Wycieczki jednodniowe rowerem - co warto zobaczyć w Kłodzku i okolicy?

piątek, 27.5.2022 12:22 861

Kłodzko to przepiękne miasto, które oferuje szereg wartych zobaczenia atrakcji turystycznych. Od pełnej tajemniczych, podziemnych tuneli Twierdzy Kłodzkiej po Minieuroland, w którym podziwiać można miniatury jednych z najważniejszych budowli Polski, Europy, a nawet świata, takich jak wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Statua Wolności czy Big Ben. Część atrakcji występujących na terenie Kłodzka i okolic można podziwiać, wybierając się na rodzinną wycieczkę rowerową. Jakie trasy warto obrać, by móc spędzić dzień aktywnie oraz cieszyć się pięknymi widokami?

Trasy rowerowe dla każdego

Kłodzko to miasto wyjątkowo sprzyjające rowerzystom. Oplata je sieć ścieżek rowerowych, dróg asfaltowych i szutrowych, z których część przebiega przez miejsca pełne zapadających w pamięć widoków. Obierając właściwą trasę, można trafić na warte odwiedzenia punkty na mapie turystycznej Kłodzka i okolic. Większość z tras to co najmniej kilkanaście kilometrów. Planując jednak całodniową wycieczkę rowerową z licznymi przystankami na odpoczynek, piknik na trawie lub obiad w restauracji, te kilkanaście kilometrów nikomu nie powinno sprawić problemu, Dla osób z słabszą kondycją i seniseniorów problem rozwiązują rowery elektryczne.. Dzięki nim długie wycieczki połączone z zwiedzaniem będą dużo przyjemniejsze. Warto również wyposażyć się w urządzenie, jakim jest kamera rowerowa, która pomoże upamiętnić te wyjątkowe chwile na zawsze.

Od Kłodzka do Duszników-Zdrój – trasa rowerowa dla każdego

Ta trasa rozpoczyna się w stolicy Kotliny Kłodzkiej – mieście, w którym warto zwiedzić zabytkową, oryginalną starówkę, wspomnianą już Twierdzę Kłodzką czy Most Gotycki na Młynówce prezentujący się zjawiskowo zwłaszcza wieczorami. Trasa rowerowa w stronę Duszników-Zdrój to nieco ponad 26 km. Po drodze warto zatrzymać się w Szczytnej, mieście położonym niemal u podnóża przepięknych Gór Stołowych, gdzie zobaczyć trzeba przede wszystkim Ruiny Zamku Krzyżackiego. Entuzjaści średniowiecza więcej informacji o zamku znaleźć mogą tutaj. Po krótkiej przerwie można wyruszyć w dalszą drogę, już w stronę ostatniego przystanku, jakim jest uzdrowisko Duszniki-Zdrój. To idealne miejsce na złapanie oddechu i naładowanie baterii przed intensywną drogą powrotną.

Od Żelazna do Gniewoszowa – droga niezapomnianych przeżyć

To droga o podobnej długości – 27 km pełnych zapierających dech w piersi widoków. Tę trasę warto pokonać zwłaszcza w środku wiosny, gdy wokół wiele drzew – zwłaszcza jabłonie i wiśnie – jeszcze kwitnie. Zaczynamy w miejscowości Żelazno, gdzie zobaczyć można pięknie odnowiony pałac, a następnie kierujemy się w stronę Bystrzycy Kłodzkiej. Tutaj warto się chwilę zatrzymać, by ujrzeć Stare Miasto i otaczające go średniowieczne mury obronne. To również idealne miejsce, by zjeść coś pysznego. W dalszej części trasy przejeżdżamy przez Domaszków, aż zatrzymujemy się we wsi Gniewoszów, by móc podziwiać jaskinię krasową – Solną Jamę. Więcej o samej grocie przeczytać można tutaj. Nie zaszkodzi również zahaczyć o pozostałości Zamku Szczerba wybudowanego w XIV wieku. Wrażenie robi przede wszystkim furta bramna.

Inne trasy rowerowe

Jakie inne trasy rowerowe prowadzące z Kłodzka lub jego okolicy warto wziąć pod uwagę? Jest ich naprawdę sporo, zwłaszcza warto zwrócić uwagę na te, które biegną z Kłodzka w stronę Starkówka, Jodłowa czy Kamieńczyka. Jeśli chodzi natomiast o atrakcje, o które trzeba zahaczyć, można wskazać między innymi:

  • Srebrną Twierdzę;
  • Złoty Stok – przepiękną i zabytkową kopalnię złota;
  • Altanę Miłości na Górze Parkowej.
     

Pamiętajmy, że długa trasa rowerowa to wyzwanie. Całodniowa wycieczka wymaga od nas dobrej kondycji i odpowiedniego przygotowania. Nie zapomnijmy przede wszystkim o pompce do roweru, jedzeniu, wodzie i telefonie komórkowym.