Problemy z potencją? To może pomóc!
Kłopoty z erekcją nie należą u mężczyzn do rzadkości, jednak wciąż jest to problem traktowany przez wielu panów jako temat tabu, o którym wstydzą się rozmawiać nie tylko ze swoją partnerką, ale nawet z lekarzem. To błąd, gdyż obecnie istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc przy problemach z erekcją, wpływając korzystnie na jakość życia seksualnego. Co warto wiedzieć o przyczynach zaburzeń erekcji? Co na potencję stosować i jakie metody wykorzystać, by osiągnąć satysfakcjonujące efekty? Sprawdzamy!
Problemy z potencją – najczęstsze przyczyny
Udane życie seksualne jest ważne dla każdego człowieka. Ma znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia, a także wpływa korzystnie na samoocenę, a przy tym jest jednym z filarów zdrowego związku. Niestety nie zawsze życie seksualne jest lub może być satysfakcjonujące, a jedną z przyczyn problemów na tym polu są występujące u mężczyzn problemy z potencją. Zaburzenia erekcji to dolegliwość, która może negatywnie wpłynąć na samoocenę mężczyzny i podważyć jego poczucie atrakcyjności, a przy tym może znacznie pogorszyć jakość życia seksualnego, uniemożliwiając partnerom czerpanie z niego satysfakcji. Problemy z potencją mogą wystawić na próbę trwałość związku, zwłaszcza jeśli mężczyzna nie chce o nich otwarcie rozmawiać i wstydzi się zwrócić po pomoc.
Jako zaburzenia erekcji (problemy z potencją) określa się niemożność osiągnięcia wzwodu lub trudności z jego utrzymaniem, by odbyć satysfakcjonujący stosunek seksualny. Przyczyn zaburzeń erekcji może być wiele, w tym:
- kompleksy i niska samoocena,
- stres,
- przemęczenie, przepracowanie,
- nierozwiązane problemy w związku,
- traumatyczne przeżycia z przeszłości,
- utrata pociągu fizycznego do partnerki,
- zaburzenia hormonalne,
- niektóre choroby i ich powikłania,
- używki, w tym alkohol i papierosy,
- mała aktywność fizyczna,
- niektóre leki.
Oczywiście przyczyn problemów z potencją może być znacznie więcej, dlatego mężczyzna nie powinien zamiatać problemu pod dywan, tylko powinien skonsultować go z lekarzem.
Co na potencję stosować? Suplementacja i zmiany w trybie życia
Zanim mężczyzna sięgnie po leki na potencję, powinien wypróbować wprowadzenie zmian w stylu życia i diecie. Jeśli chodzi o styl życia, ważne jest przede wszystkim unikanie stresu oraz umiejętność znalezienia czasu na wypoczynek. Dobrze też wyeliminować używki, w tym ograniczyć spożywanie alkoholu i rzucić palenie, a przy tym zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Należy również porozmawiać z partnerką o swoim problemie, preferencjach seksualnych, potrzebach, chęci wprowadzenia urozmaicenia w sypialni itd., a przede wszystkim rozwiązać konflikty występujące w związku.
Często pomaga również odpowiednio dobrana suplementacja. Suplementy diety na potencję nie działają od ręki – należy się przygotować na konieczność ich dłuższego i regularnego stosowania. Sprawność seksualną mężczyzny wspierają takie składniki jak cynk, żeń-szeń, maca, L-arginina czy miłorząb dwuklapowy. Suplementy diety na potencję niekiedy zawierają też składniki pomagające redukować niekorzystny wpływ stresu i napięcia emocjonalnego na organizm.
Jak działają leki na potencję?
W przypadku zaburzeń erekcji można też się zdecydować na dostępne bez recepty leki na potencje. W preparatach znajdziemy zwykle sildenafil lub tadalafil. Leki na erekcję tego typu działają poprzez stymulowanie przepływu krwi do ciał jamistych prącia, co w efekcie umożliwia – przy pobudzeniu seksualnym – osiągnąć erekcję pozwalającą odbyć satysfakcjonujący stosunek. Leków na erekcję nie może każdy stosować. Posiadają przeciwwskazania i mogą wchodzić w interakcje z niektórymi stosowanymi przez pacjentów lekami, dlatego przed zastosowaniem wybranego preparatu trzeba się wnikliwie zapoznać z jego ulotką, a wszelkie wątpliwości najlepiej omówić z lekarzem. Leków z tej grupy nie powinni przyjmować np. pacjenci z nadciśnieniem czy zmianami zwyrodnieniowymi siatkówki.
Co jeszcze może pomóc na potencję?
Jeśli działania na własną rękę przy problemach z erekcją na niewiele się zdadzą, mężczyzna powinien zgłosić się do lekarza. Podstawą będzie wówczas określenie przyczyny problemu oraz dobranie leczenia dostosowanego do zdiagnozowanej przyczyny. Bardzo dobrze w przypadku zaburzeń erekcji związanych ze sferą emocjonalną działa psychoterapia, w tym również psychoterapia dla par, zwłaszcza jeśli to nieprzepracowane problemy w związku stanowią problem, który partnerom ciężko samodzielnie przeskoczyć. Warto też rozważyć kontakt z seksuologiem, który może pomóc partnerom powrócić do satysfakcjonującego życia seksualnego.