie opis trzech najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców typów faktoringów.

1. Faktoring pełny bez regresu

Ten typ faktoringu polega na tym, że faktor, czyli firma świadczącą usługę finansowania faktur, bierze na siebie ryzyko związane z egzekucją należności znajdującej się na dokumencie. Dzięki temu przedsiębiorca może zajmować się w spokoju swoją codzienną działalnością, nie rozmyślając o tym, w jaki sposób nakłonić niefrasobliwego kontrahenta do spłaty faktury. Jak pewnie się spodziewasz, ten rodzaj faktoringu nie jest świadczony za darmo. Ze względu na ryzyko, które ponosi firma faktoringowa, musisz liczyć się z nieco większymi kosztami usługi. Jeśli jednak cenisz sobie święty spokój, powinieneś zastanowić się nad typ typem faktoringu.

Kto powinien skorzystać z faktoringu pełnego?

Faktoring pełny sprawdza się przede wszystkim w przypadku firm, które stawiają na dynamiczny rozwój i aktywnie szukają nowych kontrahentów. Przedsiębiorcy przez to, że nie muszą zajmować się egzekucją należności, mają więcej czasu, co przekłada się na wydajność oraz wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Wybierz faktoring pełny, gdy płynność finansowa jest dla Ciebie kluczowym czynnikiem.

2. Faktoring niepełny z regresem

Ten rodzaj faktoringu polega na tym, że faktor wykupuje należność od przedsiębiorcy, ale nie bierze na siebie odpowiedzialności związanej z egzekucją należności. Wbrew pozorom jest to bardzo duża zmiana względem faktoringu pełnego. Jeśli Twój klient okaże się niewypłacalny, to Ty będziesz zmuszony do zwrócenia faktorowi wypłaconej zaliczki, a wierzytelność zostanie przeniesiona z powrotem na Ciebie. Egzekucja długu będzie więc Twoim obowiązkiem.

Kto powinien skorzystać z faktoringu niepełnego?

Najczęściej ten rodzaj faktoringu jest wybierany przez przedsiębiorców, którym zależy na oszczędnościach. W porównaniu do faktoringu pełnego ten rodzaj jest o wiele tańszy. Jeśli znasz swoich kontrahentów i wiesz, że są wypłacalni, powinieneś wybrać faktoring niepełny. W przypadku nowych klientów, co do których nie masz jeszcze pewności, postaw na typ pełny.

3. Faktoring mieszany

Faktoring mieszany jest swoistego rodzaju połączeniem dwóch poprzednich rodzajów. Jeśli zdecydujesz się na ten typ faktoringu, to będziesz mógł skorzystać z przeniesienia odpowiedzialności za egzekucję należności, ale tylko do kwoty wymienionej w umowie. Wszystko ponad nią będzie stanowić Twój obowiązek. Ten rodzaj jest szczególnie polecany przedsiębiorcom, którzy cenią sobie elastyczność.

Jak działa faktoring?

Niezależnie od tego, jaką formę faktoringu wybierzesz, zawsze spotkasz się z podobnymi metodami działania. Poniżej znajdziesz opis faktoringu krok po kroku.

1. Wystawienie faktury

Po zakończonej transakcji lub wykonanej usłudze powinieneś wystawić kontrahentowi odpowiednią fakturę z odroczonym terminem płatności. Jest to bardzo ważne ze względu na fakt, że dokument stanowi podstawę do rozpoczęcia ewentualnej egzekucji.

2. Przesłanie faktury

Firma faktoringowa, do której prześlesz fakturę, dokładnie sprawdzi, czy wszystko się zgadza od strony prawnej i finansowej. Jeśli tak będzie, dokument zostanie przekazany do procesowania i usługa faktoringu zostanie uruchomiona.

3. Wypłata zaliczki

Firma faktoringowa wypłaci Ci zaliczkę we wcześniej ustalonej wysokości. Dzięki temu będziesz mógł zająć się bieżącą działalnością, opłatą swoich wierzytelności oraz pomyśleć nad rozwojem firmy.

4. Oczekiwanie na spłatę wierzytelności

Gdy nadejdzie termin wymagalności, firma faktoringowa rozpocznie egzekucję wierzytelności od Twojego kontrahenta. Będzie to miało miejsce jedynie wtedy, gdy zdecydujesz się na faktoring pełny i mieszany. W przypadku usługi niepełnej odpowiedzialność za dług będzie leżeć po Twojej stronie. Weź to pod uwagę przy wyborze rodzaju faktoringu. Dowiedz się więcej na stronie: https://finansowaniefaktur.pl/