ZACZYTANI... Dörthe Binkert "Dama w bieli"

sobota, 3.1.2015 09:40 1643 0

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

 Dörthe Binkert, Dama w bieli, Prószyński i S-ka 2013

Jednym z rezultatów rewolucji przemysłowej XIX wieku był rozwój środków transportu lądowego i morskiego. Dzięki temu osoby, które z różnych powodów opuszczały Europę, mogły dotrzeć znacznie szybciej i za mniejsze pieniądze do Stanów Zjednoczonych Ameryki, kraju  postrzeganego wówczas jako oaza wolności i nowych możliwości. Tak też było w przypadku pasażerów a zarazem bohaterów prezentowanej książki „Dama w Bieli” niemieckiej pisarki, Dorthe Binkert. Jedni wyjeżdżali  z kraju, ponieważ tęsknili za innym, godnym życiem, drudzy chcieli odzyskać wolność i znaleźć nowy dom. Reszta po prostu była ciekawa świata. Dodatkową pokusę stwarzały niezliczone, wyolbrzymione opowieści o wielkich fortunach, których można się dorobić w Ameryce prawie z dnia na dzień. Niemalże wszyscy byli wręcz pewni, że z chwilą dotarcia na miejsce zdobędą pełnię szczęścia. Ich marzenia i pragnienia niewątpliwie były projekcją, zapowiedzią nadchodzących zmian społecznych na świecie w przeddzień I wojny.

Inspiracją do napisania prezentowanej książki,  która jest debiutem powieściowym pisarki a zarazem dziennikarki, był krótki artykuł o tajemniczej kobiecie podróżującej na gapę zamieszczony w archiwalnym wydaniu „New York Timesa” z 3 sierpnia 1904 roku. Ów felieton, który przedrukował kilka lat temu przyjaciel pisarki, został uznany za świetny materiał na powieść. Tytułową bohaterką prezentowanej książki jest właśnie owa dama z archiwalnych notatek.  Nigdy nie zdradziła prasie dlaczego odmówiono jej prawa pobytu w Ameryce.

Transatlantycki parowiec  płynie z Antwerpii do Ameryki na początku XX wieku. Tuż przed opuszczeniem portu na jego pokład wchodzi zdesperowana młoda kobieta. Nie ma biletu ani bagażu. Choć dysponuje sporymi środkami na koncie, na sobie ma tylko białą balową suknię. Nikt ani nic nie jest w stanie zmienić planów ucieczki z kraju kobiecie obdarzonej – jak się okazuje - muzycznym talentem. Tajemnicza Walentina swoim niecodziennym wyglądem i urodą zwraca uwagę  pasażerów. Staje się obiektem domniemań i plotek. Nieszczęśnica chce uciec od swojego dotychczasowego życia.  Bowiem po tragicznej śmierci dwuletniego syna, nie może dłużej znieść widoku swojego domu i miasta, w którym żyje, siebie samej również.  Pomimo tego, iż od fatalnego dnia minęło już sporo czasu, nie może pogodzić się z tragedią. Frustruje ją obecność chorobliwie zazdrosnego męża, znanego biznesmena, którego swego czasu kochała. Czuje, że wraz ze śmiercią dziecka, odeszły nieodwracalnie wszystkie szczęśliwe chwile. Jedynymi uczuciami jakie jej towarzyszą jest ból, rozpacz oraz poczucie winy. Na ogromnym statku poznaje szereg osób. Niemalże każda z nich ukrywa głęboko w sercu jakąś tajemnicę. Niecodzienny klimat, jaki panuje na okręcie, zbliża pasażerów. Powierzają sobie nawzajem swoje  niezwykłe historie.

Autorka wnikliwie zbadała okoliczności towarzyszące rejsowi i opowiedziała, jak mogła wyglądać historia kobiety w bieli. Wszystkie postaci i nazwiska są fikcyjne. Autorka nie mając doświadczenia w pisaniu powieści, ponieważ do tej pory rezultatem jej pracy były książki z literatury faktu, solidnie podeszła do tematu. Tworząc fabularną historię tajemniczej kobiety, pozyskała wiele cennych informacji dotyczących parowców z czasów, w których rozgrywa się akcja powieści, sposobu przesyłania informacji. Udało jej się dotrzeć do listy pasażerów, wśród których widnieje nazwisko bohaterki archiwalnego reportażu. Dorthe Binkert  zastosowała ciekawy zabieg stylistyczny - w rolę narratorów wprzęgła kilku pasażerów statku.  Każdy z nich przedstawia swoją wizję zagadkowej kobiety w białej sukni.

Dzisiejsza powieść należy do popularnego, szczególnie wśród czytelniczek, gatunku prozy obyczajowej. A, że jej autorką jest dziennikarka, książka zyskała na wiarygodności faktograficznej. Bardzo dobra, wartka lektura, o czym świadczy obecność w prawie wszystkich bibliotekach. A przede wszystkim poczytność u użytkowników.

Jadwiga Rogowska

 

Książka dostępna w bibliotekach publicznych w Brzeźnicy/Przyłęku i w Ząbkowicach (ratusz)

 Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)