[FOTO] Jakie wydatki? Co wykonano? Przedstawiono raport o stanie gminy i udzielono absolutorium dla wójta

czwartek, 27.6.2024 13:23 352 0

Rada Gminy Świdnicy podjęła decyzję o udzieleniu wójtowi absolutorium i wotum zaufania za miniony rok. Radni dokonali tego po ocenie i analizie działań włodarza, takich jak odpowiednie dysponowanie budżetem, racjonalne dzieleniu środków oraz realizację uchwał i przyjętych strategii. Przedstawiono również raport o stanie gminy za 2023 rok.

- Najważniejszymi punktami IV sesji Rady Gminy Świdnica, która odbyła się 25 czerwca było głosowanie nad dwoma projektami uchwał. Pierwszy z nich dotyczył udzielenia wotum zaufania wójtowi gminy Świdnica, a drugi udzielenia absolutorium. Należy podkreślić, że od 2018 r., wszystkie szczeble samorządu (organy wykonawcze), muszą przedstawić corocznie raport o stanie gminy - zaznacza Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

- Przygotowany raport, stanowi podsumowanie rocznej działalności wójta za rok poprzedni, ze szczególnym uwzględnieniem programów, strategii i uchwał Rady Gminy. Obejmuje najważniejsze inwestycje, dane finansowe, informacje z działalności urzędu i gminnych jednostek oraz dane liczbowe z różnych obszarów gminy. Głosowanie nad wotum zaufania będzie oceną działalności wójt Teresy Mazurek wraz z zespołem, w którym również pracowałem – podkreślał wójt gminy Bartłomiej Strózik podczas prezentacji raportu.

- Na tej samej sesji radni udzieli wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2023. Budżet pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa. W swoim wystąpieniu wójt gminy Świdnica Bartłomiej Strózik podziękował za zaufanie, zaangażowanie i współpracę przy realizacji ubiegłorocznego budżetu. Na sukces, jakim jest otrzymanie absolutorium, składa się praca wielu osób – pracowników i kierowników działających w strukturach Urzędu Gminy oraz dyrektorów i pracowników jednostek organizacyjnych. Należą im się duże słowa uznania i podziękowania, szczególnie Pani skarbnik Annie Szymkiewicz oraz wieloletniej wójt gminy Świdnica Pani Teresie Mazurek, która była odpowiedzialna za realizację budżetu w roku 2023 - dodaje Waligóra.

Raport o gminie Świdnica przedstawia informacje i dane statystyczne dotyczące m.in. zrealizowanych inwestycji, finansów, demografii, przedsiębiorczości, oświaty, kultury, sportu, turystyki, transportu, działań społecznych oraz na rzecz ochrony środowiska i podsumowanie działań rady gminy.

Najważniejsze inwestycje

Wśród najważniejszych inwestycji wymieniono budowę stanicy rowerowej w Wilkowie, remizy strażackiej w Gogołowie, kładki pieszo-rowerowej w Wiśniowej, sali sportowej w Grodziszczu, mostu w Makowicach i singletracków w Bystrzycy Górnej.

Rada Gminy

W 2023 roku rada gminy odbyła 17 sesji, w tym 5 w trybie nadzwyczajnym, podczas których podjęto 187 uchwał - o 17 więcej niż w roku poprzednim. Komisje Rady Gminy odbyły łącznie 97 posiedzeń.

Demografia

W 2023 roku liczba mieszkańców wyniosła 17 050 osób. Po raz pierwszy przekroczyła liczbę 17 tysięcy osób, wzrastając o 102 osoby względem roku poprzedniego. Na przestrzeni ostatnich 20 lat zanotowano wzrost o 1667 osób zameldowanych na pobyt stały. W 2023 roku w gminie Świdnica zanotowano 93 urodzenia i 178 zgonów. Spośród 17 050 osób 50,9% stanowiły kobiety. Największy odsetek mieszkańców stanowią osoby pomiędzy 40 a 44 rokiem życia - 1611 osób (9,4%). Osoby w wieku przedprodukcyjnym stanowią 14,8% mieszkańców, osoby w wieku produkcyjnym 66,5%, a osoby w wieku poprodukcyjnym 18,7%.

Przedsiębiorczość

W 2023 roku na terenie gminy funkcjonowały 2137 podmioty gospodarki narodowej, 1187,4 podmiotów wpisanych do rejestru REGON w przeliczeniu na 10 tys. osób, 198,8 podmiotów na 1000 mieszkańców w wieku produkcyjnym i 75,6 jednostek nowozarejestrowanych w rejestrze REGON w  przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. W trzech z czterech podanych danych zanotowano wzrost względem roku poprzedniego.

Oświata

W 2023 roku w gminie Świdnica do oddziałów przedszkolnych uczęszczało 533 dzieci - najwięcej w przedszkolu w Pszennie - 178 maluchów. Liczba uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2022/23 wyniosła 1394. Najwięcej dzieciaków uczyło się w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym - 375. Gmina wydała na oświatę i wychowanie dzieci ponad 40 mln złotych - o 5 mln więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej środków trafiło do Szkoły Podstawowej w PSzennie (4,7 mln) i do podstawówki w Witoszowie Dolnym (4,2 mln). Niewiele mniej otrzymała SP w Lutomii Dolnej (3,65 mln). Środki przeznaczono na modernizację obiektów szkolnych, budowę placów zabaw, poprawę efektywności energetycznej i doposażenie placówek.

Kultura, ochrona dziedzictwa narodowego, sport i turystyka

W 2023 roku na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego gmina Świdnica przeznaczyła ponad 3,8 mln złotych - o ponad 447 tys. złotych więcej niż w roku poprzednim.

W ubiegłym roku zorganizowano 30 imprez kulturalnych (o 5 więcej niż w 2022 r.), a wśród nich wyróżnić można koncerty Ziemi Świdnickiej, rekonstrukcję bitwy pod Burkatowem, Dożynki Gminne, IV Gminną Senioriadę, spotkanie noworoczne, Wielkie Otwarcie Winobrania w Makowicach, Wielkie Kiszenie Kapusty w Mokrzeszowie, obchody świąt patriotycznych i inne. Na terenie gminy funkcjonuje 14 questów obejmujących gry terenowe, łączące w sobie elementy zabawy i nauki.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Na realizację zadań GOPS-u przeznaczono w 2023 roku ponad 15,1 mln złotych. Największy odsetek stanowiły świadczenia rodzinne + fundusz alimentacyjny (6,4 mln), pomoc społeczna (4,7 mln) i  preferencyjna sprzedaż węgla (1,7 mln).

Seniorzy

Klub "ABC Seniora" w Bystrzycy Dolnej działa od lipca 2019 roku i stanowi odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców gminy. Powstał z myślą o osobach, które ukończyły 60. rok życia i chciałyby aktywnie spędzać czas. Działanie klubu ma na celu promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia. W minionym roku seniorzy odbyli 6 wycieczek krajoznawczych, a spotkania odbywają się w siedzibie klubu dwa razy w tygodniu.

Transport i planowanie przestrzenne

Przez gminę Świdnica przebiega 27 km dróg krajowych (DK35), 97 km dróg powiatowych oraz 89,31 km dróg gminnych publicznych. 59% dróg gminnych posiada utwardzoną nawierzchnię, a na 41,1% występuje nawierzchnia gruntowa. Gmina Świdnica przeznaczyła na transport i łączność w 2023 roku 15 mln złotych - o 2,3 mln złotych więcej niż w roku poprzednim.

Przyjęto 21 planów miejscowych i przystąpiono do 31 zmian prawa miejscowego dla kolejnych terenów.

Finanse

Dochody gminy Świdnica wyniosły w 2023 roku blisko 118,8 mln złotych - o 2,61% więcej niż w roku poprzednim. Wydatki opiewały na kwotę 132 mln złotych - 5,6% więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej przeznaczono na oświatę i wychowanie (40,8 mln), gospodarkę komunalną i ochronę środowiska (17,8 mln), transport i łączność (15 mln), administrację publiczną (11,6 mln) oraz szeroko pojętą "rodzinę" (8,9 mln).

Ochrona środowiska

Gmina Świdnica przeznaczyła w 2023 roku na ochronę środowiska 17,8 mln złotych - o 3,9 mln więcej niż w roku poprzednim. Największy odsetek środków trafił na gospodarkę odpadami (7,7 mln).*

Szczegółowe slajdy w galerii zdjęć.

*wszystkie kwoty w zaokrągleniu, wyrażone w PLN

/opr. doba.pl na podstawie inf. UG Świdnica/

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)