komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 14 czerwca 2021

Bazylego, Elwiry

"Czy naprawdę potrzebne są kolejne schody w odległości 10-20 m?"

poniedziałek, 10.5.2021 08:54 , komentarze: 0 , odsłony: 2789
kategorie artykułu:

Od kilku miesięcy trwają prace rewitalizacyjne w Parku Młodzieżowym w Świdnicy. Wątpliwości naszego Czytelnika budzi budowa w bliskiej odległości od siebie schodów.

Super, że miasto cos robi w tym kierunku ale zastanawia mnie jedna sprawa, wejście do parku od strony domu działkowca. Niedawno odkryto tam dawne schody, zaraz obok powstały kolejne a jakiś czas temu zaczęto budować kolejne w miejscu gdzie wcześniej była górka po której można było wjechać np. rowerem albo mogli wjechać rodzice z dzieckiem w wózku. Czy naprawdę potrzebne są kolejne schody w odległości 10-20 m ?  Czy aby wejść do parku z wózkiem trzeba przejść aż 130m? Możecie dopytać inwestora oraz wykonawcę czy przewidują zrobienie wjazdu dla wózków/rowerów? - pyta pan Jakub.

O komentarz poprosiliśmy Urząd Miasta.

Na istniejącym wejściu do parku przy ogrodzeniu "Domu Działkowca" nie była projektowana komunikacja rowerowa. W trakcie prowadzonych prac przy budowie alejek zostały odsłonięte fragmenty istniejących schodów. W celu zachowania pierwotnego charakteru postanowiono, że schody zostaną odtworzone i poszerzone, tak aby umożliwiały wejście na obie alejki, jedną przebiegającą wzdłuż ogrodzenia ogrodów działkowych i drugą prowadzącą w kierunku belwederu altany. Schody zostały przede wszystkim wybudowane ze względów bezpieczeństwa, ponieważ na tym odcinku niweleta alejki na wylocie z parku w kierunku ul. Armii Krajowej ma bardzo duży spadek, a szerokość chodnika wynosi ok. 1,5m, co w przypadku ich braku mogłoby powodować  możliwość wyjazdu rowerzystów na jezdnię. Ponadto, wybudowanie schodów zmniejszyło spadek podłużny alejki o nawierzchni żwirowej, co w rezultacie zabezpiecza ją przed możliwością rozmywania wierzchniej warstwy. Ze względu na spadek terenu nie jest przewidziany tam wjazd rowerów lub wózków. W projekcie przewidziano budowę alejki wraz w wejściem do parku od strony ul. Armii Krajowej w odległości ok. 36 m od wyżej opisanego miejsca. Wylot alejki na chodnik został usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie skupiny 8 drzew. Ze względu na bardzo mocno rozwinięte powierzchniowe systemy korzeniowe drzew, nadzór dendrologiczny wykluczył możliwość korytowania gruntu pod wykonanie alejki, w celu uniknięcia ich uszkodzenia. W związku z powyższym podjęta została decyzja o wyniesieniu niwelety alejki ponad korzenie drzew oraz nawiązaniu do istniejącej architektury i wykonaniu schodów kamiennych w celu umożliwienia wejścia do parku. Główne wejście do parku od strony ul. Armii Krajowej wraz z wjazdem dla wózków i rowerów zostało zaprojektowane na wysokości belwederu altany, zgodnie z historycznym jego układem. Wlot alejki znajduje się w odległości 117 m od ogrodzenia "Domu Działkowca" oraz w odległości 81 m od wejścia drugiego. Nie jest do znaczna odległość, ale taki układ komunikacyjny w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo osób jeżdżących na rowerach oraz spacerujących z wózkami - odpowiada rzeczniczka magistratu, Magdalena Dzwonkowska.

 

Wasze komentarze

SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica