komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 24 października 2020

Rafala, Marcina

Siostra Benedykta o swojej najnowszej powieści

wtorek, 22.9.2020 11:16 , komentarze: 0 , odsłony: 840
kategorie artykułu:

Prawdopodobnie każdy, kto czytał „Pasję życia” Irvinga Stone'a czy „Hrabinę Cosel” Józefa Kraszewskiego, zastanawiał się, czy napisanie powieści biograficznej jest łatwiejszym czy trudniejszym zadaniem od stworzenia typowej biografii. Z pewnością powieść biograficzna daje szersze pole do popisu autorowi, który może stworzyć pełniejszy obraz opisywanej postaci, jak również dać prawdziwy popis swojego talentu pisarskiego.

Zaprezentowania życia bł. Julii Rodzińskiej (1899-1945) siostry dominikanki, jednej ze 108 błogosławionych męczenników, podjęła się z sukcesem siostra Benedykta, również dominikanka – pisarka, poetka, blogerka (znana jako "Zakonnica bez przebrania"), nauczycielka i reżyserka teatralna, od kilku lat związana z Kłodzkiem. Spotkanie z autorką „Nieba w kolorze popiołu” odbyło się 17 września 2020 r. w kłodzkim Centrum Kultury Chrześcijańskiej.

Karolina Baumann, zanim wstąpiła do zakonu, ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Urodzona w aktorskiej rodzinie od dziecka fascynowała się teatrem i literaturą, i do dzisiaj łączy obie pasje, na co dzień ucząc w kłodzkim liceum, prowadząc grupę teatralną Dzikie Koty, a także pisząc wiersze i książki. Pierwszą powieść „Na końcu schodów” poświęciła matce Kolumbie Białeckiej, założycielce zakonu dominikanek, drugą – „Niebo w kolorze popiołu” – bł. Julii Rodzińskiej, która w Wilnie prowadziła ośrodek dla sierot, zlikwidowany po wybuchu II wojny światowej, następnie aresztowanej i wywiezionej do obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie zmarła.

Siostra Benedykta podczas spotkania prowadzonego przez Martę Zilbert, dyrektor kłodzkiej biblioteki, zebranym w CKCh gościom przeczytała fragment powieści, opowiedziała o swojej bohaterce i innych postaciach, o swoich inspiracjach, a także o tym, jak doszło do napisania książki. Emanująca niezwykle pozytywną energią zakonnica-pisarka zaczarowała zebranych tak, że chęć do rozmowy i wymiany wrażeń pozostała w Centrum jeszcze długo po zakończeniu popołudnia autorskiego zorganizowanego wspólnie przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kłodzku i Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe. Jak zwykle były też autografy i pyszny poczęstunek.

Spotkanie z dwoma niezwykłymi kobietami – siostrą Benedyktą i bohaterką jej powieści bł. Julią Rodzińską – to duchowa i emocjonalna przygoda, którą można odbyć także w domowym zaciszu, czytając „Niebo w kolorze popiołu” (wyd. Edycja Świętego Pawła), dostępne m.in. w kłodzkiej bibliotece.

 

Serdecznie polecamy i zapraszamy do lektury.

 

Wasze komentarze

wtorek, 13.10.2020 11:12
2
niedziela, 11.10.2020 20:10
piątek, 9.10.2020 14:13
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK