Zanieczyszczał środowisko. Odjechał na lawecie [Foto]

wtorek, 29.3.2022 13:53 3004 0

28 marca podczas prowadzonych, na drodze krajowej nr 8, w m. Jeleniów działań kontrolnych, Inspektorzy Transportu Drogowego z kłodzkiego oddziału WITD we Wrocławiu zatrzymali ciągnik siodłowy z naczepą należący do przewoźnika czeskiego.

Podczas wstępnych oględzin pojazdu inspektor nabrał wątpliwości co do sprawności technicznej pojazdu zaś głębsza analiza dokonana przy użyciu testera diagnostycznego wykazała, że istotnie, układ SCR tj. system kontroli emisji spalin w ciągniku może nie działać prawidłowo. W związku z powyższym kontrolujący, po zdemontowaniu osłon i pokryw oraz skrzynki bezpieczników, ujawnił podłączony do instalacji elektrycznej pojazdu i głęboko ukryty pod deską rozdzielczą nielegalny emulator SCR tj. urządzenie które pomimo niesprawnego układu SCR w pojeździe, emulowało jego właściwe działanie.

Tak przerobionym pojazdem czeski przewoźnik wykonywał transport drogowy zanieczyszczając środowisko oraz zapewne oszczędzając na naprawie układu SCR oraz na zakupie płynu AdBlue, którego układ nie zużywał. W konsekwencji ujawnionych nieprawidłowości inspektor ukarał mandatem karnym kierującego pojazdem, zatrzymał dowód rejestracyjny ciągnika do czasu usunięcia nieprawidłowości oraz wydał zakaz używania pojazdu w ruchu drogowym. Z punktu kontrolnego nieszczęsny DAF ostatecznie odjechał na lawecie..."

Dodaj komentarz

Komentarze (0)