komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 25 kwietnia 2019

Marka, Jaroslawa

Złote Czekany ponownie na Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju!

czwartek, 7.2.2019 11:43 , komentarze: 7 , odsłony: 2221
kategorie artykułu:

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju to najstarszy taki festiwal w Polsce. Jego 24. edycja odbędzie się w tym roku w dniach 19-22 września.

W 2018 Festiwal zaskoczył sprowadzeniem nad Wisłę, a dokładniej – nad Białą Lądecką, gali rozdania Złotych Czekanów. Najważniejsza wspinaczkowa nagroda świata została wręczona w małym miasteczku w Kotlinie Kłodzkiej, które na jeden weekend zamieniło się w globalną stolicę gór, gromadząc setki gości – autorów największych górskich osiągnięć – oraz kilkutysięczną publiczność. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy gala nie odbyła się, jak dotychczas, u podnóża Alp. 

W tym roku organizatorzy potwierdzają rangę Festiwalu – Złote Czekany znów zagoszczą w Lądku. „To było fantastyczne święto, przez kilka dni, z ogromną publicznością bardzo zaangażowaną w tworzenie kultury górskiej. Wszyscy doceniali wspaniałą atmosferę i gościnność oraz, oczywiście, imprezy...” – pisał Christian Trommsdorff, dyrektor Złotych Czekanów, zaraz po ubiegłorocznym Festiwalu.

Pytany o przebieg negocjacji Maciek Sokołowski, dyrektor Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, opowiada: „Pierwsze rozmowy odbyły się już dwie godziny po zakończonej gali, podczas wspólnej imprezy integracyjnej. Jednak najpierw my - organizatorzy w osobach Piotr Drożdż (red. naczelny miesięcznika „Góry”) i ja - musieliśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy dalej brać udział w "organizacji w stylu alpejskim na najtrudniejszej drodze, z minimalnym wsparciem z zewnątrz i bez znajomości terenu" jak Piotr określił zeszłoroczną organizację Gali Czekanów. Ponieważ lubimy wyzwania, a i teren wydaje się nieco bardziej znany, decyzja z naszej strony zapadła szybko. Potem kilkanaście tygodni negocjacji szczegółów kontraktu i dziś znów przygotowujemy się do ekscytującej wyprawy.”

 

Tradycją jest, że niemal wszyscy zdobywcy Złotych Czekanów przyjeżdżają na rozdanie nagród i wygłaszają prelekcje o swoich przejściach. Polskie rozdanie Złotych Czekanów w 2018 organizatorzy gali wzbogacili o kolejne górskie gwiazdy – każda statuetka była wręczana przez osobę o wybitnych górskich dokonaniach. W tym gronie znaleźli się między innymi Krzysztof Wielicki, Chris Bonnington, Kinga Baranowska, Leszek Cichy czy też znani i lubiani alpiniści Nico Favresse i Sean Villanueva. 

Data imprezy (19 – 22 września) została ogłoszona nieco ponad tydzień temu, ale dopiero teraz organizatorzy potwierdzają ponowne połączenie Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju i Złotych Czekanów w tworzeniu tegorocznego święta gór – „górskiego Woodstocku”, jak nazwał je Aitor Barez, jeden              z reżyserów odwiedzających Lądek. Nie podano jeszcze punktów programu tegorocznej edycji, ale już wiadomo, że można spodziewać się zdobywców najważniejszych górskich nagród. Jak mówi Maciek Sokołowski: „Dziś jest oczywiście za wcześnie, aby mówić o szczegółach programu. Nie wiemy nawet jeszcze kto dostanie nominacje do wspinaczkowego Oscara (czyli znajdzie się na krótkiej liście przejść) a co dopiero kto otrzyma Złoty Czekan. Pracujemy jednak nad tym, aby program był podobnie jak w roku ubiegłym atrakcyjny i zaskakujący.” 

Info.pras. 

Więcej informacji na temat programu Festiwalu znajdują się na oficjalnej stronie organizatora: 
http://www.festiwalgorski.pl

 

Wasze komentarze

super impreza, byłam poprzednio i będę w tym roku!
piątek, 08.02.2019 23:53 autor: Zocha

wtorek, 23.4.2019 15:50
1
sobota, 20.4.2019 11:23
13
piątek, 19.4.2019 19:07
6
czwartek, 18.4.2019 12:40
3
ABC OGRODU
ABC OGRODU
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe