Uroczyste otwarcie wieży widokowej na Orlicy [Foto]

wtorek, 19.10.2021 13:43 5390 2

Wieża widokowa na Orlicy oficjalnie otwarta. Choć zlokalizowany na najwyższym szczycie Gór Orlickich obiekt dostępny jest już dla trustów od dłuższego czasu, to symboliczne przecięcie wstęgi odbyło się we wtorek, 19 października. Termin podyktowany był koniecznością zamontowania brakującego sprzętu w tym: monitoringu, lunet czy tablic informacyjnych. 

- Brakująca infrastruktura nie była potrzebna, aby uruchomić wieżę dla turystów, ale była potrzebna do zakończenia projektu. Wieża jako sama budowla była odebrana i można było z niej korzystać już wcześniej, ale w projekcie mieliśmy jeszcze dużo infrastruktury turystycznej, która teraz została zrealizowana do końca. Chodzi o monitoring czy podświetlenie wewnętrzne, które pozwala na odwiedzenie obiektu nawet wieczorem. Zamontowane zostały panoramy z opisami, bezpłatne lunety i panele fotowoltaiczne. Wspólnie z Nadleśnictwem Zdroje przygotowaliśmy także tablice informacyjne dotyczące otaczającej roślinności, zwierząt oraz historii tego miejsca, a także stoły, ławy, miejsca na pozostawienie rowerów czy miejsce na ognisko - mówi Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju. 

Wieża powstała w ramach projektu "Czesko-Polski Szlak Grzebietowy", który zakładał budowę 11 wież widokowych zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Od połowy lipca do początku października br. na szczyt Wieży Widokowej na Orlicy weszło już 35 tysięcy osób. 

Wysokość wieży widokowej: 25,5 m 
Wysokość platformy widokowej: 17,7m 
Wysokość n.p.m. 1084 m. n. p. m.


Wieża widokowa na Orlicy usytuowana jest po polskiej stronie szczytu, ok. 50 metrów od właściwego wierzchołka góry, przy samym pasie granicznym. Od strony polskiej prowadzi do niej zielony szlak turystyczny, a od czeskiej czerwony.

Wieża zlokalizowana jest w miejscu dawnego schroniska i drewnianej wieży wybudowanej przez Heinricha Rübartscha w XIX wieku. Ma ona konstrukcję drewnianą, z kamienną podstawą, która została wykończona rodzimym łupkiem, tym samym, którego użyto przy budowie historycznego schroniska na Orlicy.

Dolna, kamienna część wieży służy jako schronienie dla wędrowców. Zlokalizowane są tu ławy ze stołami, miejsca postojowe dla rowerów, a także osłonięte pomieszczenie, które pozwoli uchronić się przed wiatrem, deszczem czy śniegiem.

Wieża posiada trzy podesty spoczynkowe. Z ostatniej, głównej platformy widokowej rozpościera się przepiękny widok m.in. na Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie i Masyw Śnieżnika. 

Lokalizacja wieży sprawia, że jest ona dostępna dla każdego turysty, bez względu na jego stopień zaawansowania turystyki górskiej. Na szczyt można wjechać również rowerem, zarówno od strony polskiej, jak i czeskiej.

Tuż obok wieży rozpoczyna się jedna z dusznickich pętli single tracków, którymi możemy zjechać aż do centrum Dusznik-Zdroju. Zimą miłośnicy nart biegowych mogą dotrzeć tu trasami od Kamienia Rubartscha i dalej ruszyć w kierunku Masarykovej Chaty.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Defacto środa, 20.10.2021 11:54
****** pojechał do rzeszy bo gebrauchte reifen z kontenera
Leo wtorek, 19.10.2021 15:21
A czemu Jaryny tam nie ma ?