Spotkanie z Agnieszką Urbańską

piątek, 10.12.2021 09:01 900 0

Co ma wspólnego seler z literaturą dla młodego czytelnika? Na to pytanie odpowiedziała na grudniowym (8.12.2021) spotkaniu Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki, pisarka, Agnieszka Urbańska. Pretekstem do spotkania była Jej ostatnia książka „Bilet do wyobraźni”, która ukazała się w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym.

Jest to przewodnik po świecie literatury dla dzieci, w którym autorka opisała najbardziej wartościowe, według siebie, polskie publikacje wydane po roku 2000. Jak nas poinformowała była to bardzo trudna praca ponieważ w ostatnich latach ukazało się bardzo wiele tytułów. Dlatego też założyła sobie, że wybrana przez Nią literatura będzie spełniała poniższe kryteria: kształtowanie gustu literackiego już od najmłodszych lat, pielęgnowanie wrażliwości, rozbudzanie otwartości na świat i apetytu na przygody czytelnicze. Ale wracamy do selera, który okazał się nieprzypadkowym rekwizytem, był bowiem nawiązaniem do dwóch thrillerów vege adresowanych do dzieci (Best Seler i zagadka znikających warzyw, Best Seler i tajemnica rodu Kokosów autorstwa Mikołaja Marceli. Przykład selera posłużył też autorce do pokazania, że literatura dziecięca bazuje m.in. na przeświadczeniu, że codzienność jest zjawiskowa. Agnieszka była jak zwykle świetnie przygotowana i oprócz warzyw przyniosła ze sobą książki, które chciała omówić.

Niestety obecność rocznego Jasia trochę zakłóciła porządek naszego spotkania i z wykładu zrobiła się żywiołowa dyskusja. Mimo wszystko udało się autorce przedstawić nam swoją pasję i miłość do literatury dziecięcej, w której znajdzie się: emocje, przygody, humor, pełnokrwiste postaci, i którą można czytać i poznawać w każdym wieku. Wszyscy, którzy chcą pomóc dzieciom sprawnie poruszać się w świecie gatunków i konwencji muszą zaopatrzyć się w „Bilet do wyobraźni” Agnieszki Urbańskiej. To cenna wiedza dla rodziców, opiekunów, nauczycieli oraz bibliotekarzy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)