[dużo zdjęć] Mieszkańcy Opoczki mają nową świetlicę

piątek, 1.4.2022 20:22 3849 0

O takim miejscu mieszkańcy Opoczki (gmina Świdnica) marzyli od dawna. Miejscu integracji, spotkań. Teraz to marzenie się ziściło. 1 kwietnia uroczyście otwarto nowo wybudowaną świetlicę wiejską w sołectwie. To kolejna inwestycja dedykowana mieszkańcom gminy Świdnica, będąca miejscem odpoczynku i rekreacji oraz zapewniająca zaplecze szatniowo-sanitarne na potrzeby istniejącego boiska piłkarskiego.

 W otwarciu świetlicy wzięli udział  przedstawiciele władz gminy i sołectwa.

- Jest mi niezmiernie miło, że dzisiaj oficjalnie możemy przekazać na państwa ręce ten piękny, wielofunkcyjny obiekt. Świetlica będzie miejscem kultury i sportu. W obiekcie zastosowano najnowsze technologie, dzięki czemu będzie tani w eksploatacji. Uważam, że jest to najnowocześniejszy budynek w naszej gminie. Gratuluję mieszkańcom Opoczki. Jesteśmy bardzo dumni z takiej świetlicy. Jest to również jeden z najszybciej wybudowanych obiektów w gminie, zaczęliśmy w styczniu, a skończyliśmy w grudniu - mówiła wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek.

- Obiekt w Opoczce o podwyższonych parametrach technicznych i energetycznych mogliśmy wybudować korzystając z tego, że w roku 2018 specyfikacja dla tego typu obiektów była czymś nowym. Dzisiaj każdy budowany obiekt powinien być podobny do świetlicy w Opoczce. Mam też nadzieję, że już niebawem będziecie mogli obserwować energetyczne życie tego budynku np. poprzez aplikację, która będzie niebawem udostępniona, a dzięki zaawansowanym technologiom można obserwować ile energii zostało wytworzone na obiekcie, ile obiekt energii skonsumował. Niech ta świetlica będzie przykładem dla wszystkich, że warto dbać o środowisko i za tę technologię na prawdę warto zapłacić. Przyłączam się do ogromnych gratulacji - informował zastępca wójt Świdnicy,  Bartłomiej Strózik.

 Otwarciu świetlicy towarzyszyła Prima-Aprilisowa zabawa dla dzieci. Wśród atrakcji nie zabrakło pysznego jedzenia, animacji dla dzieci, iluzjonisty i mnóstwa dobrej zabawy.

 Inwestycję za ponad 2,8 mln zł. zrealizowano z dofinansowaniem ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w  ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

- Jeszcze rok temu było tutaj szczere pole, a dzisiaj stoi wyjątkowy obiekt, który został  wybudowany w oparciu o najnowszą technologię. Budowa świetlicy nie była łatwym zadaniem. Osobiście przekonywałem radnych gminy, o tym, że taki obiekt jest bardzo potrzebny naszej, małej społeczności i to marzenie się spełniło. W latach osiemdziesiątych Opoczka miała świetlicę, która pełniła funkcję  gminnego ośrodka kultury, ale niestety uległa spaleniu. Wówczas tej kultury na naszym obszarze było niewiele. Dzisiaj świetlica jest ogromną szansą na integrację czterech, najbliższych nam miejscowości - mówił Arkadiusz Piaseczny, Wiceprzewodniczący Rady Gminy.

 Głównym celem realizacji projektu było zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej gminy Świdnica, a tym samym:

- ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery i redukcję emisji gazów cieplarnianych;
- ograniczenie kosztów eksploatacji budynków użyteczności publicznej w gminie;
- podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców.

 W obiekcie ciepła woda do celów użytkowych i ogrzewania podgrzewana jest dzięki powietrznej i gruntowej pompie ciepła. Nawiew powietrza do budynku realizowany jest przez gruntowy wymiennik ciepła, który w zależności od pory roku wstępnie podgrzewa lub chłodzi powietrze dostarczane do central wentylacyjnych wyposażonych w rekuperatory. Zastosowano wykorzystanie wody deszczowej do spłukiwania toalet. Energia elektryczna do zasilania urządzeń wytwarzana jest przez zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne. Nad całością zastosowanych rozwiązań czuwa BMS, czyli system zarządzania budynkiem, który kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń, informuje o problemach i awariach.

 Zastosowanie szeregu nowoczesnych rozwiązań technologicznych z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii przyczyni się do osiągnięcia celu ekonomicznego (zmniejszenie zużycia energii i generowane oszczędności w eksploatacji) i ekologicznego w postaci redukcji emisji gazów cieplarnianych, w tym mniejszej emisji dwutlenku węgla (CO2) i szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5.

 Nowy obiekt użyteczności publicznej został wykonany jako demonstracyjny, co pozwoli wszystkim zainteresowanym (mieszkańcom, przedsiębiorcom, samorządowcom) zapoznać się z zastosowanymi rozwiązaniami w zakresie odnawialnych źródeł energii, zarządzania energią i wykorzystaną technologią budownictwa pasywnego.

 Całkowita wartość projektu: 2.837.759,16 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2022: 1.310.123,83 zł 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)