Za przekroczenie prędkości może trafić za kratki [Foto]

poniedziałek, 5.7.2021 11:47 5828 5

Na drodze krajowej nr 8 w Jeleniowie k. Kudowy-Zdroju inspektorzy z kłodzkiego oddziału ITD zatrzymali samochód ciężarowy należący do polskiego przewoźnika. Jak wstępnie wskazał system preselekcyjnego ważenia pojazdów, którym posługują się inspektorzy, kierowca ciężarówki miał w obszarze zabudowanym jechać z prędkością prawie 80 km/h.

- W celu potwierdzenia prędkości pojazdu pobrano dane z tachografu cyfrowego i karty kierowcy. Analiza danych ujawniła, iż w chwili zatrzymania jak również przed zatrzymaniem pojazdu do kontroli kierowca nie rejestrował prędkości pojazdu, swojej aktywności i przebytej drogi w tym wskazań licznika kilometrów - informują inspektorzy ITD. - W świetle tych okoliczności inspektorzy przeanalizowali przejechaną przez pojazd drogę oraz aktywność kierowcy co jednoznacznie potwierdziło, iż kierowca w nielegalny sposób dezaktywował okresowo tachograf w celu ukrycia swojego rzeczywistego czasu pracy. Działaniem tym jednocześnie fałszował zapisy drogomierza, co stanowi przestępstwo z art. 306a kodeksu karnego.

Kierowca przyznał się do stosowania nielegalnego urządzenia, pozwalającego na fałszowanie zapisów tachografu, a przeprowadzona próba drogowa potwierdziła podejrzenia inspektorów. Przeprowadzone oględziny pojazdu ujawniły podłączenie do instalacji elektrycznej niedozwolonego urządzenia – emulatora sygnału GPS.

Inspektorzy ukarali kierowcę mandatami karnymi, a wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem zostaną wszczęte postępowania administracyjne. Grożą im wysokie kary pieniężne.

Na miejsce kontroli wezwano Policję, która pod nadzorem prokuratora kontynuowała czynności w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zabezpieczając jako dowód w sprawie cały pojazd na parkingu policyjnym. Kierowca został przewieziony do komisariatu Policji celem przesłuchania i postawienia zarzutów.

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

wtorek, 06.07.2021 12:51
Karać surowo Karać!!!
J-23 wtorek, 06.07.2021 08:05
karac i jeszcze raz karac
Bogobojowy poniedziałek, 05.07.2021 17:33
Haha!! Dobrze tak kombinatorom. :)
jurij poniedziałek, 05.07.2021 19:54
masz się z czego cieszyć-będzie wyższa 13....z ludzkiej kzywdy.....
Mieszkaniec poniedziałek, 05.07.2021 18:37
Niech zaczna miezyc w nocy i nad ranem to dopiero...