W stronę turystyki – spotkanie z gestorami

niedziela, 3.4.2016 10:07 2337 0

Produkty lokalne, takie jak miód czy ogórki kiszone, projekty dotyczące rozwoju ścieżek rowerowych, aktualna oferta agroturystyczna i sieciowanie tego typu gospodarstw, propozycje dotyczące promocji wypoczynku i rekreacji. O tym wszystkim była mowa na spotkaniu w Krosnowicach 31 marca z udziałem gestorów bazy turystycznej z terenu gminy Kłodzko. Jego organizatorem był Referat Rozwoju Lokalnego w Urzędzie Gminy.

O tym, że gmina Kłodzko ma potencjał do rozwoju turystyki, nikogo nie trzeba już przekonywać. Malownicze położenie w sercu Kotliny Kłodzkiej z wieloma zabytkami czyni z niej znakomitą bazę wypadową do wielu atrakcji regionu. Ale nie tylko.

Zaproszenia wysłane zostały do 40 podmiotów. Z wypowiedzi osób, które przyszły na spotkanie w Krosnowicach, wynika, ich choćby agroturystyki oferują nie tylko wyżywienie i nocleg o wysokim standardzie. W jednym gospodarstwie jest kort tenisowy i ślimak Stefan (Ławica), w innych konie huculskie (Jaszkowa Górna) lub domek Gargamela (Żelazno), w kolejnych oferowaną są m.in. geocaching i przejażdżki autem terenowym (Romanowo) czy odwiedziny u pszczelarza i wieczorne przejażdżki bryczką i z pochodniami (Kamieniec). Na terenie gminy nie brakuje też ekologicznych lokalnych producentów, m.in. miodów (Stary Wielisław) czy ogórków kiszonych (Krosnowice), jeden z gestorów bazy gastronomicznej już myśli o poszerzeniu oferty o wypożyczalnię rowerów (Krosnowice). Tak więc jest pomysłowość, działania i duże możliwości rozwoju. Aczkolwiek wiele jeszcze jest do zrobienia.

- Trzeba znaleźć dla siebie jakiś obszar. My, w naszym gospodarstwie, mamy ofertę dla rodzin z dziećmi - mówiła Katarzyna Czuba-Kowal, właścicielka „Kowalowego Wzgórza” w Kamieńcu. Uwagę zebranych zwracała na tzw. sieciowanie w turystyce, które pozwoli rozszerzać ofertę poszczególnych podmiotów.

Spotkanie było także okazją do zaprezentowania nowych przedsięwzięć rowerowych. Koordynator projektu „Singletrack Glacensis” Marek Janikowski opowiedział o budowie ścieżek jednokierunkowych, będących stosunkowo czymś nowym w Polsce, a dyrektor Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej Radosław Pietuch - o projekcie „Cztery Doliny”. Ten ostatni dotyczy wytyczania pętli rowerowych – każda co najmniej kilkadziesiąt kilometrów – w dolinach rzek: Nysy Kłodzkiej, Ścinawki, Białej Lądeckiej i Bystrzycy Dusznickiej i w bardzo dużym stopniu dotyczy Gminy Kłodzko, gdyż tu łączą się wszystkie te rzeki.

Z kolei kierownik Centrum Integracji Społecznej Gminy Kłodzko Zofia Potemkin zaprezentowała ekologiczne poduszki wypełnione łuską gryki bądź orkiszu, które jako produkt lokalny z powodzeniem mogą być pamiątką z pobytu na terenie naszej gminy.

Celem spotkania z branżą turystyczną, zorganizowanego przez Referat Rozwoju Lokalnego, było poznanie oczekiwań w zakresie promocji, wysłuchanie ich propozycji, jak również możliwość wzajemnego poznania się gestorów. Zastępca wójta Urszula Panterałka zwróciła uwagę, że jest to pierwsze z wielu spotkań tego typu, stwarzających okazję do rozmowy, przedstawienia oczekiwań gestorów bazy oraz zaprezentowania tego, co akurat urząd przygotował nowego w zakresie promocji turystyki i co planuje.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)