Zmarł Mieczysław Kamiński, były burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, jej radny i honorowy obywatel

poniedziałek, 14.11.2022 09:38 1772 0

Odszedł na wieczną służbę Mieczysław Kamiński (1950-2022) – burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej w latach 1990-1994 oraz 1998-2002, obecny radny Rady Miejskiej Bystrzycy Kłodzkiej. We wrześniu radni nadal Mu tytuł „Honorowy Obywatel Bystrzycy Kłodzkiej”.

Mieczysław Adam Kamiński urodził się 1950 roku w Głuchołazach. Ukończył tamtejsze Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego. W 1973 roku po ukończeniu Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku historia, rozpoczął pracę jako nauczyciel w bystrzyckich szkołach średnich. Ucząc historii w okresie PRL-u uczył prawdy, nie było dla niego białych plam – tak wspominają nauczyciela jego uczniowie i absolwenci. Za pracę nauczyciela historii w szkołach bystrzyckich otrzymał kilkukrotnie nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania w Wałbrzychu, Ministra Oświaty i Wychowania oraz Złoty Krzyż Zasługi. Pełnił funkcję wicedyrektora LO w Bystrzycy Kłodzkiej. Był także kilka lat nauczycielem metodykiem historii w województwie wałbrzyskim.

W latach 80. XX wieku zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”. W 1980 roku założył pierwszą komisję zakładową „Solidarności” przy Zespole Szkół Zawodowych w Bystrzycy Kłodzkiej. Był współorganizatorem Bystrzyckiego Komitetu Obywatelskiego, z którego ramienia ubiegał się o mandat radnego w wyborach do rady miasta i gminy w roku 1990. W tym samym roku, 18 czerwca, został wybrany na pierwszego niekomunistycznego burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej.

Jako Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej uporządkował sprawy własnościowe w gminie poprzez przeprowadzenie komunalizacji mienia, czyli nieruchomości, tysięcy hektarów gruntów oraz 400 hektarów lasów. W latach 1991-92 zagłębiając tajniki samorządności na Uniwersytecie Warszawskim nawiązał kontakt z ówczesnym wójtem gminy Kaźmierz, a owocna współpraca obu gmin trwa do dnia dzisiejszego. Pod koniec I kadencji, w maju 1994 roku, podpisał umowę partnerską z miastem Usti nad Orlicą z Czech.

Jako włodarz miasta został delegatem gminy do Sejmiku Samorządowego Województwa Wałbrzyskiego oraz delegatem na Sejmik Samorządu Krajowego. W 1998 roku został ponownie wybrany na burmistrza. Zaangażował się w odbudowę miasta po zniszczeniach dokonanych przez powódź tysiąclecia. Po utworzeniu powiatu kłodzkiego w wyniku reformy administracji Polski z 1999 roku, stanął na czele komitetu obywatelskiego domagającego się jego podziału i przywrócenia powiatu bystrzyckiego, zyskując poparcie władz samorządowych i Związku Gmin Śnieżnickich. Niezmiennie od roku 2010 radny Rady Miejskiej Bystrzycy Kłodzkiej.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)