Tradycje Wielkanocne po wilkanowsku za nami!

niedziela, 13.3.2016 12:08 10129 0

Aktywizacja środowiska wiejskiego oraz promocja kultury ludowej, a w szczególności zachowanie i pokazanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi - to główna idea organizowanych już od 19 lat, Spotkań Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej. Gospodarzem tegorocznej imprezy był Wilkanów, gdzie 12 marca br. swoje wyroby rękodzielnicze, wypieki oraz produkty spożywcze zaprezentowało 83 wystawców.

- Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego od 19 lat organizuje tę imprezę, zmieniając co roku gminy. W tym roku mamy zaszczyt gościć ją u siebie, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Chciałabym bardzo podziękować Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury, bo większość tych prac związanych z przygotowaniem imprezy wykonali właśnie pracownicy ośrodka. Na wysokości zadania stanęli także gospodarze wsi Wilkanów, wszyscy mieszkańcy i stowarzyszenia, za co również serdecznie dziękuję - mówi burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Renata Surma.

Kolorowe stoły z pysznymi, wielkanocnymi potrawami zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich, sołectwa, a także stowarzyszenia oraz szkoły. Wszystko zachwycało nie tylko smakiem, ale również wyglądem i sposobem podania. Na stołach można było zobaczyć m.in. baranka zrobionego z popcornu czy też kalafiora, ale także wielkanocną babkę w kształcie wieży widokowej znajdującej się w miejscowości Suszyna (gm. Radków).

- Na pomysł wpadła pani sołtys, bo podczas oficjalnego otwarcia obiektu wręczano gościom właśnie takie małe wieże kamienne. W ubiegłym roku burmistrzowi gminy Radków podobał się nasz stół wielkanocny, zapytał się jaki chcemy mieć prezent i wtedy właśnie poprosiłyśmy właśnie o taką formę. Pan burmistrz stanął na wysokości zadania i od teraz na naszym stole będzie gościć babka wielkanocna "Suszynka"- mówi Beata Reszka z Suszyny.

W programie imprezy oprócz prezentacji tradycyjnych stołów wielkanocnych znalazły się również konkursy na najładniejszą kartkę świąteczną, pisankę i palmę a także występy zespołów ludowych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek Dolnego Śląska, Cezary Przybylski oraz biskup świdnicki, Ignacy Dec.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)