W dziewięciu miejscowościach powiatu kłodzkiego przeprowadzona zostanie rewitalizacja koryt rzek

wtorek, 29.6.2021 19:18 5146 5

We wtorek, 29 czerwca w Kłodzku zorganizowana została konferencja prasowa Wód Polskich poświęcona planowanym inwestycjom przeciwpowodziowym, mającym na celu wzmocnienie ochrony mieszkańców powiatu kłodzkiego. 

- Jesteśmy w trakcie realizacji czterech zbiorników przeciwpowodziowych: Szalejów Górny, Boboszów, Krosnowice i Roztoki. Już w sierpniu planujemy zakończyć budowę i oddać zbiornik w Roztokach - mówił Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. - Wszystkie zadania realizowane i planowane do realizacji w ramach pierwszego i drugiego etapu ochrony przeciwpowodziowej ziemi kłodzkiej to około miliard złotych. Na cały ten program, na obszarze całej Polski, jest przewidziane około 5 miliardów, więc widzimy jak ogromne są siły i środki przeznaczane na poprawę ochrony przeciwpowodziowej. Wiemy, że jest to działanie ciągłe z racji pewnych zaniedbań, jakie miały miejsce w poprzednich dziesięcioleciach. W tej chwili staramy się nadgonić te zaległości, zwiększając państwa bezpieczeństwo.

W ramach drugiego etapu prac związanych z modernizacją infrastruktury na terenach zurbanizowanych w 2022 roku planowane są działania w 9 miejscowościach: Duszniki-Zdrój, Szczytna, Polanica-Zdrój, Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Międzylesie, Długopole-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka oraz Kłodzko.

- Wchodzimy w drugi etap realizacji ochrony przeciwpowodziowej. Na wybranych ciekach, a dokładnie na Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy Dusznickiej i Kamiennym Potoku, Białej Lądeckiej i potoku Morawki będą odcinkowo realizowane prace, aby w miejscach najbardziej zurbanizowanych zwiększyć przepustowość wody - wyjaśnił Krzysztof Woś. 

Zakres planowanych robót obejmuje m. in.: umocnienia brzegów narzutem kamiennym w miejscach podatnych na erozję brzegową, umocnienia dna gurtami w miejscach podatnych na erozję denną, wycięcie drzew w miejscach tego wymagających (wąskie gardła), likwidację wąskich gardeł dla przepływu wód powodziowych w miejscach, gdzie istnieje taka możliwość, remont/odbudowę/przebudowę murów oporowych, udrożnianie koryt, wykonanie murów regulacyjnych, udrożnienie mostów lub/i zabezpieczanie dna pod mostami, remont jazów i progów, budowę zapór przeciwrumowiskowych, budowę otwartego kanału ulgi w Dusznikach-Zdroju, budowę przepławek przy jazie w Kłodzku i kanale młynówki w Lądku-Zdrój.

Prace mają na celu odtworzenie funkcjonalności zabudowy regulacyjnej i dostosowanie jej do warunków przejścia tzw. wody brzegowej, mieszczącej się w istniejących korytach rzek i potoków. W wyniku planowanych prac poziom ochrony obszarów zabudowanych zostanie istotnie podniesiony.

- Co roku mamy na tej górskiej ziemi problemy z nadmiernymi opadami, wystąpieniem rzek, więc bardzo cieszymy się z tego, że RZGW i Wody Polskie przystąpiły do działań. Będziemy ich wspierać w każdej możliwej działalności - mówił starosta kłodzki, Maciej Awiżeń. 

- Po wielu latach starań, rozmów, uzgodnień w końcu doczekaliśmy się tej wspaniałej informacji, że koryto rzeki Nysy Kłodzkiej w granicach administracyjnych miasta zostanie zmodernizowane, rewitalizowane. Jako mieszkańcy będziemy zabezpieczeni przed tą wielką wodą, bo nie tylko koryto rzeki Nysy Kłodzkiej, ale także zbiorniki, które są budowane spowodują, że już więcej, mam nadzieję, taka wielka woda jaka była 1997 r. nas nie zaskoczy. Ze swojej strony deklaruję współpracę i dziękuję za wspaniałą decyzję, bo jest to jedna z ważniejszych inwestycji. Myślę, że po obwodnicy Kłodzka jest to druga tak znacząca inwestycja dla miasta na przestrzeni ostatnich trzech dekad - mówił Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. 

Jak podkreślono, na etapie prac projektowych do absolutnego minimum ograniczona została ingerencja we własność prywatną. Prace nie będą wiązały się z wysiedleniami. 

W niektórych miejscowościach, ze względu na ciasną zabudowę oraz specyfikę remontowanych obiektów, część prac będzie wykonywana w warunkach czasowego (lub trwałego) zajęcia terenów prywatnych zlokalizowanych bezpośrednio przy rzekach, na potrzeby realizacji robót. W takich przypadkach wszystkim właścicielom nieruchomości z tego tytułu będą przysługiwały odszkodowania.

Zasady dokonywania zajęć czasowych bądź trwałych będą zawsze indywidulanie konsultowane bezpośrednio z właścicielami nieruchomości, zarówno podczas prowadzonych badań socjoekonomicznych, bezpośrednich rozmów (z zachowaniem procedur bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem epidemicznym) oraz konsultacji społecznych.

Obecnie trwają procedury dotyczące uzgodnień wodnoprawnych, finalizowana jest dokumentacja geologiczno-inżynierska, projekt budowlany oraz opracowywane są dokumenty przetargowe. Modernizacja ma ruszyć na wiosnę 2022 r. i zakończyć się w 2023 r. Wszystkie zadania będą realizowanie jednocześnie, zarówno co do czasu trwania procedury przetargowej, jak i fazy realizacyjnej.

Od 2 do 27 lipca zaplanowane są konsultacje społeczne dotyczące Planów Zarządzania Środowiskiem. Konsultacje dokumentów dla poszczególnych trzech zadań rozpoczną się z początkiem lipca tego roku. Po 20 lipca odbędą się podsumowujące spotkania on-line (webinaria).

Pełną informację na temat planowanych inwestycji mieszkańcy znajdą na stronie PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w zakładce „Stop Powodzi!”. Instytucjami wskazanymi do kontaktu są: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu,  Jednostka Realizująca Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.

 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

wodnik szuwarek środa, 30.06.2021 09:03
zostanie albo i nie zostanie, po cwiercwieczu od powodzi?????????
PIKOL środa, 30.06.2021 08:19
Ludzie nie dajcie się omamić. Rewitalizacja przyczyni się do powodzi....
Mieszkanka Krosnowic wtorek, 29.06.2021 22:13
Krosnowice? Kiedy odbędą się prace na Nysie kłodzkiej?
Maschinengewehrschütze wtorek, 29.06.2021 19:57
Po 32 latach "wolności" ktoś się zajmie rzekami?
Beata wtorek, 29.06.2021 19:32
Bardzo dobra inicjatywa. Super, ze się wyższe i niższe władze