UWAGA: Oblepione śniegiem i lodem drzewa przewracają się na drogi. Część jest zamknięta dla ruchu. Strach wejść do lasu [AKTUALIZACJA]

środa, 25.1.2023 17:45 5166 0

Zamknięta jest droga między Orłowcem a Złotym Stokiem. Nie wiadomo, jak długo to potrwa, ale raczej dni, może nawet tygodnie. Czesi otworzyli natomiast już przejazd z Travnej do Lutyni. Nadal jednak i tam trzeba uważać, bo na drogi mogą zwalić się drzewa. Powód: zjawisko tzw. okiści.

Byliśmy świadkami, jak strażacy usuwali w Słoszowie w gminie Szczytna gałęzie z drzewa. Mogły one spaść na samochody poruszające się drogą z Dusznik-Zdroju. Kilkaset metrów wcześniej usunęli już konar, który zwalił się pod ciężarem śniegu i lodu [FILM z akcji strażaków do obejrzenia TUTAJ].

To w ostatnich dniach norma. Strażacy mają pełne ręce roboty. Utrzymuje się mgła, pada mżawka, które zwiększają obciążenie drzew i powodują, że łamią się gałęzie. Leśnicy z Nadleśnictwa Jugów przestrzegają przed zjawiskiem tzw. okiści. Przy temperaturze powietrza w okolicy zera, mokry śnieg przymarza warstwami do powierzchni drzew. Na szlaki leśne mogą spadać gałęzie i czubki drzew. Apelujemy o rozwagę i ewentualną zmianę planów związaną z wejściem do lasu.

A wiele drzew rośnie tuż przy drogach – strażacy interweniowali choćby na Przełęczy Jugowskiej czy w gminie Lewin Kłodzki – a nawet na torach. Po południu, 25 stycznia, w okolicach Szczytnej drzewo przewróciło się na tory, co spowodowało opóźnienia pociągów. Starostwo Powiatowe w Kłodzku wydało w środę komunikat, w którym informuje, że nie ma przejazdu z Lutyni do czeskiej Travnej. U naszych sąsiadów drzewa zwaliły się na linię energetyczną. AKTUALIZACJA: Czesi otworzyli już tę drogę, ale jest tam nadal niebezpiecznie! AKTUALIZACJA [28 stycznia]: Droga ponownie zamknięta.

Z podobnej przyczyn, czyli zagrożenia spowodowanego  trudnymi warunkami atmosferycznymi, zamknięta też została droga z Lądka-Zdroju do Złotego Stoku. Zamknięta oficjalnie... Kierowcy jeżdżą tamtędy, ale – jak usłyszeliśmy – na własną odpowiedzialność. Znak zakazu ruchu stoi na wysokości leśniczówki w Orłowcu.

W Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei we Wrocławiu powiedziano nam, że właśnie trwa zasłanianie tablic kierujących z Lądka-Zdroju do Złotego Stoku [w obu kierunkach] i umieszczanie informacji o zamknięciu drogi. Wkrótce komunikat w tej sprawie ukaże się na stronie internetowej DSDiK. [kot]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)