komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 11 lipca 2020

Olgi, Kaliny

Warsztaty savoir-vivre w bibliotece [Foto]

poniedziałek, 13.5.2019 12:13 , komentarze: 0 , odsłony: 707
kategorie artykułu:

W ramach ogólnopolskiego Tygodnia bibliotek 2019 pod hasłem #biblioteka, w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie przeprowadzone zostały warsztaty savoir-vivre na temat dobrych manier przy stole.

Uczestnikami zajęć była młodzież z miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Spotkanie poprowadziła bibliotekarka Roma, a rozpoczęła od wiedzy czym jest savoir-vivre, skąd pochodzi to pojęcie i gdzie sięgają jego korzenie. Pomimo, że jest to zwrot w języku francuskim i oznacza zasady dobrego wychowania, to jednak jego korzeniami jest starożytna Grecja - potęga kultury europejskiej. Zasady dobrego wychowania różnie objawiały się na przestrzeni epok. Mimo tego savoir- vivre nie odszedł w zapomnienie i w niektórych momentach jest on bardzo potrzebny i niezbędny. Zasady te powodują, że życie jest milsze i łatwiejsze, a dobre maniery stają się czymś codziennym. Znajomość ich ułatwia życie i dodaje pewności siebie.

Podczas warsztatów udało się odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań w tym temacie. Jak zachować się przy stole, co wolno nam robić, a co nie? Jak są ułożone sztućce i jak ich używać , o czym informuje ich ułożenie i wiele innych.

- Zabrałam moich słuchaczy w podróż po krajach azjatyckich, arabskich i do Niemiec, aby porównać ich odmienną kulturę, religię, zwyczaje i obyczaje, aby przypadkiem nie popełnić gafy, czy niepotrzebnie obrazić będąc w którymś z tych państw – podkreśla bibliotekarka.

Po wymianie cennych wiadomości, przyszła pora na ich utrwalenie i sprawdzenie nabytej wiedzy. Na początek był podział na dwie grupy i konkurs, która drużyna szybciej odpowie na pytanie z savoir- vivre. Liczyła się szybkość, zdecydowanie i dobra odpowiedź. Rywalizacja była niesamowita, a pytań dużo. Na uczestników czekała także dekoracja stołu do obiadu i do przyjęcia gości kawą i ciastem.  Ostatnią konkurencją było wiązanie krawatów. Okazało się, że krawat to coś więcej niż tylko kawałek tkaniny zawiązany wokół szyi. To styl, elegancja, nieco koloru mówiącego coś o danej osobie. Wszyscy uporczywie pragnęli nauczyć się tej z pozoru niełatwej sztuki.

- Warsztaty spotkały się ze sporym zainteresowaniem i zapewne każdy coś wyniósł z tego spotkania - podsumowują organizatorzy. 

 

Wasze komentarze

wtorek, 7.7.2020 12:11
1
sobota, 4.7.2020 11:00
piątek, 3.7.2020 14:01
poniedziałek, 22.6.2020 11:43
6
wtorek, 23.6.2020 10:11
poniedziałek, 15.6.2020 20:00
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele