[FOTO] Kawalerowie Maltańscy z wizytą u podopiecznych PSONI

piątek, 18.11.2022 05:36 1061 0

Kawalerowie Maltańscy z partnerskiego miasta Biberach odwiedzili i wparli podopiecznych Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy. W czwartek, 17 listopada Laszlo Mihai i Alfred Billwiller zostali serdecznie przywitani w mieszkaniu treningowym.

W lipcu mieszkanie treningowe, dzięki któremu dorośli z niepełnosprawnościami uczą się samodzielności zostało okradzione. Złodzieje wynieśli telewizor, suszarkę oraz sprzęt elektroniczny. - Straty oszacowano na 11 tysięcy złotych. Cieszymy się, że otrzymaliśmy wsparcie od Kawalerów Maltańskich, dzięki temu mogliśmy kupić nowy telewizor, który posłuży naszym podopiecznym – mówi Ewa Kowalska, prezes PSONI w Świdnicy. Oprócz wsparcia finansowego Kawalerowie Maltańscy przywieźli w darze chodziki i wózki dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

 PSONI Koło w Świdnicy w od  1 kwietnia   2022 roku  do 31 marca  2023 roku realizuje projekt współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pn. „Bądź samodzielny i niezależny –wsparcie w Mieszkaniu treningowym”.

Jest to projekt o charakterze lokalnym, innowacyjny w powiecie świdnickim, który jest realizowany w Świdnicy w lokalu mieszkalnym pozyskanym na potrzeby projektu. Mieszkanie, w którym odbywają się treningi składa się z trzech pokoi, kuchni, łazienki, wc i przedpokoju. Usytuowane jest w centrum miasta Świdnicy, blisko licznych punktów usługowych i użyteczności publicznej, m.in. poczta, biblioteka, centrum handlowo-usługowe, park i bank. Lokalizacja umożliwia łatwą dostępność do środków komunikacji miejskiej.

 Wsparcie beneficjentów projektu realizowane jest w sposób ciągły tzn. 5 dni w tygodniu (od środy do niedzieli), przez 12 miesięcy w roku (średnio 50 tygodni – z wyłączeniem 2 tygodni w okresie urlopowym lipiec lub sierpień- do wyboru oraz 2 tygodni w przerwach świątecznych.

Udział w projekcie bierze 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi w stopniu znacznym lub umiarkowanym – uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS) i Warsztatu Terapii Zajęciowej (WTZ).

Każda osoba niepełnosprawna powtarza średnio 8 razy cykl treningowy, w każdym z poszczególnych okresów finansowania, w grupach 5 – osobowych. Projekt jest prowadzony w indywidualnych i grupowych formach wsparcia – treningach. Realizowane są treningi samodzielności takie, jak: psychologiczny, fizjologiczny poranny i wieczorny, oraz trening umiejętności prowadzenia życia codziennego. W projekcie zatrudnionych zostało 5 pracowników merytorycznych (asystentów), 1 psycholog, 1 koordynator projektu oraz 1 pracownik administracyjno-księgowy.

Przez okres trwania projektu, podopieczni PSONI uczął się jak żyć niezależnie i samodzielnie poza domem rodzinnym. Zadanie to jest również wsparciem dla rodzin, odciążając ich na jakiś czas od obowiązków związanych z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i pozwoli na „rozwinięcie skrzydeł” swoim dorosłym dzieciom.

foto - J. Cader

Dodaj komentarz

Komentarze (0)