komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 27 września 2020

Wincentego, Mirabeli

Prastara książnica – Skarb i tajemnica [Foto]

piątek, 14.2.2020 10:47 , komentarze: 0 , odsłony: 604
kategorie artykułu:

12 lutego 2020 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbył się spektakl pt. ” Prastara książnica – skarb i tajemnica… bo mądrość tkwi nie tylko w WiFi. W ten sposób biblioteka postanowiła propagować działania na rzecz Bezpiecznego Internetu 2020. Odbiorcami były przedszkolaki oraz dzieci szkolne przebywające na feriach zimowych, którym towarzyszyli też rodzice.

Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa, którzy w dynamicznym tempie przedstawili opowieść o tym, że książki są ogromną skarbnicą wiedzy, wystarczy tylko się o tym przekonać. Internet natomiast może pomagać nam w życiu codziennym, jeśli umiejętnie się nim posługujemy.

Podczas akcji widownia nie mogła usiedzieć w miejscu, bo główna bohaterka piratka Kira, która jest odkrywcą swoim temperamentem porywa dzieci do myślenia, działania i podpowiadania. Oczywiście Kira jest piratką ze współczesnego świata, która zna Internet i wszelkie nowoczesne technologie, w tym WiFi. Czy to oznacza, że biblioteki pustoszeją? Książki papierowe encyklopedie nie są już nam potrzebne? Nic bardziej mylnego!

W pierwszej scenie Kira bada nieznane lądy. Płynie na zaginioną wyspę, na której ma zamiar odkryć skarb i stać się sławną. W tym wszystkim pomagają jej dzieci z widowni. Cel podróży wyznacza piratce mapa, którą ma w telefonie. Na wyspie spotyka kangura – mieszkańca wyspy, który nie ma pojęcia o współczesnej technologii. Kangur woli zabawę i nie chce uczestniczyć w smartphonowym świecie.

W drugiej scenie nasza bohaterka uświadamia sobie, że nie potrafi radzić sobie bez Internetu i telefonu komórkowego. Jest pewna, że w takiej rzeczywistości nie odnajdzie skarbu. Zaprasza do zabawy dziecko z widowni i razem idą zbadać sprawę. Na swojej drodze spotykają tygrysa, który nowoczesne technologie wyśmiewa i podpowiada, że należy skontaktować się z najmądrzejszym człowiekiem na wyspie – szamanem. Może on pomoże znaleźć WiFi.

W trzeciej scenie strach bierze górę. Na scenę wkracza kolejny pomocnik z widowni, który ma pozostać sama na sam z szamanem, a Kira obserwuje z ukrycia bieg wydarzeń. Nie jest dobrze, bo szaman nie lubi kłamstw ani oszustów. Nie udziela pomocy. Zatem piratka nie ma wyjścia i przeprasza mędrca. Opowiada mu o skarbie i mapie, którą bardzo potrzebuje. Bez szamańskiego tańca się nie obejdzie. Wszyscy aktorzy na scenie tańczą w rytm muzyki. Efektem wszystkich zabiegów jest tajemniczy papirus.

W czwartej scenie Kira przygląda się zdobyczy i widzi na papirusie jakąś mapę, której jednak nie potrafi rozszyfrować. Pojawia się kangur, który twierdzi, że wśród mieszkańców wyspy nikt nie posiada żadnego wifi. Piratka zdaje sobie sprawę, że musi poradzić sobie bez Internetu. Jednak nie może odczytać poprawnie mapy. Kangur pomaga jej dostrzec, że na papirusie są ukryte zadania. Wspólnie z dziećmi z widowni wykonują je i dochodzą do wniosku, że „skarb ten dobrze zna ten, kto torbę wielką ma”.

Dzieci z widowni już wiedzą, że jest to kangur. Zwierzak owszem zna pewien pradawny skarb, który na mapie oznaczony jest słowem „książnica”. Kangur tłumaczy wszystkim, że jest to prastara biblioteka, która kryje w sobie skarby mądrości. Wspólnie z dziećmi przypominają zasady, których należy przestrzegać korzystając z książnicy. Kira udaje się do ołdrzychowickiej biblioteki i teraz rozumie, że skarb ukryty na wyspie jest cenniejszy niż klejnoty.

- Podsumowując, chcieliśmy tym spektaklem zachęcić najmłodsze dzieci i ich rodziców do odwiedzania bibliotek oraz wypożyczania książek. Także uświadomić, że Internet nie może zastąpić nam wszystkich innych źródeł informacji. Powinniśmy z niego mądrze korzystać. Ukazać, że świat nie zamyka się tylko na „szklanym ekranie i w wirtualnym świecie”. Prawdziwe życie toczy się poza nimi. I co najważniejsze, pokazać, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni kontakt „twarzą w twarz” z drugim człowiekiem, prawdziwa przyjaźń, wzajemna pomoc i szacunek – podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 21.9.2020 11:39
czwartek, 17.9.2020 09:54
środa, 16.9.2020 11:06
1
wtorek, 15.9.2020 11:19
piątek, 11.9.2020 12:40
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK