[FOTO] Przedświąteczna narada sołtysów w gminie Świdnica

czwartek, 19.12.2024 13:59 340 0

Zimowe utrzymanie dróg w gminie Świdnica i nowe zasady segregacji odpadów, dystrybucja materiałów budowlanych dla rodzin poszkodowanych przez powódź to jedne z głównych tematów ostatniej w tym roku kalendarzowym narady sołtysów. Wójt gminy Świdnica Bartłomiej Strózik spotkał się także z byłymi włodarzami wsi, którzy nie pełnią już funkcji sołtysa aby podziękować za ich wieloletnią pracę i zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnych.

- Pragniemy podziękować tym z Państwa sołtysów, którzy zakończyli już swoją służbę na rzecz społeczności lokalnej, niejednokrotnie pełnionej przez kilka kadencji. W tym gronie mamy Panią Władysławę Łach pełniącą funkcję sołtysa sołectwa Komorów przez 33 lata oraz pana Fabiana Bartoszewicza, który był nieprzerwanie włodarzem wsi Witoszów Dolny od blisko 40 lat – mówił wójt gminy Świdnica Bartłomiej Strózik.

Z tej okazji sołtysi z najdłuższym stażem zostali uhonorowani okolicznościowymi obrazami prezentującymi charakterystyczne miejsca w Komorowie i w Witoszowie Dolnym. Akwarele namalowane zostały przez mieszkankę gminy Świdnica Martę Ciućka.

Gratulacje za zaangażowanie społeczne, godne wykonywanie powierzonej funkcji, podejmowanie szeregu ważnych działań oraz troskę o dobro mieszkańców odebrali:

  • Pani Władysława Łach – wieloletnia sołtys sołectwa Komorów
  • Pan Fabian Bartoszewicz – wieloletni sołtys sołectwa Witoszów Dolny
  • Pani Agnieszka Karwala – wieloletnia sołtys sołectwa  Grodziszcze
  • Pani Agnieszka Piaseczna – wieloletnia sołtys sołectwa Gogołów
  • Pani Wioleta Tetkowska – ówczesna sołtys sołectwa Bojanice
  • Pani Danuta Sawczuk – wieloletnia sołtys sołectwa Krzczonów
  • Pani Izabela Szmigiel – wieloletnia sołtys sołectwa Lutomia Dolna
  • Pani Joanna Krupa-Gaweł – wieloletnia sołtys sołectwa Niegoszów
  • Pan Ryszard Szczepanik – wieloletni sołtys sołectwa Pszenno
  • Pani Edyta Sadowska – wieloletnia sołtys sołectwa Słotwina
  • Pan Łukasz Włudyka – ówczesny sołtys sołectwa Wieruszów
  • Pan Łukasz Miłkowski – ówczesny sołtys sołectwa Wilków
  • Pan Zdzisław Małek – wieloletni sołtys sołectwa Zawiszów
  • Pan Bronisław Dratwa – ówczesny sołtys sołectwa Burkatów
  • Pan Marian Gębski – ówczesny sołtys sołectwa Bystrzyca Górna

W gminie Świdnica są 33 sołectwa, a do zmiany sołtysa doszło w 15. Podczas narady sołtysów przedstawione zostały informacje w zakresie zimowego utrzymania dróg.

- W sezonie zimowym drogi gminne utrzymywane są przez Świdnickie Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., z siedzibą w Bystrzycy Dolnej 55A, 58-100 Świdnica. Informacje o zagrożeniach występujących na drogach gminnych można zgłaszać pod nr tel. 74 851 59 80 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00), po godz. 15:00 pod numerem tel. 885 594 949 lub na adres: sgpk@sgpk.pl. Poza godzinami pracy przedsiębiorstwa oraz w soboty, niedziele i święta pilne potrzeby w zakresie utrzymania można kierować do koordynatora „Akcji zima” pod nr tel. 885-59-49-49. W zakresie zimowego utrzymania dróg nasza gmina podzielona jest na 5 obszarów, obsługiwanych przez 3 ciągniki z pługopiaskarkami i 2 samochody ciężarowego również wyposażone w pługopiaskarki – informował Jarosław Sobol kierownik zespołu działów gospodarki komunalnej w ŚGPK Sp. z o.o. w Bystrzycy Dolnej.

- Pod adresem https://sip.gison.pl/swidnicaswidnicki_drogi znajdą Państwo ewidencję dróg, która w przypadku wątpliwości pomoże ustalić właściwego zarządcę drogi. Gdyby na drogach powiatowych lub wojewódzkich  występowały problemy z ich odśnieżaniem i kontakt tel. z zarządcą drogi był utrudniony to prosimy o zgłaszania takich incydentów do naszego urzędu – będziemy w tych sprawach interweniować – podkreślał wójt gminy Świdnica Bartłomiej Strózik.

Kolejnym punktem narady sołtysów była informacja w zakresie zmiany prawa nakładającego na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży. Wraz z początkiem nowego roku mieszkańcy będą zobowiązani segregować kolejny rodzaj odpadów. Do zwykłego śmietnika nie wrzucimy już zużytych ubrań, butów czy starej pościeli.  

Od 2025 r. w Polsce wprowadzony zostanie nowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych, który ma na celu zwiększenie recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska. W ramach tych zmian, ubrania i inne tekstylia staną się nową frakcją odpadów, co oznacza, że każdy z nas będzie zobowiązany do oddzielania tych materiałów od reszty odpadów komunalnych. Od 1 stycznia 2025 r. odpad ten nie będzie mógł już trafiać do żółtych pojemników czy worków na śmieci.  Podstawową formą będzie oddanie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Przepisy nie nakładają jednak na gminy obowiązku odbioru tego typu odpadów bezpośrednio spod domów mieszkańców – podkreślała kierownik działu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Karolina Mroczek.

Od przyszłego tygodnia będą już dostępne nowe harmonogramy wywozu odpadów na 2025 rok. Na chwilę obecną nowe terminarze zostały ustalone do kwietnia 2025 r. Wynika to z faktu, że w przyszłym roku koczy się 3.letnia umowa na wywóz odpadów komunalnych i będzie przeprowadzony nowy przetarg na realizację tych usług – informował wójt gminy Świdnica Bartłomiej Strózik.

Zastępca wójta gminy Tadeusz Szarwaryn dziękował sołtysom za dotychczasową współpracę przy dystrybucji materiałów budowlanych dla powodzian, otrzymanych z Fundacji Atlas i firmy Vector. Do gminy Świdnica dotarło 80 palet z materiałami budowlanymi obejmującymi m.in. zaprawę tynkarską, murarską i wyrównującą. To ponad 3260 worków. Jeżeli w gminie Świdnica są jeszcze osoby poszkodowane przez powódź które potrzebują tych materiałów to proszę o kontakt do najbliższego poniedziałku, 23 grudnia br. – apelował do włodarzy wsi obecnych na naradzie.

- Ostatnim punktem spotkania było omówienie kalendarza imprez na rok 2025. W przyszłym roku Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zaplanował 27 wydarzeń gminnych – informował dyrektor GOKSiR Krzysztof Jas.

/UG Świdnica/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)