[FOTO] Problemy psychiczne młodych ludzi tematem przewodnim I Forum Młodzieży w świdnickim "Mechaniku"

dzisiaj, 5 godz temu 211 0

W poniedziałek, 28 kwietnia w Zespole Szkół Mechanicznych im. M. Kopernika w Świdnicy zorganizowano I Forum Młodzieży. Tematem przewodnim spotkania było zdrowie psychiczne młodych ludzi.

Podczas forum rozmawiano na temat hejtu, wpływu internetu na stan psychiczny młodych ludzi, możliwości uzyskania wsparcia, istocie komunikowania zmian w samopoczuciu mentalnym, normalizacji problemów psychicznych w społeczeństwie i wielu innych aspektach związanych z problemami psychicznymi u dzieci i młodzieży. Przeprowadzono również warsztaty grupowe.

- Cieszę się, że tak licznie odpowiedzieliście na naszą prośbę zorganizowania takiego forum poświęconemu zdrowiu psychicznemu. Wiemy, że w obecnych czasach stanowi to duży problem. Na zwiększenie zaburzeń psychicznych wśród młodych ludzi wpływ miała pandemia, niepokój związany z wojną za naszą wschodnią granicą, ale również hejt w internecie, nadmiar negatywnych informacji. Potrzebujemy coraz więcej wsparcia i takich wydarzeń, jak to dzisiejsze, które co prawda skierowane jest do młodzieży świdnickiej, ale jeśli taka forma się przyjmie, będziemy chcieli rozszerzyć te działania na cały powiat - podkreślał dyrektor szkoły Krzysztof Anklewicz.

- Temat przewodni dzisiejszego spotkania jest niezwykle ważny, statystyki niestety nie są zadowalające, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne. Kiedy byłam młoda, było trochę łatwiej. Wiele rzeczy komentowanych jest w mediach społecznościowych, wszystko idzie w świat. Problemem jest to, jak odbieramy tego typu wiadomości. Bardzo się cieszę, że będziecie współpracować z tak wspaniałymi osobami. Ja życzę bardzo dużo empatii, popatrzmy nie tylko na siebie, ale również na kolegę czy koleżankę, bo często pod maską uśmiechu, pod przykrywką klasowego "śmieszka" może wiele przeżywać w swojej głowie. Jeżeli Urząd Miasta coś będzie mógł dla was zrobić, jesteśmy wsparciem w każdej chwili - zaznaczyła wiceprezydent Świdnicy Katarzyna Fitrzyk.

- Świat się zmienił. Internet działa już od końca lat sześćdziesiątych, Facebook powstał w 2004 roku. Zobaczcie, jak szybko rozprzestrzenił się świat mediów społecznościowych, który zmienił życie dorosłych, a wasze zdominował. Wielu ludzi w okresie ostatnich 20 lat odkryło chorobę, która nazywa się depresja. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na tę chorobę cierpi. A jeżeli nawet już zdają sobie sprawę, to się do tego nie przyznają. Depresja dotyka zarówno dzieci, które padają ofiarą na przykład przemocy domowej, młodzież w wieku szkolnym, ale również wiele dorosłych osób, zarówno sportowców, jak i polityków i wielu innych, którzy nie potrafią poradzić sobie ze swoimi problemami. Dodatkowo często tym osobom nie pomaga otoczenie. Empatia, uśmiech i życzliwość dla drugiej osoby bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy inne aspekty jest nieodłącznym elementem, który powinien towarzyszyć wszystkim na co dzień. Mam nadzieję, że te warsztaty pokażą wam, że można żyć zgodnie i wspólnie, a nie tylko pognębiając się wzajemnie - wskazywał wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa.

W organizację wydarzenia zaangażowani byli państwo Joanna i Marcin Kuc, Młodzieżowa Rada Miasta w Świdnicy, Urząd Miejski w Świdnicy, Powiat Świdnicki, Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy, Stowarzyszenie Most Współpracy, Fundacja z Innej Bajki i Fundacja Ładne Historie.

 

/foto: doba.pl/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)