Zwolnienie lekarskie. Kiedy nam przysługuje?

niedziela, 20.9.2015 08:08 37370 1

W dzisiejszej odsłonie porad prawnych prawnik Radosz Pawlikowski z wrocławskiej kancelarii Reaktia odpowiada na pytania Naszych Czytelników związane ze zwolnieniami lekarskimi.

Kiedy nam przysługują? Jaki mamy czas, aby dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracodawcy? Czy zawsze otrzymamy od lekarza zwolnienie na okres poszpitalny?

 

Pytanie 1. Pracownik nie doręczył zwolnienia lekarskiego, a nadal przebywa w szpitalu. Co się dzieje w przypadku, gdy pracownik przebywa w szpitalu dłużej, np. 3 tygodnie lub ponad dwa miesiące? Jak wygląda sprawa ze zwolnieniem? Kiedy należy je dostarczyć i czy w ogóle lekarz je wypisuje?

R.P: Zwolnienie lekarskie może otrzymać pracownik, który ma umowę o pracę lub umowę zlecenie, z której odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe.

Pracownik ma obowiązek poinformować swojego pracodawcę, że jest niezdolny do pracy i przebywa w szpitalu najpóźniej w drugim dniu swojej nieobecności. W szczególnych przypadkach (np. hospitalizacji, choroby obłożnej itd.) pracownik może uczynić to później, niż w drugim dniu nieobecności. Poinformowanie pracodawcy o nieobecności nie polega to jednak na dostarczeniu zwolnienia lekarskiego, a jedynie na kontakcie telefonicznym, e-mailowym, listownym lub w inny sposób przyjęty u pracodawcy. Celem jest dostarczenie pracodawcy informacji o zaistnieniu przyczyny powodującej nieobecność. Zwolnienie lekarskie zostaje wypisane w dniu opuszczenia szpitala. Pracownik ma obowiązek dostarczyć je pracodawcy w ciągu 7 dni od daty jego wypisania. Sposoby doręczenia zwolnienia lekarskiego od 2016 roku mogą jednak ulec zmianie, kiedy wejdą przepisy wprowadzające e-zwolnienie, które drogą elektroniczną będzie przesyłane zarówno do ZUS-u, jak i do pracodawcy.

Jeśli jednak przebywa się w szpitalu dłużej niż 14 dni, szpital ma obowiązek wystawiać zwolnienia co 14 dni w celu utrzymania ciągłości płatności wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.

Pytanie 2. Sytuacja hipotetyczna: pracownik przebywał w szpitalu, zapomniał w dniu wypisu poprosić o zwolnienie lekarskie i wrócił do szpitala po kilku dniach, prosząc o zwolnienie lekarskie za pobyt i na 2 następne tygodnie po pobycie w szpitalu (ze względu np. na przebyty zabieg chirurgiczny, po którym nie może chodzić). Kiedy lekarz jest zobowiązany wypisać takie zwolnienie? Czy są widełki czasowe?

RP: Po zwolnienie lekarskie w związku z pobytem w szpitalu możemy zgłosić się nawet, jeśli upłynęło już kilka dni od tego momentu. Nie obowiązują tutaj zasady 3 dni wstecz, na które można rozciągnąć zwolnienie lekarskie.

Jeśli natomiast chce się otrzymać zwolnienie lekarskie również na czas poszpitalny, należy mieć na uwadze, że stosuje się ogólne zasady wystawiania zwolnień lekarskich. Trzeba również sprawdzić prawidłowość wypisania zwolnienia oraz rozważyć, czy uzasadnia ono uznanie tego okresu za prawidłowe oraz celowe. Wobec tego, tak, można wyjść ze szpitala i przyjść po tygodniu po zwolnienie lekarskie, ale tylko takie, które obejmuje pobyt w szpitalu.

Jeśli jednak chce się uzyskać zwolnienie za okres poszpitalny, to należy się po nie zgłosić najpóźniej w trzecim dniu po wyjściu ze szpitala.

Pytanie 3. Zwolnienie lekarskie a umowa o dzieło i umowa zlecenie - czy lekarz może wypisać zwolnienie i czy przysługuje ono osobom zatrudnionym na tych dwóch rodzajach umów?

Zwolnienie lekarskie może otrzymać tylko osoba, która opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku umowy o pracę, ubezpieczenie to jest obowiązkowe i opłaca je pracodawca. Natomiast jeśli chodzi o umowę zlecenie, to jest ono dobrowolne. Zwolnienie lekarskie L4 na umowie zlecenie przysługuje więc, jeżeli pracownik zgłosił pracodawcy wniosek o tzw. dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym, którego stawka jest odciągana z wypłaty. Nie ma go w przypadku umowy o dzieło, która ze względu na swój charakter wyklucza dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli macie pytania do prawnika lub chcecie uzyskać poradę prawną, opiszcie swoją sprawę i wyślijcie na maila wroclaw@doba.pl z tytułem "prawnik", a prawnicy z wrocławskiej kancelarii Reaktia postarają się rozwiać wasze wątpliwości. Wszystkie porady prawne będą publikowane z zachowaniem anonimowości Naszych Czytelników.

 

 

Kancelaria Reaktia

+48 71 307 07 44

porady@dobry-prawnik.info

www.dobry-prawnik.info

ul. Powstańców Śląskich 98/214

53-333 Wrocław

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

niedziela, 20.09.2015 19:14
ale śmieszne, w moim otoczeniu znam wiekszosc NIBY chorych, ktorzyL4...