komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

środa, 21 października 2020

Urszuli, Hilarego

Zieleniec z nowymi inwestycjami w sezonie narciarskim 2020/2021 [Foto]

wtorek, 13.10.2020 12:21 , komentarze: 16 , odsłony: 10115
kategorie artykułu:

W jednym z największych narciarskich w Polsce ośrodków - Zieleniec Ski Arena - rozpoczęło się ostatnie odliczanie do rozpoczęcia nowego sezonu. Trwają przeglądy techniczne, prace serwisowe, na ostatniej prostej są też nowe inwestycje, których w tym sezonie będzie w Zieleńcu wiele.

Przygotowania do nowego sezonu ruszają pod Orlicą zwykle jeszcze w trakcie wakacji. Podobnie było i w tym roku, choć pandemia COVID-19 wymusiła niewielkie zmiany w harmonogramie prac. Mimo że do pierwszego #szusowanka pozostały mniej więcej dwa miesiące, Zieleniec jest na ostatniej prostej, jeśli chodzi o przeglądy techniczne oraz przede wszystkim w odniesieniu do nowych inwestycji, które z pewnością ucieszą wszystkich narciarzy i snowboardzistów.

Nowa kolej kanapowa i elementy infrastruktury

W trakcie zbliżającego się sezonu narciarskiego oddana do użytku zostanie nowa kolej linowa. Będzie to model Tatralift (typ TS-4), który wyposażony będzie w 4-osobowe kanapy, niewyprzęgane z liny. Kolej powstaje na terenie ośrodka Diament i będzie uzupełnieniem dla znajdujących się tam wyciągów talerzykowych Diament 1 i Diament 2. Po ukończeniu jej budowy w całym Zieleńcu dostępnych będzie aż 30 wyciągów, w tym 7 nowoczesnych kolei linowych oraz ponad 23 km tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności, z których większość dostępna będzie aż do godziny 21:00.

Warto podkreślić, że nowa kanapa będzie też kolejnym elementem modernizacji całej narciarskiej infrastruktury w Zieleńcu. Zanim jeszcze rozpoczęły się prace przy jej budowie, istotnej modernizacji poddany został sąsiadujący z nią stok, który został odpowiednio wyprofilowany i wydłużony tak aby w możliwie najlepszym stopniu spełniać rolę stoku dydaktycznego oraz doszkalającego.

Dodatkowo, co jest niezwykle istotne w kontekście naśnieżania, zwiększona została pojemność zbiorników wodnych, które wyposażone zostały dodatkowo w system tzw. wież chłodniczych, produkowanych przez firmę SuperSnow. Wentylatorowa wieża chłodnicza poprzez swoje działanie chłodzi wodę, przygotowując ją m.in. do przekazania armatkom na stoku. Woda jest schładzana i napowietrzana, dzięki czemu wzrasta wydajność urządzeń naśnieżających oraz zmniejszają się koszty wynikające z zużycia energii. Dodajmy, że jest to jedyny tego typu system w całym regionie.

- Wszystkie podejmowane przez nas działania są efektem zaplanowanej i realizowanej od kilku sezonów strategii. Ma ona dwa podstawowe cele: rozwój infrastruktury narciarskiej ze szczególnym uwzględnieniem jej właściwości dydaktycznych oraz sukcesywną poprawę systemu naśnieżania stoków - mówi menedżer zielenieckiej stacji, Grzegorz Głód. - Mamy świadomość, że zimy są coraz mniej śnieżne. Dlatego sukcesywnie poprawiamy wydajność naszego systemu naśnieżania, który pozwoli na odpowiednie przygotowanie stoków nawet wobec minimalnych opadów - dodaje.

Nowy parking

W tym sezonie przyjeżdżający do Zieleńca pasjonaci sportów zimowych otrzymają do dyspozycji także kolejny parking, który pomieści 160 samochodów. Będzie on także zlokalizowany w sąsiedztwie ośrodka Diament i ułatwi korzystanie z nowej infrastruktury narciarskiej. Warto podkreślić, że zarówno parkingi jak i większość zielenieckich hoteli i pensjonatów położona jest przy samych stokach, co sprawia, że na narty czy snowboard można wysiąść prosto z samochodu czy wyjść wprost z hotelowej narciarni.

Wieża widokowa na Orlicy

Ostatnią nową inwestycją w Zieleńcu, która zainteresuje zdecydowanie szersze grono odwiedzających, jest wieża widokowa na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.). Będzie ona miała drewnianą konstrukcję z elementami murowanymi z kamienia o wysokości 25,5 m i trzy podesty spoczynkowe na poziomach 8,75m, 13,65m i 18,55m, z których rozciągać się będzie piękna panorama na okoliczne pasma górskie. U podstawy wieży znajdzie się zadaszone miejsce z ławkami i stołami, przeznaczone dla wypoczywających turystów. Dotrzeć do niej będzie można łatwym i komfortowym szlakiem (zielonym) z Zieleńca.

Wieża widokowa zostanie oddana do użytku na pewno jeszcze w tym roku. Będzie to miało miejsce najprawdopodobniej w okolicy rozpoczęcia sezonu narciarskiego 2020/2021, czyli na przełomie listopada i grudnia.

 

Zieleniec Ski Arena

 

Wasze komentarze

Komedia, 4 osobowa kanapa na tej łączce, ale co tam...
środa, 14.10.2020 12:31 autor: Henk
Po co jak już w zeszłym sezonie ze śniegiem była...
czwartek, 15.10.2020 12:28 autor: Snowfan
A na Wielkiej Sowie nie może od lat powstać jeden
wtorek, 13.10.2020 15:44 autor: Racjonalista
A co na to ekologowie wzieli w lape i siedza
wtorek, 13.10.2020 13:58 autor:
poniedziałek, 19.10.2020 11:42
32
poniedziałek, 19.10.2020 11:01
6
piątek, 16.10.2020 16:03
czwartek, 15.10.2020 18:39
1
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele