Rozpoczął się remont ratusza w Lądku-Zdroju. Uwaga: urzędnicy się przeprowadzili.

wtorek, 20.9.2022 10:51 161 0

Dla wszystkich, którzy mają odrębne zdanie o remoncie, przypominamy, że zgodnie ze sztuką budowlaną najpierw robimy wymianę stolarki okiennej i parapetów, a potem dopiero elewację – a nie odwrotnie.  Takie uszczypliwe nieco zdanie umieściła na swoim oficjalnym profilu na fb gmina Lądek-Zdrój.

Rzeczywiście, niezwykle potrzebny remont pięknego lądeckiego ratusza właśnie trwa. I rzeczywiście, siatki, które zabezpieczały spacerujących pod nim mieszkańców i turystów przed mogącymi im spaść na głowy elementami elewacji, to wcale nie było najgorsze. Ratusz to była studnia bez dna dla gminnej kasy! Teraz wymieniana jest cała sieć centralnego ogrzewania, następnie będą wstawiane nowe okna z pełnym zachowaniem istniejących witraży. Niektóre rury i grzejniki pochodzą jeszcze z 1936 roku! Ostatnie oryginalne pokrętło, którym można regulować dostęp ciepła do grzejników, zachowało się w gabinecie burmistrza.

Remont elewacji ratusza zaplanowany jest na lata 2023 i 2024, po zakończeniu aktualnych prac remontowych. Jak długo one potrwają? Trudno to ściśle określić, bo materia jest bardzo trudna i w tym historycznym obiekcie można spodziewać się niespodzianek. Może pół roku, może nawet dłużej. Wszelkie prace odbywają się pod ciągłym nadzorem konserwatora zabytków.

W związku z pracami remontowymi w budynku Urzędu Miasta i Gminy część wydziałów została czasowo przeniesiona do budynku Centrum Kultury i Rekreacji (CKiR), plac Staromłyński 5. Zmianie uległa także część numerów telefonów do wydziałów. 

Źródło zdjęć: doba.pl i UMiG w Lądku-Zdroju.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)