Zmiana czasu z letniego na zimowy. Pośpimy dłużej

czwartek, 28.10.2021 10:18 3437 3

Zmiana czasu już w nadchodzący weekend. W nocy z soboty, 30 października na niedzielę, 31 października wskazówki zegarów będziemy cofać z godziny 3 na 2 w nocy. Pozwoli nam to pospać godzinę dłużej.

Foto: pixabay.com/pl/

Zmiana czasu na zimowy odbywa się w ostatnią niedzielę października. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Stąd potrzeba wydania nowego rozporządzenia. Nie ma ono nic wspólnego z odchodzeniem od zmian czasu. 

- Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 - 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu - informuje wiceminister, Olga Semeniuk.

Wydawany co pięć lat na kolejne 5 lat Komunikat Komisji Europejskiej - wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego.

Co roku wprowadzamy czas letni na pół roku tj. od końca marca danego roku (odwołując tym samym obowiązywanie czasu zimowego), a na koniec października danego roku przechodząc na czas zimowy - odwołujemy czas letni. I tego właśnie dotyczy procedowane przez nas nowe rozporządzenie do którego zobowiązuje państwa członkowskie Komisja Europejska. Wprowadzenia wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego a nie prac nad zniesieniem zmian czasu. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią.

MRiT

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

antypis czwartek, 28.10.2021 12:05
kurdupel bedzie rzadzil godzine dluzej az strach myslec
czwartek, 28.10.2021 22:30
To i tak lepiej jakby miał rządzić rudy folksdojcz, to...
Długi czwartek, 28.10.2021 23:11
Rudy ma chociaż rodzinę, a nie odwraca kota ogonem...