komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 11 lipca 2020

Olgi, Kaliny

[FOTO] Most łączący dwa brzegi jeziora czeka na turystów

poniedziałek, 12.8.2019 13:17 , komentarze: 3 , odsłony: 5222
kategorie artykułu:

Trwają ostatnie poprawki kończące wielomiesięczne prace przy budowie nowego betonowego mostu łączącego dwie strony Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim. Na wtorek 13 sierpnia zaplanowano uroczyste otwarcie połączone z koncertem Filharmonii Sudeckiej.

Stalowa kładka dla pieszych (wiszący most) łącząca brzegi Jeziora Bystrzyckiego znajdowała się przy Rezerwacie Góra Choina. Została wykonana w 1968 roku przez nieistniejącą dzisiaj Hutę Szkła “Wałbrzych”. Z kładki, podwieszonej na stalowych linach zakotwiczonych w skałach, rozciągał się piękny widok na jezioro i Górę Choina. Niestety fatalny stan mostu pozostawiał wiele do życzenia i choć była to niewątpliwie duża atrakcja postanowiono go rozebrać.

Aby zachować jednak tę atmosferę wzniesiono kładkę betonową. Powstała ona wg projektu opracowanego przez zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław” pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej. Most ma 126 m długości, od 2,4 do 4,9 m szerokości. 

Na moście znajdują się betonowe ławy, z których turyści będą mogli podziwiać rozpościerający się na jezioro widok. Całość została także efektownie podświetlona. I choć jest to betonowa konstrukcja, to most "pracuje" i idąc po nim wyczuwa się charakterystyczne kołysanie.

Na poprawę infrastruktury turystycznej w obrębie Jeziora Bystrzyckiego gmina Walim otrzymała 6 milionów złotych. Całość inwestycji, obejmująca również nowy budynek, akwarium z fauną jeziora i ścieżkę dydaktyczną, wyniesie około 11 milionów złotych.

13 sierpnia o godzinie 19 rozpocznie się oficjalne otwarcie mostu, które uświetni koncert Filharmonii Sudeckiej. Wstęp wolny.

Dla Czytelników z powiatu świdnickiego, którzy wybierają się na wydarzenie mamy ważną informację: do mostu można dojechać jedynie od strony Zagórza Śląskiego, czyli jadąc prosto od Lubachowa lub poprzez drogę prowadzącą do hotelu Maria Antonina. Na wysokości skrętu na Michałkową trwa remont mostu, toteż przejazd tamtędy jest niemożliwy.

Przejście przez most będzie darmowe.

 

Wasze komentarze

A gdzie jest las który tam rósł? To zgodne z
poniedziałek, 12.08.2019 17:13 autor:
piątek, 10.7.2020 14:17
2
środa, 8.7.2020 11:26
środa, 8.7.2020 10:17
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra