[FOTO] Chór Aleksandrowa wystąpił dwukrotnie w Świebodzicach

poniedziałek, 26.12.2016 14:07 6348 0

25 grudnia należał do jednego z najczarniejszych dni w historii rosyjskiego lotnictwa. W katastrofie samolotu zginęły 92 osoby m.in. członkowie załogi, oraz muzycy ze słynnego Chóru Aleksandrowa. 

Występ w 2009 roku

Samolot miał lecieć do syryjskiej prowincji Latakia, gdzie artyści mieli dać noworoczny koncert. Jak na razie jako przyczynę katastrofy wskazuje się awarię techniczną lub błąd pilota.

Przypomnijmy zatem występ Chóru Aleksandrowa w Świebodzicach, który miał miejsce 29 października 2009 i 18 października 2011 roku roku. Hala OSiR-u wypełniona była po brzegi.

Występ w 2011 roku

Zdjęcia: Adrian Sitko/swiebodzice.pl

***

Wielokrotnie odznaczany orderami oraz uhonorowywany nagrodami Chór Aleksandrowa koncertował na deskach najznakomitszych scen koncertowych na wszystkich kontynentach. Umilał czas żołnierzom walczącym na froncie II Wojny Światowej, a na specjalne zaproszenie Jana Pawła II zawitał swego czasu również do Watykanu. 

Chór powstał 12 października 1928 roku, jako Zespół Domu Armii Czerwonej im. Michaiła Frunzego. Jego założycielem był Aleksandr Wasiliewicz Aleksandrow - rosyjski kompozytor i dyrygent, autor melodii hymnu Związku Radzieckiego. W repertuarze Chóru znajduje się ponad 2000 pieśni, a w jego skład wchodzi 180 osób - solistów, chórzystów oraz tancerzy.

Zespół uznawany był za jeden z najlepszych chórów na całym świecie, czego potwierdzeniem mogą być liczne wyróżnienia - krajowe oraz zagraniczne. Po kanadyjskim tournee w 1987 roku montrealska gazeta "La Presse" napisała: Chór pod dyrekcją A. Aleksandrowa jest bezspornie jednym z najlepszych chórów tego rodzaju na świecie. Ich koncert to fajerwerk wykonawczej maestrii. Po 24 latach od tej recenzji Chór nie przestaje zadziwiać.

Niecodzienne połączenie harmonii i czystości brzmienia akademickiego zespołu z emocjonalnością muzyki ludowej, tubalnych głosów tenorów z delikatnymi wokalami solistek oraz galowych mundurów z rustykalnymi elementami strojów ludowych na długo pozostaje w pamięci słuchaczy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)