Spotkanie Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone literaturze podróżniczej

piątek, 28.1.2022 13:17 807 0

„Nie istnieje lepszy statek do dalekich podróży, niż dobra książka”
Emily Dickinson

Podobne wnioski wyciągnęły uczestniczki styczniowego (26.01.2022) spotkania Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki poświęconemu literaturze podróżniczej. Spotkanie rozpoczęła moderatorka, która przedstawiła rys historyczny podróżowania i literaturę z tym związaną. Nawiązała do lektur z dzieciństwa takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Arkady Fiedler, Juliusz Verne, Alina i Czesław Centkiewiczowie. Następnie Danusia zauważyła, z czym się zgodziłyśmy, że w ogóle czytanie jest podróżą.

Czytając dowolną książkę pozwalamy się zabrać w inne miejsca, w których poznajemy nieznane dotąd światy. Jako przykład podała cykl osadzonych w Neapolu powieści Eleny Ferrante będących swoistym wehikułem czasu, przenoszącym czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku na przedmieścia tego włoskiego miasta. Podobnie jest też z powieścią kryminalną „Ciernista róża” Charlotte Link, która tak plastycznie opisuje angielską wyspę Guernsey, że kiedy sięgniemy po książkę „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek” autorstwa Barrows Annie, Shaffer Mary Ann, której akcja tam się rozgrywa, mamy wrażenie, że trafiliśmy w dobrze znane sobie miejsce.

Kolejna Klubowiczka Małgorzata stwierdziła, że ogólnie nie lubi książek podróżniczych, ale ostatnio zachwyciła Ją „Biel. Notatki z Afryki”, osobisty zapis podróży Marcina Kydryńskiego opatrzony pięknymi fotografiami. Tu znowu nastąpił dygresyjny powrót do wspólnych nam wszystkim autorów naszej młodości takich jak: Zbigniew Herbert, Ryszard Kapuściński, Józef Conrad Korzeniowski. Ogólna konkluzja naszego spotkania jest taka, że ze wszystkich mediów to właśnie dzięki książce, możemy odbywać podróże nie ruszając się z domu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)