VI edycja Festivalu CZ-PL im. Pawła Królikowskiego

piątek, 23.7.2021 17:30 2386 0

Spotkanie z Agnieszką Holland, recital Stanisława Sojki, pokaz filmu „Szarlatan”, parada zabytkowych samochodów, „Dzień Polski” w Nachodzie, konkurs „Co Czech, muzykant, a Polakom w to graj”, koncert galowy z udziałem gwiazd, transmisje najważniejszych wydarzeń w czasie rzeczywistym online i szereg innych fantastycznych atrakcji przygotowali Organizatorzy VI edycji Festivalu CZ- PL im. Pawła Królikowskiego. Festiwal zaczyna się już w piątek, w Nachodzie i potrwa do niedzieli, do północy.

Paweł Królikowski - pomysłodawca i twórca Festivalu Kultury i Piosenki Polskiej i Czeskiej CZ-PL – wielki miłośnik kultury czeskiej, wymyślił ten, wyjątkowy pod wieloma względami festiwal, aby choć przez kilka dni narody polski i czeski, poprzez wspólne kulturalne działania i zabawę, pogłębiały dobrosąsiedzką więź i partnerstwo.

Pawła z nami już nie ma, ale rodzina i przyjaciele dokładają wszelkich starań, aby kontynuować jego dzieło.

Tegoroczna – VI już edycja Festivalu CZ-PL im. Pawła Królikowskiego - odbędzie się w dniach 23, 24, 25 lipca w Kudowie Zdroju i Nachodzie. W tym roku, po raz pierwszy festiwalowe działania będą odbywały się w Nachodzie nie tylko w piątek i niedzielny poranek, ale także przez całą niedzielę – przy współpracy i dużym wsparciu Urzędu Miasta z Nachodu i starosty Jana Birkego.

Tegoroczna edycja to znów bogaty program kulturalny, ważne spotkania i rozmowy, okraszone muzycznymi występami wyjątkowych czeskich i polskich artystów.

Festival rozpocznie (co, już jest tradycją) parada zabytkowych samochodów z Nachodu do Kudowy. Ale, zanim to nastąpi, pani burmistrz, Aneta Potoczna, wraz z rodziną Pawła Królikowskiego złożą w Kudowie kwiaty pod Dębem upamiętniającym twórcę Festivalu CZ-PL.

Pierwszego dnia, w piątek 23 lipca, wieczorem, w Parku Zdrojowym w Kudowie odbędzie się spotkanie z Agnieszką Holland, po którym pokażemy zgłoszony jako czeski kandydat do Oscara film „Szarlatan”.

Projekcje czeskich i polskich filmów będą odbywały się przez wszystkie trzy festiwalowe dni wieczorem, w Parku Zdrojowym i w kinie samochodowym na boisku przy ul. Szkolnej w Kudowie-Zdroju. W kinie samochodowym, przed głównymi seansami będą wyświetlane filmy krótkometrażowe Twórców Młodego Kina.

Filmową ucztę poprzedzi (o godzinie 19:00, w Parku Zdrojowym) uczta muzyczna – recital Stanisława Sojki. Odbędzie się także koncert Romana Hampachera.

Drugi dzień festiwalu to przede wszystkim koncerty. Tradycją jest już koncert (sobota, Park Zdrojowy w Kudowie) „Co Czech to muzykant, a Polakom w to graj”, do którego z roku na rok zgłasza coraz więcej śpiewających Czechów i Polaków. I wciąż można się zgłaszać, wysyłając materiały na adres: konkurs.czplfestival@gmail.com.

W tym roku mamy jeszcze jeden konkurs! Konkurs filmowy – „Pandemia w minutę”. Najlepsze filmy zostaną wyświetlone w festiwalowym kinie samochodowym! Czekają także atrakcyjne (również finansowe) nagrody!

Niezwykły będzie także tegoroczny koncert galowy pt. PRAGA-KUDOWA-PRAGA – w klimacie retro, (sobota wieczorem, Park Zdrojowy w Kudowie) w czasie którego czescy i polscy artyści wykonają czeskie i polskie przeboje z okresu międzywojnia …i nie tylko. Będzie to także nostalgiczne spotkanie dwóch (dawnych) Prag w Kudowie- Zdroju, czyli miłość na uzdrowiskowym dancingu. Nazwiska wykonawców i utwory gwarantuję jak zwykle dobrą, kulturalną zabawę na wysokim poziomie.

W sobotę odbędzie się także spotkanie literackie z Mariuszem Suroszem.

Trzeciego dnia – po raz pierwszy na taką skalę – działamy w Kudowie-Zdroju i Nachodzie! Już od rana w Nachodzie będą stragany z najlepszą polską żywnością i pokazy kulinarne. Udowodnimy, że z polskich produktów można zrobić, między innymi, najsławniejsze czeskie potrawy!

Festiwalowe działania w Nachodzie to ważne spotkania, jak na przykład rozmowa znanego dziennikarza i reportażysty związanego z Czechami i Pragą – Mariusza Szczygła z ulubionym księdzem Czechów, celebrytą Zbigniewem Czendlikiem. Spotkanie odbędzie się w niedzielę w Nachodzie. Wystąpi ta także zespół Lenda/Kozub.

Niedziela, to także działania w Kudowie – Zdroju, jak klimatyczny "Koncert Anny Jurksztowicz, z gościnnym udziałem Krzysztofa Napiórkowskiego” – takiej Anny Jurksztowicz nie znacie! Będzie możliwość, aby ją poznać w wyjątkowej odsłonie ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 25 lipca wieczorem.

Tego samego dnia (w Parku Zdrojowym) festivalowi goście usłyszą także Dorotę Barovą, Czeszkę śpiewającą po polsku, między innymi, utwory Kamila Baczyńskiego, a także rozmowę w ramach cyklu „Przyjaciele Królika” z Arturem Barcisiem.

Nowością (kolejną), od tegorocznej edycji są transmisje najważniejszych festiwalowych wydarzeń w czasie rzeczywistym na stronie festiwalu. A to oznacza, że w tegorocznej edycji będzie mógł wziąć udział każdy, kto ma dostęp do Internetu!

Dzięki życzliwości Centrum Czeskiego, które wraz z Ambasadą Republiki Czeskiej co roku wspiera nas w działaniach festiwalowych, w pijalni wód w dniach 21-27 lipca będzie można znów zobaczyć wystawę. W tym roku to MANAMANA 22, opowieści Starego Testamentu ilustrowane przez młodych czeskich artystów plastyków.

VI edycja to także atrakcje dla dzieci, miedzy innymi, teatr lalek Krystyny Skalickiej – (songwriterki, akordeonistki, lalkarki z Pragi), czy „Poczytanki dla dzieci” w pijalni wód z udziałem Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej, Joanny Jarmołowicz.

Aby nie przegapić żadnej z atrakcji po obu stronach granicy, w tym roku nasi festiwalowi goście będą mogli skorzystać z busów kursujących przez trzy festiwalowe dni między Kudową – Nachodem – Kudową.

Szczegółowa informacja i rozpiska, wraz z miejscem przystanków, na stronie Festivalu: http://festivalczpl.pl/

Do zobaczenia w Kudowie Zdroju i Nachodzie 23, 24, 25 lipca na VI edycji Festivalu CZ-PL im. Pawła Królikowskiego!

PROGRAM - KLIKNIJ TUTAJ 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)