komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 25 maja 2019

Grzegorza, Urbana

W swoje urodziny zorganizowała akcję sprzątania lasu

piątek, 15.3.2019 18:59 , komentarze: 6 , odsłony: 2223
kategorie artykułu:

Jedna z mieszkanek Radkowa w dniu swoich urodzin sprawiła sobie nietypowy prezent. Jubilatka postanowiła posprzątać las, a do akcji, poprzez utworzone na Facebooku wydarzenie, zaprosiła również innych mieszkańców miasta.

- Mamy szczęście mieszkać w jednym z najpiękniejszych regionów kraju. Niestety nie każdy docenia ten fakt. Ludzie śmiecą. Prawdopodobnie brakuje im wiedzy, dlatego edukujmy - pokażmy, jak ważne jest wspólne działanie na rzecz otaczającej nas przyrody. Chodźmy do naszego lasu i zróbmy w nim porządek. Niech to będzie początek zmiany. W tym samym czasie las zrobi da nas dużo więcej - zachęcała do udziału w akcji organizatorka, Lucyna Piwowarska - Dmytrów. -  Akcja odbywa się w dniu moich urodzin, dlatego stawiam worki i rękawiczki! - dodała.

13 marca grupa znajomych pani Lucyny, a także mieszkańców Radkowa wyruszyła do lasu, a efektem ich pracy było zebranie około 30 worków śmieci. Do  akcji przyłączyli się także pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych i Radkowskich Usług Komunalnych.

- Poruszaliśmy się w trzech grupach. Dwie grupy sprzątały las, jedna skoncentrowała się na wysprzątaniu kilku ulic miasta. Najmłodsza uczestniczka ma obecnie siedem, najstarsza siedemdziesiąt kilka lat. Współpracowało się świetnie i wykonaliśmy mnóstwo pożytecznej roboty! Co znaleźliśmy? Głównie butelki i puszki po alkoholu. Z budzących trochę inne emocje – mieszankę obrzydzenia i wstydu… pampersy, tampony. Znaleźliśmy także opony, spory fragment dachu z gontu bitumicznego, sklejkę, felgę, fragment lodówki itd.  Zresztą każdy wie, co leży w lesie i przy drogach, bo każdy to widzi. W sumie zebraliśmy około 30 worków śmieci. Za sprawą RUK-u worki zostały wywiezione. Poznaliśmy się i pogadaliśmy ze sobą przy stole. Muszę Państwu przyznać, że wspaniałe to były urodziny! - podsumowała organizatorka akcji. - Gdyby ktoś miał ochotę powtórzyć scenariusz, chętnie udostępnię worki i rękawiczki. 

Po akcji, w Centrum Łąkowa 1 u  Beaty i Jacka Neumannów,  zorganizowany został wykład o japońskiej sztuce kąpieli leśnych shinrin – yoku, który poprowadził specjalizujący się w ich prowadzeniu Paweł Hawryszczak.

- Akcja „Czysty las” spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem.  Planujemy kontynuować działania w naszym regionie, aktywizować społeczność lokalną i upowszechniać ideę kontaktu człowieka z naturą. To od nas zależy jak wygląda przestrzeń, w której żyjemy. Bądźmy uważni, zwracajmy uwagę osobom, które nie mają tej świadomości. To natura czyni nasz region atrakcyjnym i wyjątkowym. Sami też tacy bądźmy – apeluje organizatorka. 

Zdjęcia:

Śmieci zebrane na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych od strony Radkowa.

autorki zdjęć Beata Neumann, Lucyna Piwowarska - Dmytrów, Aleksandra Samsel 

 

 

Wasze komentarze

Niech teraz Ci co te śmieci tam, tak perfidnie wyrzucali...
poniedziałek, 18.03.2019 22:35 autor:
Szacunek dla takich dzieci
wtorek, 19.03.2019 00:40 autor: Autor
Wielkie brawa :) wszystkiego najlepszego :)
sobota, 16.03.2019 10:07 autor: xy

dzisiaj, 21 godz temu
czwartek, 23.5.2019 12:03
niedziela, 19.5.2019 22:56
1
niedziela, 19.5.2019 12:19
poniedziałek, 13.5.2019 12:13
piątek, 10.5.2019 16:54
Praca na GoWork
Praca na GoWork
ELMECIK
ELMECIK
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele