komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 5 lipca 2020

Marii, Antoniego

[FOTO] Ktoś otruł kilkaset tysięcy pszczół

piątek, 29.5.2020 09:51 , komentarze: 12 , odsłony: 3598
kategorie artykułu:

Prawdopodobnie przyczyną śmierci kilkaset tysięcy pszczół było nielegalne wykonanie oprysków na polu rzepaku. Do zdarzenia doszło w zeszłym tygodniu w Burkatowie. 

Zatrucie pszczół opryskami to w Polsce wciąż prawdziwa plaga. Warto wiedzieć, że rolnikowi, który stosuje chemikalia niezgodnie z instrukcją, źle je przechowuje lub prowadzi oprysk o niewłaściwej porze grozi mandat w wysokości od 500 zł do nawet 1 tys. zł. Co jednak z tego gdy sama wartość pszczół dla środowiska jest nie do przecenienia. Ekolodzy od lat biją na alarm dot. ochrony tych owadów. 

- W zeszłym tygodniu w miejscowości Burkatów zostało wytrute kilkaset tysięcy pszczół i na pewno też innych owadów zapylających. Oprysk został wykonany prawdopodobnie na pole rzepaku około południa, co stwierdziłem po oględzinach obnóży pyłkowych martwych pszczół. W tych godzinach oprysków wykonywać nie wolno. Wciąż mówi się o tym za mało a w ciągu ostatnich lat to już kolejna taka sytuacja i nie mogę patrzeć na to bezczynnie - mówi Kacper Dratwa, właściciel pasieki i dodaje. - Pszczoły wracające z oprysków nie zostają wpuszczone do ula, gdyż mają inny zapach, dlatego padają przed wylotkami. Większość pasiek nie ma płacht przed ulami dlatego mniejsze podtrucia są niezauważane. Podobne zdarzenie lecz na dużo większą skale miało miejsce w miejscowości Modliszów.

Pomimo szerokich akcji edukacyjnych co roku lokalne media donoszą o otruciach pszczół przez rolników. Jak ważna jest ich rola w ekosystemie trafnie opisuje portal cenyrolnicze.pl.

Niefortunne opryski, powodujące zatrucia pszczół, to częsty problem pszczelarzy, ale czy uśmiercenie pszczół to tylko problem ich właściciela? Może to problem całej ludzkiej populacji? Powiedzenie: „Od wyginięcia ostatniej pszczoły ludziom pozostaną cztery lata życia” przypisuje się różnym autorom. Najczęściej Albertowi Einsteinowi. Dzięki staraniom wielu pojedynczych osób i organizacji, pszczoły cały czas żyją i obyśmy nie musieli nigdy sprawdzić cytowanych słów. W skali kraju najczęściej do zatruć pszczół dochodzi podczas kwitnienia rzepaku, zazwyczaj przy oprysku przeciwko słodyszkowi rzepakowemu. W następnej kolejności należy wymienić opryskiwanie pestycydami ziemniaków na ognichę, czy zbóż np. na chabra bławatka. Istotną rolę ma pora oprysku, gdyż zabiegi zaleca się wykonywać wieczorem po oblocie pszczół. Godziny wczesno poranne mogą być nieodpowiednią porą, ze względu na poranną już aktywność pszczół. Zabieg wykonany wieczorem jest też bardziej efektywny - czytamy na stronie.

Więcej o postępowaniu w przypadku zatrucia pszczół możecie Państwo przeczytać tutaj: KLIKNIJ

 

 

Wasze komentarze

A co wy chcecie od rolnika jak ma pogodę to...
piątek, 29.05.2020 22:19 autor: Nina
Polska język,trudna język ! Do SZKOŁY !
sobota, 30.05.2020 12:42 autor: Autor
Do szkoły
piątek, 29.05.2020 18:19 autor:
Idiota nie rolnik . teraz debilu sam zapylaj swój rzepak...
piątek, 29.05.2020 11:01 autor: a tak sobie
Ludzie!To jest Skurwysnstwo!Rolnicy opamietajcie sie!
piątek, 29.05.2020 10:40 autor: Henio
piątek, 3.7.2020 08:51
72
czwartek, 2.7.2020 11:09
1
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra